Přechovávání semen

Jak a kde pěstujete kaktusy a sukulenty - rady, zkušenosti, postřehy, pomůcky...
Ako a kde pestujete kaktusy a sukulenty - rady, skúsenosti, postrehy, pomôcky...
Odpovědět
African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 58 x
Obdržel poděkování: 425 x

Přechovávání semen

Příspěvek od African » 24 lis 2018, 10:07

Vím, že to není "nic moc téma" :idea: ale podělte se, jak přechováváte semena. Osobně, když semena posbírám, dávám je do papírových sáčků. :!: Tady je ale nebezpečí, že občas mi je napadnou zrnokazi (mušky i brouci) - zejména pokud to jsou semena z přírody. :( Někteří moji známí dávají SUCHÁ semena do zavíratelných "zip" PE sáčků. No i když jsou suchá, mám strach, že se mohou semena zapařit, resp. že se jim prostě něco nebude líbit a ztratí klíčivost ...
Títo uživatelé poděkovali autorovi African za příspěvek:
jl23
Hodnocení: 9.09%

jara
Poděkoval: 585 x
Obdržel poděkování: 84 x

Re: Přechovávání semen

Příspěvek od jara » 24 lis 2018, 11:52

African píše:
24 lis 2018, 10:07
Vím, že to není "nic moc téma" :idea: ale podělte se, jak přechováváte semena. Osobně, když semena posbírám, dávám je do papírových sáčků. :!: Tady je ale nebezpečí, že občas mi je napadnou zrnokazi (mušky i brouci) - zejména pokud to jsou semena z přírody. :( Někteří moji známí dávají SUCHÁ semena do zavíratelných "zip" PE sáčků. No i když jsou suchá, mám strach, že se mohou semena zapařit, resp. že se jim prostě něco nebude líbit a ztratí klíčivost ...
Já po vyprání a dobrém oschnutí semena dávám do zmiňovaných plastových uzavíratelných sáčků. Jsou v polici na verandě, kde počas zimy netopím. S klíčivostí semen z mého sběru problém není. Není problém ani u semen koupených, pokud prodejce semen neprodal semena z podtržených plodů, nebo semena hodně stará. :op
Títo uživatelé poděkovali autorovi jara za příspěvek (spolu 2):
AfricanŠtefan
Hodnocení: 18.18%

Miroslav
Poděkoval: 69 x
Obdržel poděkování: 110 x

Příspěvek od Miroslav » 25 lis 2018, 18:36

Asi treba pátrať po technológii akú používajú v bankách semien. Je to problematika vedecky preskúmaná a praktizovaná úspešne. Aspoň čiastočne by sa možno dala tá technológia praktizovať aspoň u semien ktoré potrebujeme skladovať dlho.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Miroslav za příspěvek:
jl23
Miroslav Varček hľadač krásy

peri
Poděkoval: 2 x
Obdržel poděkování: 25 x

Příspěvek od peri » 26 lis 2018, 08:31

Já moc svých semen nedělám, ale když už, tedy veškerá nejdříve vykoupu v manganistanu draselném, osuším a dávám zásadně do papírového sáčku. Plast podle mě nedýchá a v nevhodném skladovacím prostředí by se mohly na semenech rozbujet plísně. S kupovanými semeny je to vždy sázka do loterie, nikdy se neví, kolik práce si prodejce s ošetřením semen dal. Manganistanovou koupel by podle mě měla podstoupit semena, která jsou v masitých dužnatých plodech, tam je nebezpečí patogenů daleko větší, jak u plodů suchých, zvláště jsou-li sbírána halabala. Ale to u koupených ovlivnit nelze.
Títo uživatelé poděkovali autorovi peri za příspěvek (spolu 2):
AfricanŠtefan

Standa
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 10 x

Příspěvek od Standa » 26 lis 2018, 09:56

Ahoj, záleží co zamýšlíte se semeny dělat - tedy jestli hodláte semena prodávat, nebo chcete semenáčky...atd.. Často vlastní semena z vysýchavých plodů vůbec neošetřuji a vysypu je k mateřské rostlině a ono se uvidí - u Pediocactusů to funguje docela dobře. Jenže já jsem na hraně co se týče místa, takže vysévám takhle jen to co se mi hodí a stojím před redukcí celé sbírky. Pokud se rozhodnu pro skutečný výsev - přechovávám semena, tak jak mi přijdou, v lednici v igelitových sáčcích (mám vytypované dodavatele) nic s nimi nedělám. Osvědčil se mi výsev do upraveného supresivního substrátu - jsem líný a tím nemusí nic dezinfikovat. S plísněmi, které prorazily dovnitř semene stejně nic neuděláte a použitá chemie likviduje klíčivost semen, pokud nějaká je. Neviděl bych v tom žádnou vědu.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Standa za příspěvek (spolu 2):
jaraAfrican

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 603 x
Obdržel poděkování: 482 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 26 lis 2018, 15:40

Ja som semená, ktoré som priniesol vôbec neošetroval, myslím chémiou. Celý plod šiel najprv do pláteného vrecúška (husté plátno), po premití vodou a usušení išli do papierového. Až doma išli tak ako boli v papierových sáčkoch v plastovej krabičke do chladničky. tak sú až dodnes. ja som lenivý na výsevy a to aj preto, že sa mi veľa krát, kedysi, nedarilo. Tak semená som porozdával a dohodol sa, že my každý dá cca po 2 - 3 semenáčiky, viac mi netreba. I keď semien ostalo dosť, dal som ich všetky kolegovi a on ich vysieva postupne. Sú stále klíčivé, od roku 2015.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Mário Snopka za příspěvek (spolu 3):
AfricanbasarekŠtefan
Hodnocení: 27.27%
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

jl23
Poděkoval: 15 x
Obdržel poděkování: 3 x

Příspěvek od jl23 » 27 lis 2018, 00:06

Súhlasím s názorom Miroslava "pátrať po technológii akú používajú v bankách semien".
Takéto informácie by ma naozaj zaujímali. Kto vie, čo z toho by sa dalo uplatniť v našich domácich amatérskych podmienkach.
Ale pre tých pár semien mi musí stačiť naša jediná chladnička na potraviny (nie dezinfikovaná, nie sterilná, ...).
Moja prax:
- semená z mojich rastlín (alebo darované plody) mechanicky vyčistím buď nasucho pinzetou a vytriedením alebo vypieraním mäkkých plodov (máčanie, vypieranie štetcom na čajovom sitku), dočistím od zbytkov oplodia na plátennej starej vreckovke, namočím do slaboružového roztoku manganistanu draselného, vysuším, uložím do ručne skladaných papierových vrecúšok, ak sa mi ich nechce skladať, použijem igelitové vrecúška so zipsom;
- kedysi som poctivo skladoval všetky semená v chladničke;
- teraz som dlhšiu dobu nevysieval, tak zásoby semien putovali z chladničky do pivnice paneláku (čo im určite ubralo na životnosti).
Pred týždňom 18.11.2018 som robil inventúru v pivnici skladovaných semien a bol som zvedavý, či si udržali klíčivosť.
Pre krátku dobu klíčenia som si vytypoval frailee. Semená z roku 2012 - 6 druhov po cca 20 semien. A Frailea asteroides z r. 2015 - tiež cca 20 semien.
Kontrolný výsev som vykonal v petriho miskách na odličovacích tampónoch, bez chémie, len postrek 0,1% peroxidom. Včera som likvidoval výsevy semien z roku 2012. Žiadne semeno z nich nevyklíčilo. Zato výsev semien F.asteroides z roku 2015 klíčil cca na 80%. Včera večer som jemnou pinzetou prenášal klíčence z tampónu na výsevný substrát do kvetináča 4x4cm. Dnes dostali živný roztok a pod žiarivkou im je dúfam dobre.
Juraj L.
Naposledy upravil(a) jl23 dne 28 lis 2018, 13:47, celkem upraveno 1 x.
JL23

jara
Poděkoval: 585 x
Obdržel poděkování: 84 x

Příspěvek od jara » 27 lis 2018, 09:53

Miroslav píše:
25 lis 2018, 18:36
Asi treba pátrať po technológii akú používajú v bankách semien. Je to problematika vedecky preskúmaná a praktizovaná úspešne. Aspoň čiastočne by sa možno dala tá technológia praktizovať aspoň u semien ktoré potrebujeme skladovať dlho.
Světová, centrální banka semen je na Špicberkách. Podle běžně dostupných informací, jsou semena uchovávána při -18°C. Ovšem, nebude to běžný mrazák v domácnosti. Při takovém uchovávání bude potřeba, aby semena prošla zamrazením ve velmi krátkém, časovém úseku. Ten bude ve vteřinách, maximálně pár minutách. :**( 8**(

https://cs.wikipedia.org/wik/Špicberské ... semen.html
Títo uživatelé poděkovali autorovi jara za příspěvek (spolu 3):
Štefanjl23Miroslav
Hodnocení: 27.27%

Miroslav
Poděkoval: 69 x
Obdržel poděkování: 110 x

Příspěvek od Miroslav » 27 lis 2018, 14:23

Sú tam skladované semená strategicky dôležité tak musia ísť na istotu. Ale aj tam pri niektorých druhoch musia robiť obnovu materiálu. Je to pre civilizáciu životne dôležité udržať v semenách biodiverzitu prírody. Ale mieša sa Bohužiaľ do toho aj Monsanto.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Miroslav za příspěvek:
jara
Miroslav Varček hľadač krásy

Odpovědět

Zpět na „Pěstitelské metody a zařízení - Pestovateľské metódy a zariadenia“