Petr z Čech

Představte se, přátelé, napište nám něco o sobě, své sbírce
Predstavte sa vážení priatelia, napíšte nám niečo o sebe, svojej zbierke
Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 60 krát
Kontaktovat uživatele:

Petr z Čech

Příspěvekod Petr z Čech » 02 črc 2008, 07:30

Ahoj Vám všem, které sukulentní krása nenechává ani v létě ani v zimě chladnými. Jmenuji se Petr, přívlastek z Čech v mém nicku již naznačuje, že jsem nebyl zase až tak věrným přispěvovatelem do českému internetu, neb svoje internetové diskuse o kaktusaření jsem začal a i v současnosti více provádím na internetu slovenském; ne že by ten český a pěstitelé tu vůbec nebyl zajímavý, ale jen proto, že jsem prostě takový evropský člověk, který sleduje dění nejen doma.

Můj zájem o rostliny má svojí historii, o kaktusy speciálně však není až tak dlouhý, vážně začal cirka před více než rokem, přesto byl a je natolik intenzivní, že tento prostor do značné míry vyplnil. Počátky se mnoho nelišily od ostatních lidiček, které nadchly první pichlavé rostlinky za oknem, následovaly první neúspěchy a pak už přišlo jen budování citu pro tyto nádherné rostliny; pokud člověk dokáže vycítit co jeho rostlina potřebuje k životu, potom se mu tato odvděčí bohatým, zdravým růstem a krásným květem a to je moje filozofie v kaktusaření. Ne tedy sběratelství ve formě vše co vidím nového musím mít, ale spíše poznat co nejvíce individuální požadavky jednotlivých rostlin. Tento můj zájem tedy směřuje přímo do experimentátorství. Experimenty provádím s živými rostlinami velmi rád a ikdyž jsou mnohdy na hraně přežití (rostlin) musím říci, že ke ztrátám dochází opravdu jen velmi výjimečně, neboť vedle práce na svém kultivačním postupu mám již docela dobře zvládnut i záchranný postup.

Můj zájem není zatím vyhraněný na konkrétní skupiny, nýbrž procházím celým portfóliem druhů kaktusů, nerozděluji je na jednoduché a složité, neboť po určité zkušenosti vím, že existuje mnoho neopodstatnělých předsudků o pěstování některých velmi krásných a zajímavých druhů a byla by jen škoda se nepustit do jejich pěstování proto, že by člověk měl obavu, že to nezvládne. Moje výsevy začaly jen díky kaktusům rodu Armatocereus, které pro mne nebylo možné jinak získat, tito obři mne asi uhranuli, přesto vše okolo výsevů bylo již od počátku hodně ovlivněno více chilskými druhy, za což jsem dost vděčný, byla to moc dobrá volba; úspěšná kultivace druhů z Chile totiž umožňuje v člověku vybudovat cit pro detail, chilské kaktusy jsou krásné, drsné jak prostředí ve kterém rostou samo, ale neodpouští mnoho chyb a pěstitel musí být stále nad věcí. Druhy na kterých jsem se to naučil já, byly zejména Eriosyce aurata a Copiapoa všeobecně, zatím vše se snažím udržet na vlastních kořenech - jen tak lze poznat skutečnou potřebu rostlin. Vyséval jsem samozřejmě i spousta jiných jednoduchých i složitějších rodů. Můj vývoj tedy proběhl vcelku svižně od okynáře - přes řízený kultivátor - do skleníku, za rok práce jsem pouze nahlédl pod pokličku, zrealizoval spousta projektů a už se těším na další, které se nově otevírají.

Mojí další zálibou je i fotografování takže mnoho z mé práce je zachyceno i fotografií, svět kaktusů je opravdu fascinující.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 13 dub 2009, 11:39

Kaktusy jsou opravdu velmi různorodou skupinou rostlin. V rámci jediné čeledi se nám představují v neskutečné rozmanitosti tvarů, barev, otrnění.

Mnozí kaktusáři mají rádi, v přímých řadách vyrovnané, systematicky rozčleněné položky sbírky s přesnou lokalizací. Já mezi tyto sběratele rostlin nepatřím a nevadí mi, že se mi ve skleníku vedle sebe setkávají rostliny původem z různých koutů jejich země původu ba ani rostliny bez rodokmenu získané k nějaké příležitosti od kaktusářů tuzemských či zahraničních.

Obr.: Po dvouletém zájmu o pěstování kaktusů pohled do jednoho z kaktusových zákoutí mého skleníku.

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 08 kvě 2009, 15:22

Když jsem začínal budovat svoji sbírku kaktusů, chtěl jsem dosáhnout co nejpestřejšího (ne striktně taxonomicky úplného) portfólia druhů co do tvarů, barev květů. Mnoho druhů s kterými jsem začínal patřili k těm běžným, všeobecně rozšířeným zástupcům rodiny kaktusů, mnohdy i někým opomíjeným, protože jejich vegetace i reprodukce je považována za jaksi "automatickou". Avšak právě tyto kaktusy dokáží každoročně přinášet nejvíce "posvícení" až jde o růst, vegetativní reprodukci či bohatost kvetení či následnou tvorbu plodů a semen.

Obr.: Květy Mammillaria prolifera (v popředí) sice nejsou barevně atraktivní jako mnohé jiné z mammillárií, avšak tento druh si to zase vynahrazuje tím, že kvete neustále a bohatě; květy Rebutia violaciflora (v pozadí) mnohdy splývají s jinými rebuciemi, na rozdíl od jiných kaktusů těmto však stačí minimum místa, na kterém tyto produkují každým rokem více a více květů. Každý druh v mé sbírce má své místo a pak i tyto "běžné" vedle sebe, ve vzájemném doplňování v odlišnostech, vytváří tu moji cílenou pestrost v habitu, květu etc..

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 17 kvě 2009, 18:16

KVĚTEN 2009 - období květu a růstu

Obr.01: Mammillaria hahniana, pro nic za nic se jí v anglickém jazyce neříka "kaktus staré lady", jde o jednu z nejznámnějších a nejvděčnějších svého rodu; Weingartia corroana bohatostí svých květů nezapře příbuznost s rebutiemi; Opuntia phaeacantha, česky nazývána opuncie hnědoostná patří mezi nejčastější mrazuvzdorné kaktusy i ona má v květnu velmi dobře narostlá nová kladodia; Opuntia echios pochází až ze vzdálených ostrovů Galapágy a stejně jako i jiné druhy této oblasti vykazuje významné endemické odlišnosti; Mammillarii luethy krom jejich krásných květů odlišuje i specifická stavba mamil; Toumeya papyracantha pak zastupuje další ze zajímavých severoamerických kaktusů.

Obrázek

Obr.02: Aloe maculata v plném květu.

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 16 črc 2009, 12:53

:) no letos tomu bylo pro mne s kaktusy už 2 roky (s jinými rostlinami mám zkušenost trošku delší), je to všechno mladé, ale mošná snad právě proto nemám ještě hlavu s něma "tolik přeplněnou" a stále přichází nové a nové výzvy a myšlenky....po cestě v USA jsem, ale asi dost změnil k nim vztah, je to krásné mít skleník plný mnoha kvetoucích či habitem pestrých druhů (motivuje to), nejkrásnější jsou však pro mne ty co rostou v přírodě a tam by měly zůstat co nejdéle, proto neš-li honba za sběratelstvím se pro mne stalo důležitější spíše jejich pozorování, poznávání (a mnohdy je i jedno jestli to provádím na Opuntia spp. či jiném obecném druhu) a i přesto časem se toho člověku nahromadí tolik (kaktusů se během roku vyprodukují obrovská množství kusů i druhů, nabídky semen v současnosti jsou obrovské, v přírodě jich tolik zdaleka nevyklíčí)... 8)

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Petr z Čech

Příspěvekod Petr z Čech » 21 led 2010, 17:40

...jmenuji se Petr Nekvinda, je mi 37 let a kaktusům se intenzivněji věnuji 3 roky (tomu také odpovídá i moje vcelku menší sbírka různorodých rostlin (nemám ani ambici do budoucna ve spěchu budovat něco velkého, radši mám když počet pěstovaných rostlin odpovídá možnostem pěstebního zařízení a člověk má dostatek času na pozorování všech svých svěřenců v příznivém prostředí - dá se říci, že mi to pomalé tempo růstu kaktusů i vyhovuje)). Sbírka tedy postrádá vytyčený směr a tedy rozvíjí se porůznu na všechny strany, jelikož nemám nijak vyhraněnou specializaci tak mne zajímají kaktusy a sukulenty všeobecně a z mnoha úhlů pohledu, rád pak s nimi experimentuji (zejména s výsevy) a rád se pak také i dělím o získané výsledky, snažím se, zejména přes zimu, i hodně literatury a článků přečíst, abych si mohl na různé věci udělat vlastní názor (názory si pak často ověřuji v praxi ve skleníku či na cestách a nebo i tu na fóru), rád fotím, měřím proto často přikládám i fotodokumentaci či získaná data, kdy si ověřuji a potvrzuji již poznané či zkouším nevyzkoušené, jinak mne zajímají rostliny všeobecně, takže kaktusy vnímám jako jednu část z tohoto zajímavého světa, z toho pak vyplývá další můj zájem a to je zájem o celé rostlinné biotopy a společenstva, v poslední době ve zvýšené míře pak speciálně biotopy evropských sukulentů...v minulosti jsem cestoval častěji i mimo Evropu (nebylo to vždy výhradně za rostlinami (mé zájmy jsou široké), ale často jsem si jich ze zvýšeného zájmu všímal trochu více než vjemů jiných), projel jsem již svět od Japonska, přes většinu zemí Evropy, Kanárské ostrovy až po realizaci několika cest v Americe (Nizozemské Antily, Mexiko, USA), poslední cestu v USA (Arizona) jsem pak ve zvýšené míře věnoval právě biotopům kaktusů, poslední můj širší projekt je pak věnován sledování (terénní práce) rozšíření netřeskovce (Jovibarba globifera).
8) :arrow:

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 08 čer 2011, 15:30

...ke 4-tému výročí mého kaktusaření jsem dostal super dárek, vykvetl mi první, mnou vlastnoručně
vysetý - tedy od semínka - kaktus, mnozí možná řeknou jen jeden z mnoha běžných, kterých jsou
každoročně plné skleníky, pro mne si však zaznamenání v mém archívu zasloužil... 8)

Obr.: Gymnocalycium erinaceum, JN167-Villa Albertina II, Cordóba (ARGENTINA), 987 m n.m.

Obrázek

Zpět na „Představte se - Predstavte sa“