Mammillaria

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Odpovědět
Miroslav
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 106 x
Obdržel poděkování: 124 x

Re: Mammillaria

Příspěvek od Miroslav » 21 pro 2019, 22:15

Mám otázku na pestovateľov skúsenejších než som ja. Mám dve rastliny Mammillaria viridiflora Santa Catalina Mts. Arizona. V lete kvitli tak som opelil a na jednej rastline sú dva semeníky na druhej jeden. Mám dilemu či ich odtrhnúť už teraz alebo čakať do jari. Rád by som ich na jar vysial, myslím že sa moc často v našich zbierkach nevyskytujú.
Miroslav Varček hľadač krásy

jara
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 738 x
Obdržel poděkování: 102 x

Příspěvek od jara » 22 pro 2019, 10:16

Myslím, že je tady jednoduché řešení. U většiny mammillárií se při lehkém dotyku plody samy oddělí od rostliny. Pokud si nejste jistý, oddělte jeden, vyjměte a vyčistěte semena a se zbylými ještě počkejte měsíc nebo dva. Až budete vysévat, vysejete každá semena zvlášť a uvidíte na klíčivosti. To budete mít zkušenost pro další roky.
Jara
Títo uživatelé poděkovali autorovi jara za příspěvek (spolu 3):
MiroslavAlojzŠtefan
Hodnocení: 27.27%

jv3
Poděkoval: 28 x
Obdržel poděkování: 67 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jv3 » 22 pro 2019, 22:24

Miro, hlavne aby plody nezoschli, potom sa blbo vyberajú semená.
jv3
Títo uživatelé poděkovali autorovi jv3 za příspěvek:
Miroslav
Hodnocení: 9.09%

Alojz
Poděkoval: 121 x
Obdržel poděkování: 153 x

Příspěvek od Alojz » 29 úno 2020, 22:46

Dole zobrazenú mamiláriu vlastním už celé desaťročia - nie síce túto konkrétnu rastlinu.Vtedy som dostal jednu rastlinu od kamaráta/Peter,ty ich ešte máš?/.Mal som ju umiestenú tak,že nemala byť čím opelená,napriek tomu v kvetináči,kde bola zasadená,vyrastali semenáče.Z toho som usúdil,že je samoopelivá.Nesledoval som ďalej jej "osud",ale momentálny stav je taký,že mám 2 rastliny - obidve odnožujú.Až teraz po rokoch som vlastne začal zisťovať o aký druh ide..Z nepreberného množstva obrázkov mamilárií na internete sa do finále dostali dve:Mammillaria backebergiana /presnejšie Mam.backebergiana v. ernestii f. isotensis/ a Mammillaria duoformis.Keď si nájdete webovú stránku karel.janík venovanú mamiláriám zistíte,že spomínané 2 taxony sú si podobné a sú podobné aj mojím rastlinám.

Našťastie vlastním všetky diely Atlasu kaktusov/posledné dva mám objednané/ a tam som sa dozvedel:Mam.backerbergiana je síce stĺpovitá rastlina,ale spomínaná var.ernestii je značne menšia a je samoopelivá.Navyše sú spomenuté dva ešte menšie taxony.Mammillaria duoformis je oveľa menšia odnožujúca až trsovite rastúca rastlina,ktorá podobne ako predchádzajúci druh má tiež viac stanovištných odchýlok.V Atlase sa nakoniec objavila zmienka,že boli zaznamenané aj samoopelivé populácie,nie vždy sú však semená klíčivé.A končím tým,čím som mal vlastne začať:že meno duoformis znamená dvojtvarý,údajne sa vzťahuje na vzhľad stredových tŕňov,ktoré sú zčasti háčikovité žčasti priame a také presne moja zobrazená rastlina má.

Záver:Podľa mojho určenia mám rastlinu Mammillaria duoformis,ale bol by som rád,keby ste reagovali/najmä,keď pestujete niektorý z uvedených taxonov/.
DSC05835.JPG
Priemer nádobky 7 cm.
DSC05837.JPG
Kvitnúca rastlina zo 14.6.2013,v Atlase sa uvádza násada pukov v neskorej jari -aj to by odpovedalo.
DSCN1798.JPG
Foto tej istej rastliny z 25.7.2019 z čerstvo vytvorenými plodmi.Tie sú na svojom zimovisku v tomto čase už zoschnuté,obsahujú drobné asi 1 mm veľké hnedé semená.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek (spolu 2):
Štefaniconmaster
Hodnocení: 18.18%
s kaktusmi ma zivot bavi

iconmaster
Poděkoval: 116 x
Obdržel poděkování: 67 x

Příspěvek od iconmaster » 01 bře 2020, 19:30

Alojz - neviem síce, či pomôže, ale pridám svoju Mammillariu, vedenú ako duoformis (pôvodom od p. Fábiána), avšak som nezbadal, že by bola samoopelivá a keďže sa jedná o mladšiu rastlinu, zatiaľ sa ani neodnožuje:
DSC02032.JPG
Mammillaria duoformis
DSC02033.JPG
Mammillaria duoformis
Títo uživatelé poděkovali autorovi iconmaster za příspěvek:
Alojz

Alojz

Příspěvek od Alojz » 01 bře 2020, 23:03

iconmaster,
samozrejme,že pomôže... :SS Keď porovnáš tvoju a moju rastlinu,veľa znakov /kvety,blizna,otŕnenie/ je rovnakých alebo podobných/prirodzená variabilita/.A čo sa uvádza u ďalších vecí:samoopelivosť nie je u všetkých populácií a odnožovanie nemusí byť až tak výrazné:u mojej rastliny od roku 2013 /2.foto/ až do roku 2019 /foto s plodmi/ nepribudla žiadna odnož...
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
iconmaster
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 26 bře 2020, 00:27

V roku 1995 som vysieval semená Mammillaria melanocentra z Chrudimi.Názov druhu melanocentra znamená s čiernymi stredovými tŕňmi.V Atlase kaktusov sa ďalej dozviete,že ďalšími taxonmi tohto druhu sú M.mel.subsp.rubrograndis a M.mel.subsp.linaresensis.Líšia sa od nominátnej variety farbou a dĺžkou stredových tŕňov,veľkosťou a farbou kvetov.To sa týka aj ďalších najdených foriem z tohto okruhu.
DSC06477.JPG
Mammillaria melanocentra.Neviem,či išlo o 1.kvitnutie,ale bolo to v roku 2014,čiže skoro po 20 rokoch.
DSC06478.JPG
Stredové tŕne na temene na všetkých rastlinách čierne.
DSC06479.JPG
Detail kvitnúcej rastliny,stredové tŕne na temene vzpriamené.
Pestovanie týchto rastlín nebolo celkom bezproblémové.Rast semenáčov bol pomerne pomalý a dočkať kvetov trvalo tiež dlho/neochota kvitnúť je spomínaná aj v Atlase kaktusov/.Takže som mal radosť z kvitnutia,následne mi však rastliny zohavili svilušky,čiže trápenie s týmto druhom pokračuje :x .
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
iconmaster
s kaktusmi ma zivot bavi

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“