Pěstební nádoby, misky ...

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 36 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstební nádoby, misky ...

Příspěvekod aivenhov » 18 čer 2015, 15:03

Ako som si vyrobil okrasné kvetináče

Skúšky porobené, brigáda zatiaľ žiadna a tak som sa dal na skúšobnú výrobu betónových kvetináčov. Návod som si našiel na internete, zohnal suroviny a pustil sa do toho.

Pred samotnou výrobou budeme potrebovať:
1- 1.diel Rašeliny
2- 1.diel Lignocelu
3- 1.5 dielu cementu
4- 1.diel štrku
5- 1.5 dielu vody
Obrázek
- všetky zložky odporúčam preosiať cez sito. Odstránia sa tak hlavne veľké kusy z rašeliny. Ja som síce použil Rašelinu a Lignocel, ale dá sa bez problémov použiť len jedna z týchto zložiek.

Ďalej si dopredu pripravíme kvetináče, ktoré poslúžia ako forma. Skúšal som naniesť hmotu do kvetináčov alebo zvonka. Musím ale skonštatovať že nanášanie hmoty do vnútra, je omnoho lepšie. Kvetináče je lepšie potrieť jemnou vrstvou jedlého oleja, alebo vložiť do nich fóliu. Tým sa zabráni prichyteniu na steny kvetináča a lepšie sa potom vyklopí von.

Jednotlivé zložky vysypeme do plastového vedra a dôkladne premiešame.
Obrázek
a až potom pridáme vodu. Odporúčam dať najprv jeden diel vody a až po premiešaní postupne pridávať. Zmes by mala mať výslednú konzistenciu tvarohu.
Obrázek

Takto namiešanú zmes nanesieme z vnútra na kvetináč (ako som spomenul, dá sa aj zvonka). Ideálne je to robiť v chirurgických alebo iných gumenných rukaviciach. Netreba zabudnúť ale na odtokové otvory. Na internete tam dali korkovú zátku, mne stačil palec. Ak by ste robili touto metódou väčšie kusy, je potrebné pridať do formy kvôli pevnosti aj murársku sieťku alebo pletivo. Samotnú zmes nanesieme v hrúbke cca 2cm. Záleží to od veľkosti požadovaného kvetináča. Ďalším spôsobom je aj vloženie menšieho plastového kvetináča do väčšieho a betón natlačiť medzi ne.
Obrázek
Obrázek
Betón necháme vytvrdnúť niekoľko dní. Pri malých 3-4, pri väčších aj týždeň. Následne ich opatrne vyklopíme a necháme ešte niekoľko dní doschnúť. Takto preschnuté kvetináče natrieme z vonka aj z vnútra buď farbou na betón, alebo Duvilaxom. Na obrázku dolu je ten vpravo natretý Duvilaxom, ten v ľavo je nenatretý.
Obrázek
Potom už len naaranžovať a vystaviť :)
Obrázek
PS: jeden veľký vystužený pletivom.
Obrázek

Tomi
 poděkoval: 15 krát
Obdržel poděkování: 5 krát

Příspěvekod Tomi » 02 říj 2017, 14:24

V poslednom čase som si všimol ponuku vysokých, hranatých, plastových kvetináčov TEKU od spoločnosti Pöppelmann, ktoré sa dajú zohnať nielen v Čechách, ale aj u nás na Slovensku. Ponuka ma zaujala hlavne preto lebo 90% rastlín z mojej zbierky má repovitý koreň a v klasických kvetináčoch nemá priestor.

Najčastejšie predávaná séria MQA, ktorá mi je nesympatická z dôvodu príliš veľkých bočných otvorov na odtok vody (MQA 10x10x11 a 15x15x20):
https://www.poeppelmann.com/cz/teku/pro ... serie/mqa/

Séria MQD a MQC (MQD 9x9x9,5 a 9x9x10), (MQC 11x11x12 a 13x13x13):
https://www.poeppelmann.com/cz/teku/pro ... e/mqd-mqc/

Mám vzorku pár kusov kvetináčov MQA, ktoré som si zaobstaral tento rok, ale nestihol som presadiť do nej rastliny. Kvetináče sú mäkšie, ako som zvyknutý, ale nie je to nič strašné. Hrúbka stien je postačujúca. Má niekto viacročné skúsenosti s kvetináčmi TEKU? Za každú informáciu budem vďačný :wink:
Klub kaktusárov Saguáro Nové Zámky/ darek.fx@gmail.com

jara
 poděkoval: 463 krát
Obdržel poděkování: 69 krát

Příspěvekod jara » 02 říj 2017, 15:05

Tyto pěstební kontejnery jsou velmi vhodné pro kaktusy s řepov. kořeny. Pár jich také mám. Byl jsem u f. Pasič. Ty s mírami 11x11x11 mají bohužel jenom ve velkém balení. Zato cena je velmi dobrá a je i s DPH asi 3,50 Kč za kus.
Chtělo by to aby se domluvilo víc zájemců a rozdělili se.
Jara

Tomi
 poděkoval: 15 krát
Obdržel poděkování: 5 krát

Příspěvekod Tomi » 02 říj 2017, 16:05

Díky za informáciu, už som aj našiel f. Pasič. Ponuka slušná, ak budem objednávať, dám to do ponuky/dopyt...
Klub kaktusárov Saguáro Nové Zámky/ darek.fx@gmail.com

jara
 poděkoval: 463 krát
Obdržel poděkování: 69 krát

Příspěvekod jara » 03 říj 2017, 14:17

Ještě bych chtěl dodat, že v těch hlubších květináčích o kterých píši výborně rostou adenia. Když adenium po čase vyjmete je substrát výborně až na dno prokořeněn. Zajisté to není jenom tím květináčem, ale to, že mají kořeny dostatek prostoru pro svůj růst, jsou rostliny velmi vitální. :sa

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“