Gymnocalycium

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Odpovědět
Alojz
Poděkoval: 231 x
Obdržel poděkování: 231 x

Re: Gymnocalycium

Příspěvek od Alojz » 19 led 2020, 22:13

Miro,
kde si vyčítal,že zatváram oči nad "botanikou".Veď názory,ktoré tu prezentujem,vychádzajú práve z akceptovania botaniky. Lenže ty tu krútiš hore dole veci,ktorých zmysel ani neviem pochopiť a ktoré nemajú žiadnu súvislosť s tým,že pomáhame určiť rastlinu,ktorej fotografiu iconmaster uverejnil.Porovnaním fotografie s inými fotografiami gymnocalycií ,preštudovaním literatúry aj popisov,ktoré vypracovali botanici ,ale aj kaktusári,ktorí sú niekedy fundovaní na rovnakej úrovni.Aj v tomto prípade som preštudoval toho materiálu na internete a v literatúre dosť.Výsledkom tohto snaženia bolo určenie rastliny,o jeho správnosti som presvedčený/ale nie neomylný/.Je to môj názor uverejnený na fóre,každý má právo súhlasiť alebo vysloviť iný názor a niekedy môžme dôjsť ku konsenzu/veď napr.aj určenie od Husiho ma "naštartovalo".../.Miro tvoj názor je blá,blá,blá,nepamätám si,žeby si niekomu žiadajúcemu určil rastlinu.Fikcia :Miro:mal by to byť druh XY... :idea: .
Asi 10 dní po mojom určení,som pri čítaní časopisu Kaktusy z roku 2017 narazil na článok I.Milta,jedného z najlepších gymnofilov v Česku a na Slovensku,týkajúci sa Gymnocalycium pflanzii a vychádza mi to,že moje určenie bolo podľa všetkého správne.
Akurát som sa vrátil z krátkeho pobytu v kúpeľoch,ale musel som hneď reagovať.Miro,už v minulom príspevku som to naznačil a teraz to zdupľujem,čo ma žerie .Že svojím sústavným spôsobom spochybňovania odrádzaš najmä začínajúcich kaktusárov,vytváraš dojem,že vo všetkom sú chyby,bordel,zmätok.A pritom,keď vysejem 100 porcií semien,dopestované rastliny odpovedajú popisom a tých rôznych uvádzaných disproporcií je skutočne málo :|
Títo uživatelé poděkovali autorovi Alojz za příspěvek:
Štefan
Hodnocení: 9.09%
s kaktusmi ma zivot bavi

jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 160 x
Obdržel poděkování: 355 x

Příspěvek od jezour » 19 led 2020, 22:26

Přátelé, oba máta pravdu, jen ji každý berete z jiného pohledu.
Člověk odjakživa věci třídí podle nějakých kritérií. Proto člověk vymyslel botaniku, proto člověk vymyslel botanický systém. Proto se snažíme každé rostlině přiřadit jméno - je to rostlina rodu x a druhu y.
Vzhledem k tomu, že pátrám po kytkách v přírodě, naprosto chápu také Mirův názor. Rostlinám je naprosto jedno, že my je řadíme do rodu x a druhu y. Klidně si rostou, kvetou a tvoří semena. Vytváří také nepřeberné množství tvarů i barev. A i když my lidé chceme rostlinu zařadit někam do systému, není to možné. Pro příklady nemusím chodit daleko, projděte téma Sempervivum & Jovibarba za poslední dva roky - kolikrát je tam uvedeno "sp.", část jména a otazníky nebo poznámka, že se mně něco se jménem nezdá? A přesto rostlinu obdivuji a budu ji pěstovat - a o to jde. O rostliny!
-- Administrátor --

Vladim
Poděkoval: 8 x
Obdržel poděkování: 60 x

Příspěvek od Vladim » 30 lis 2020, 18:35

Přátelé , se stejnou prosbou jsem se obrátil na Plzeňské forům. Předpokládám že i tady pomůžete.
Prosím doplňte, upravte níže uvedený přehled, prostě - jaký je platný, uznávaný stav?
Vy se v tom vyznáte určitě lépe .
Pustím se do "studování" Schutziany, př. Milta, př. Kulhánka, a pod. ale asi to nějakou dobu potrvá
naučit se poznávat jednotlivé subspecies.
J.Procházka do toho pronikl, ale raději přednáší než píše....že :)

Gymnocalycium bruchii ssp. atroviride Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. cumbrecitense Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. elegans Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. implexum Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. lacumbrense Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. lafaldense (Vaupel) Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. melojeri Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. melojeri var. rubroalabastrum Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. multicostatum Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. renatae Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. shimadae Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. susannae Neuhuber
Gymnocalycium bruchii var. albispinum (Backeberg) Milt
Gymnocalycium bruchii var. glaucum Neuhuber
Gymnocalycium bruchii var. hossei Backeberg nom. inval.
Gymnocalycium bruchii var. spinosissimum (Haage jun.) Y. Ito nom. inval.
Gymnocalycium bruchii ssp. pawlovskyi Neuhuber
Gymnocalycium bruchii ssp. ludwigii (Neuhuber) Papsch comb. nov.
Gymnocalycium bruchii ssp. carolinense (Neuhuber) Papsch com. nov.
Gymnocalycium bruchii ssp. brigittae (Piltz) Papsch comb. nov et stat. nov. non.
Gymnocalycium bruchii ssp. deminii Gapon & Neuhuber subsp.

Štefan
Poděkoval: 509 x
Obdržel poděkování: 212 x

Příspěvek od Štefan » 09 čer 2021, 16:40

Gymnocalycium papschii
papschii (2).JPG
papschii (1).JPG
Kvety sa otvárajú popoludní, u mňa mezi druhou a treťou.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek:
jara
Hodnocení: 9.09%

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“