NETŘESKY a NETŘESKOVCE

Hodnocení a recenze knih o kaktusech a sukulentech
Hodnotenia a recenzie kníh o kaktusoch a sukulentoch
Odpovědět
Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 9 x
Obdržel poděkování: 65 x
Kontaktovat uživatele:

NETŘESKY a NETŘESKOVCE

Příspěvek od Petr z Čech » 15 lis 2013, 14:33

Literatura o netřescích a netřeskovcích

Co by nemělo chybět v žádné knihovničce netreskáře-botanika ? Speciál Kaktusy 2007 v podání autorů Hadrava&Miklánek je zatím posledním souhrnnějším česko-slovenským kritickým dílem, které shrnulo a upravilo pohled na část evropských (alpské, karpatské) netřesků a všech známých netřeskovců. Z pohledu taxonomie se zejména u netřeskovců autoři drželi původní Parnellovy klasifikace z roku 1990, která je vyčleňuje do samostatného rodu Jovibarba. Na 35 stranách tedy shrnuli a doplnili aktuální pohled na tuto skupinu rostlin.

V roce 2010, resp. 20.1.2011 vyšla další práce, tentokrát v němčině z pera Manuela Wernera v časopise AVONIA, který samozřejmě již vzal v úvahu i předešlou česko-slovenskou práci, kterou se spolu s ostatními poznatky pokusil začlenit tentokrát do jiného konceptu Henk 'T Hart, Bert Bleij, 1999, kde Jovibarba je pouze jednou ze sekcí rodu Sempervivum. Ve své práci na cca 90 stranách se zaměřil zejména na alpské druhy (jeho specializací jsou alpské rostliny), které zde popisuje podrobně, samozřejmě vše doplňuje hojnou a hodnotnou fotodokumentací, dále pak se v kontextu vyjadřuje i ke karpatským netřeskovcům. Tato druhá, v nedávné době vydaná významná, práce o netřescích na lokalitách nám tedy podává mnoho dalších doplňujících informací hlavně z alpské oblasti, vhodně rámcově doplňuje to co u nás vyšlo v kaktusovém Speciálu, který se přeci jen více podrobněji zabýval karpatskými druhy a alpské tam byly zmíněny více méně jen okrajově k doplnění celkového kontextu.

Obrázek Obrázek

jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 165 x
Obdržel poděkování: 417 x

Re: NETŘESKY a NETŘESKOVCE

Příspěvek od jezour » 15 lis 2013, 15:18

Nesmíme zapomenout ani na články a článečky v různých časopisech a internetových periodicích.

Ke druhému jmenované dílu bych rád napsal svoje hodnocení. Dílo jsem nějak prostudoval, německy umím vcelku dobře. Úmyslně se nebudu rozepisovat o taxonomii. Já mám na taxonomii uváděných druhů jiný náhled. Po prostudování jsem nabyl názoru, že si autor práce Manuel Werner vzal příliš velké sousto. Přesvědčila mě o tom i následná komunikace s autorem.
Jako hlavní bod si autor vytkl věnovat se netřeskům Alp. Kvůli taxonomickým kombinacím, které uvádí v textu, rozšířil dílo i o Jovibarby - Jovibarba hirta var. preissiana, která se v Alpách nevyskytuje a i Jovibarba globifera, také mimoalpská kytka. Díky kombinacím udělal v taxonomii vcelku zmatek. To nechám na posouzení každého čtenáře.
V textu o kytkách víceméně opíše popis, historii, vysvětlí jména (německá pojmenování rostlin) a v rychlosti vyjmenuje výskyt. Bližší informace o lokalitách, rozbory rozdílů kytek, pozorování kytek na lokalitách, pozorování lokalitních kytek v kultuře, pozorování vývoje těchto kytek v kultuře, pozorování květů a další chybí. Proč?
Po diskuzích s autorem jsem se dozvěděl, že na mnoho kytek v přírodě neviděl (S. pittonii, S. juvanii, J. hirta var. preissiana), nebo viděl na jedné, maximálně dvou lokalitách (J. globifera, J. allionii, J. arenaria, J. hirta, S. montanum všeobecně). Tím bohužel utrpěla i obrazová část, kdy je mnoho obrázků přejatých z jiných zdrojů (nejčastěji Sempervivophilia). Dále doporučuji nahlédnout snad do třístránkového seznamu použité literatury. Něco z toho znám, tj. v textu M. Wernera jsou vlastními slovy řečené informace z vypsaných zdrojů.
Za pikantní považuji perokresby Jovibarba hirta přejaté z Praegerovy publikace. M. Werner sice píše a kombinuje jednotlivé variety hirty, ale z popisků obrázků jasně vyplývá, že problematice nerozumí. Obrázky jsou prostě popsány špatně, jak var. hirta, tak var. preissiana.
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 165 x
Obdržel poděkování: 417 x

Re: NETŘESKY a NETŘESKOVCE

Příspěvek od jezour » 15 lis 2013, 17:51

Ještě bych rád doplnil některé informace. Nyní jsem doma a mám sešit od Manuela Wernera o netřescích v ruce.

Uvedu ještě úplný výčet rostlin, které autor neviděl v přírodě:
S. montanum subsp. burnatii
S. montanum subsp. stiriacum
S. pittonii
S. juvanii
J. hirta var. preissiana
J. allionii

Tím se nabízí otázka, jak kvalitně lze psát o přírodních kytkách bez znalostí lokalit. Autor to vyřešil tak, že vlastními slovy píše to, co je psáno jinde. Hodně často (až moc často a nejen on) vysává informace uvedené na webových stránkách Gérarda Dumonta Sempervivophilia. Vlastní názor autora chybí.

Ke špatným popisům obrázků Jovibarba hirta. Když se v sešitu podíváte na obrázky (přejaté z Praegerovy publikace An Account of Sempervivum group) panem Wernerem kombinovaných poddruhů, udiví vás následující. Jovibarba hirta var. hirta, v sešitě zmiňovaná jako Sempervivum globiferum subsp. hirtum, je ještě určena dobře. Pod obrázkem Jovibarba hirta var. preissiana (perokresba je přesná a na obrázku je opravdu typická preissiana), vidíte popisek Sempervivum globiferum subsp. glabrescens. Když jsem s autorem komunikoval, tak sice dokázal napsat znaky preissiany, ale nedokázal je ukázat na kytkách. Moje informace o preissianě na obrázku jej překvapila a až po názorném vysvětlení znaků na obrázku skutečných kytek jsme dospěli ke správnému jménu. Měl bych ještě dodat, že R. L. Praeger varietu preissiana neznal (byla popsána Dominem až po vydání jeho knihy), nicméně rostliny bral jako Jovibarba hirta.

Přejímáním obrázků z jiných zdrojů utrpěla často i samotná kvalita obrázků. Mnohé jsou neostré, mnohé by se daly nafotit lépe. Také skenované negativy, které byly staženy z internetu a vytištěny, na kvalitě nepřidávají.

V tomto sešitě nic nového není. Je lepší vyhledat některé citované zdroje a přečíst si dané texty v originále.
-- Administrátor --

Odpovědět

Zpět na „Literatura - Literatúra“