Opuntia - severoamerické rody

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Odpovědět
Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 864
Registrován: 30 čer 2008, 11:14
Bydliště: OTRADOV
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Opuntia ficus-indica - 1 rok

Příspěvek od Petr z Čech » 14 črc 2009, 17:27

Dnes jsem vybíral na další testy roční semenáčky Opuntia ficus-indica, při té příležitosti jsem udělal zase nějaké fotky, vkládám sem tedy některá získaná obrazová data a schemata k tomuto druhu se týkající.

Obr.01: Celkový pohled na semenáče Opuntia ficus-indica ve věku 1 rok, u semenáče označeného B) je patrná typická provazcovitá kořenová struktura.

Obrázek

Obr.02: Detail semenáče B), jde o průměrně narostlý semenáč v 2.části období pěstován ve volné skleníkové kultuře, velikosti článku 7,5 cm (naměřená maxima až 9 cm), šířka článku 2,5 cm (u větších 2 cm), hypokotyl 2,0 cm, kořen hlavní 5,0 cm.

Obrázek

Obr.03: U semenáče je patrný sekundární kořenový systém, který se začíná tvořit z epikotylu (R2). Hypokotyl se co do délky již nevyvíjí, pouze mohutní, je více vodoodolný, může být zcela ponořen do substrátu.

Obrázek

Obr.04a: Vlastní typický kořenový systém se skládá z hlavního podpovrchového kořene, ze kterého se větví kořínky kratší, u dospělých rostlin existuje takovýchto provazovitých kořenů větší počet, jsou umístěny horizontálně rovnoběžně, relativně mělce pod povrchem.

Obrázek

Obr.04b: Vypreparovaný kořen větší rostliny, lze srovnat s tvarem kořenu u semenáče B).

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 864
Registrován: 30 čer 2008, 11:14
Bydliště: OTRADOV
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 21 zář 2009, 16:16

:) konec letošní kaktusářské sezóny se nezadržitelně blíží, takže i já začínám sklízet plody experimentů minulých; tu klasická opuntia ficus-indica v ukončené sezónní růstové fázi ve věku 1 roku a 2 měsíců.

Obr.: Pokud mrknete na data semenáče B) z půli července zjistíte, že tento za pouhé 2 měsíce přidal dalších 8,5 cm, tzn. o 100% zvětšil svoji hmotu, tahle opuncie ve vhodných podmínkách roste opravdu velmi rychle. Vybrané semenáče přes léto navíc byly pěstovány v naprostém stínu pod mladými hustými fíkovníky (teplota skleníková vysoká, vodu dostávaly jen zřídka, substrát horší až nevhodný, tedy sypký, úživný - což je patrné na hůře vyvinutém kořenovém systému). Semenáče A) a C) zhruba stejné, menší než B).

Obrázek

Pozn.: Tyto semenáče budou nyní uskladněny bez substrátu (bude zcela zastaven růst po několik měsíců, než-li dopěstuji další srovnávací materiál). Data tohoto tureckého klonu budou pak porovnána s daty původního mexického druhu O.amyclaea a mrazuvzdorného klonu O.ellisiana.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 864
Registrován: 30 čer 2008, 11:14
Bydliště: OTRADOV
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 25 zář 2009, 15:25

:) ..tak a vykopal jsem i sazenice z pole, onehdá mi psal jeden chovatel želv, který se na podobné ptal ve vztahu ke krmivu, nyní mohu tedy konstatovat, že tato forma opuncie v mladém věku cca 1 roku má velmi měkké trny, takže pokud želvám nevadí možné měkké glochidy (v přírodě mnoho živočichů, dokonce i savci články opuncií bez problémů požírá), šlo by je použít jako krmivo a to i pro menší exempláře, neboť v podstatě za pouhý rok naroste dostatek hmoty (oproti tomu např, Opuntia phaeacantha naroste méně a trny i u mladých článků jsou špičaté, pichlavé). Pokud pěstujeme O.ficus-indica z článků, naroste nám sice hmoty mnohem více, avšak z pohledu krmného jsou tuhé (musí se rozřezat) a sem tam obsahují i nějaký ten špičatý trn. Výsev (1 plod obsahuje 200-300 semen a vyjde na cca 10 Kč, moje pracovní pole je mnohem užší proto, že jsem většinu vzešlých semenáčů již rozdal, ale vězte, že jich naklíčí opravdu vysoké %) tohoto druhu do záhonu je snadný, vysokoprocentuální klíčivost, v podstatě do -5 st.C žádné ztráty, zimu je však třeba přečkat v nemrznoucím prostředí. Poškození od slimáků, add obr.03, kde na sazenici uprostřed je vidět poškození růstového vrcholu (toto dokázal jediný slimák), v pohodě sazenice nahradí novým kladodiem, přesto slimáci jsou pro sazenice problém.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem chovatelem želv, proto berte informaci o použití opuncií jako krmivo pro tyto živočichy za pouze informační a pokud se k tomu někdy rozhodnete zkonzultujte si to buď s někým znalým v oblasti chovu želv či s vlastní odpovědností.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Měření:
Vykopáno ....................... 29 ks sazenic ve stáří cca 14 měsíců
- z toho .......................... 50% velikosti 10-16 cm (průměr 12,73 cm)
- z toho .......................... 50% velikosti 1-9 cm (průměr 6,71 cm)

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 864
Registrován: 30 čer 2008, 11:14
Bydliště: OTRADOV
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 05 črc 2010, 19:55

Aktualizace dat:

Opuntia ficus-indica
ve věku 2 let mají největší semenáče už neskutečných 32 cm výšku a cca 5,5 cm šířku v nejširším místě

- pro tyto rostliny je vegetativně nejvhodnější právě podobné tropické klima, kdy teploty šplhají ve sklenících nad +40 st.C, pokud jsou navíc ve volném záhonu je možné je pravidelně večer i po těchto vedrech bez jakýchkoli problémů zalévat (a to je ještě nehnojím, poté by byly přírůstky ještě větší)

- 2 leté rostlinky jsou tedy již na hmotu dost bohaté, hmota je měkká, mladá, trny u těchto nepodstatné, stále lze využívat jako krmivo, pokud chceme sklízet ve více sezónách lze odřezávat pouze 1-no roční přírůstky, ze zbytků bez problémů narůstá postupně stále další nová hmota, na fotce jasně patrné (širší přírůstky)

Obrázek

Alojz
Příspěvky: 378
Registrován: 05 led 2011, 20:36
Bydliště: Zl.Moravce
Poděkoval: 67 x
Obdržel poděkování: 75 x

Opuntia - severoamerické rody

Příspěvek od Alojz » 29 led 2012, 12:57

Myslím,že tieto rastliny si zaslúžia samostatnú tému,aj keď je tu na fóre niekoľko tém /Zima už prišla...,Mrazuvzdorné na skalke/,ktoré sa tejto témy dotýkajú.

V roku 2004 mi prišlo z Chrudimi niekoľko mrazuvzdorných kaktusov a sukulentov,medzi nimi bolo najviac zimovzdorných opuntií.Zasadili som ich dočasne do dvoch veľkých azbestocementových mís,aby sa zakorenili a rozrástli.Je pravda,že to bolo treba aj preto,aby som pripravil časť skalky na ich výsadbu,čo som po dvoch rokoch aj realizoval.
Opuntie sa rozrástli ozaj rýchlo,o čom svedčí niekoľko záberov z ďalších rokov,ktoré sú síce veľmi pôsobivé,ale prevládli rastliny Opuntia phaeacantha,ktoré sa tak rozrástli,že ich bolo ťažko udržiavať a chcel som mať "viditeľné" aj ďalšie taxóny:
Navyše,či išlo o Op.phaeacantha,Op.phaeac.var.longispina, Op.phaeac.var.camanchica,Op.missouriensis,včetne Op.phaeacantha, ktorú som si objednal pred niekoľkými rokmi od p.Juhu/ a "dusil" niekoľko rokov v malom kvetináči/,všetky boli /až na jednu výnimku - uvediem neskôr/v podstate uniformné.Preto som z dôvodu nedostatku miesta bol nútený niekoľko rastlín vyhodiť,ostatné obmedziť a niekoľko krajších článkov/viď foto/ som ponechal ako podnože na neskoršie vrúbľovanie/zatiaľ nič nerealizované,som rád,že sa mi ich vôbec podarilo zasadiť - nebolo miesta ,ani čas.../.
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne 04 úno 2012, 01:08, celkem upraveno 1 x.
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz
Příspěvky: 378
Registrován: 05 led 2011, 20:36
Bydliště: Zl.Moravce
Poděkoval: 67 x
Obdržel poděkování: 75 x

Příspěvek od Alojz » 04 úno 2012, 01:00

V predchádzajúcom príspevku som naznačil,čo je všeobecne známe,že taxonómia mrazuvzdorných opuntií je skutočne zložitá.Príkladom sú vymenované taxóny Opuntia phaeacantha, ktoré som sa snažil rozlíšiť,ale určité malé rozdiely v otŕnení, veľkosti článkov a pod.,boli zanedbateľné/niekedy aj v rámci jednej rastliny/.Kvety tiež boli úplne jednotné - zobrazím detailne v ďalšom príspevku.Preto uvádzam troška detailnejší záber z vegetácie a tiež z dnešných dní,kde je vidieť jednotné otŕnenie,tŕne sú červeno až tmavo hnedé so svetlejšími špičkami a dosahujú v hornej časti asi 4 cm.Niektoré články majú otŕnenie na väčšej iné na menšej ploche,glochídie sú sfarbené do žlto alebo červenohneda.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Mám za to,že všetky rastliny,ktoré som získal pod uvedenými názvami z predchádzajúceho príspevku, sú v skutočnosti Opuntia phaeacantha var. camanchica.Nominátna varieta Op.phaeac.var.phaeacantha by sa od predchádzajúcej mala rozlišovať hlavne vzpriameným vzrastom,ale Ing.Vereš uvádza,že môže byť aj poliehavá,preto by najlepšie bolo zohnať rastlinu z náleziska/s poľným číslom/ - Ing.Vereš jednu takú vo svojom sortimente aj uvádza.

Keď si preštudujete literatúru Op.phaeacantha má väčší počet variet,ale aj kultivarov alebo hybridov,niektoré sú uvádzané aj tak, aj tak.Niektoré sú neodlíšiteľné,ale dosť sa ich aj od uvedených variet líši/aj ja od Ing.Vereša niekoľko mám - budem zverejňovať,keď zakvitnú/.

Nečudujte sa počtu opráv,až syn mi pomohol odstrániť tabuľku,ktorá mi zabraňovala inštalovať do príspevku obrázky/zas niečo nové.../
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne 07 úno 2012, 12:10, celkem upraveno 8 x.
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz
Příspěvky: 378
Registrován: 05 led 2011, 20:36
Bydliště: Zl.Moravce
Poděkoval: 67 x
Obdržel poděkování: 75 x

Příspěvek od Alojz » 07 úno 2012, 12:35

Jednou z opuntií v podstate s jednotným vzhľadom, spomínaných v príspevku z 29.1.12 bola Op.missouriensis/aspoň pod takýmto názvom mi prišla z Chrudimi/.Pre ilustráciu detail článku z týchto dní:
Obrázek
Chvíľu mi trvalo,dokiaľ som tento názov našiel,na prekvapenie ale nejde o synonymum Op.phaeacantha, ale o synonymum Op.polyacantha.Nakoniec som ju našiel aj na stránke KKP Plzeň,kde je fotozáber pod názvom Op.polyacantha var.missouriensis,dokonca aj s podobným bledým kvetom,ako je moja rastlina,ale na tejto sú peľové tyčinky červené.

Dookola som študoval písomné pramene,ale hlavne zmienky na internete,ale nevymyslel som nič.Totiž aj keď sú Op. polyacantha odlišné od Op.phaeacantha,vyskytujú sa mnohé prechodné formy/aj v prírode/,ktoré sú ťažko odlišiteľné. Je preto dobré,keď máte nejaké rastliny z overeného zdroja, správne určené,najlepšie aj s poľným číslom alebo lokalitou a ďalšie rastliny s nimi porovnávate.Ale niekedy vám neostáva nič,len pestovať rastliny pod názvom,ako ste ich získali a postupne ich správne určiť/verte,že často sa to podarí/.

Na ilustráciu odlišné kvety Op.missouriensis,ktoré som si v záplave žltých kvetov Op.phaeacantha pôvodne ani nevšimol.Op.missouriensis na 1.a 2.zábere má kvety viditeľne bledožlto sfarbené a plochejšie ako kvet Op.phaeacantha/var.camanchica/.Možno,že ten rozdiel sa vám zdá nepodstatný,ale na všetkých ostatných rastlinách okrem tejto jednej/Op.miss./ boli kvety úplne jednotné/fotozáber 3. a 4./:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz
Příspěvky: 378
Registrován: 05 led 2011, 20:36
Bydliště: Zl.Moravce
Poděkoval: 67 x
Obdržel poděkování: 75 x

Příspěvek od Alojz » 09 úno 2012, 14:19

V prvom príspevku v tejto téme som popísal anabázu získania mojich prvých zimovzdorných opuntií.Po ich obdržaní som ich zasadil do drenážovaných azbestocementových mís a umiestnil na mierne pritienené stanovisko,kde sa v priebehu 2 rokov rozrástli a poriadne prekorenili:
Obrázek

Takže na skalku som vysádzal už rastliny s viacerými článkami/viď aj 1.záber v príspevku z 29.1.12/:
Obrázek

Najvhodnejšie je vysádzať ich na jar/najlepšie,keď sú už vo vegetácii !/,lebo keď sa vám aj pri manipulácii nejaká časť oddelí,môžte ju hneď zasadiť,ako keby mala korene a keď je kvetuschopná,aj zakvitne.Čiže teoreticky môžte takto zasadiť na jar získané články bez predpestovania.

Lenže nie je to také jednoduché.Tie prvé rastliny,ktoré som získal,boli väčšinou tie najľahšie pestovateľné,hlavne z okruhu Op.phaeacantha a Op.fragilis.Pretože som chcel aj fialové a červené kvety a odlišné tvary,objednal som si od p.Ing.Vereša články vyše 20 druhov.Tu už nastali prvé komplikácie.Zásielka prišla na jeseň,čiže výsadba rovno na skalku nepripadala do úvahy.Kvalita jednotlivých článkov bola značne odlišná/to sa nesťažujem,som veľmi vďačný za tú zásielku/.Neostávalo mi,len články nechať chvíľu zaschnúť a zasadiť do plochých umelých misiek.Tieto som umiestnil v nevykurovanom skleníku,mierne polial,aby ešte stihli nejakú jesennú vegetáciu - zakorenenie.

Prvé straty prišli už do jari,ale aj niektoré články čo prežili,mali odumreté časti.Na jar som misky presunul na exponované stanovisko,kde sa niektoré rastliny pekne rozrástli,no niektoré stagnovali.Ďalší rok už boli na jar vysadené do skalky/niektoré na samostatne stojaci vyvýšený záhon/.
Aj na skalke boli po prezimovaní nejaké straty.Mohlo to byť spôsobené tým,že všetky ich pestujem bez akéhokoľvek krytia, hoci Ing.Vereš vo svojej knihe,niektoré odporúča do "voľnej kultúry s regulovaným zrážkovým režimom" - zimné krytie. Príčiny mohli byť aj iné,nestíham časovo všetko odsledovať,preto ani nechcem/aspoň zatiaľ/,chúlostivosť jednotlivých taxónov generalizovať.

Aj tak však asi 3/4 rastlín sa pekne rozrastá a počítam s tým,že tento rok by mohli mať prvé výraznejšie ? kvitnutie
/budem ich postupne predstavovať/:
Obrázek

O kultivácii na skalke zas nabudúce.
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz
Příspěvky: 378
Registrován: 05 led 2011, 20:36
Bydliště: Zl.Moravce
Poděkoval: 67 x
Obdržel poděkování: 75 x

Příspěvek od Alojz » 10 úno 2012, 19:18

jv3 píše: Keď už máte tie "druhy" doma bolo by dobré keby ste sem, ak máte, hodili foto plodov a semien či sa aspoň tam nájde nejaký relevantný rozdiel.
jv 3,keď si ma už tak pochválil,donútil si ma :D k tomu, aby som konečne vytiahol mikroskop,ktorý som dostal na narodeniny pred 2 rokmi a pokúsil sa obraz semien z mikroskopu dostať na fórum.Nepodarilo sa to preto,že ten mikroskop zväčšuje najmenej 20 x,takže tie semená sa nedali zachytiť celé a zatiaľ sa ani nepodarila inštalácia uchovávania obrázkov na internete.Takže tu je foto/fotoaparátom/ plodov z tohto dňa a semien,ktoré som z nich povyberal:
Obrázek

Obrázek

Tie plody u všetkých spomínaných Op.phaeacantha sú jednotné, s malou toleranciou vo veľkosti a semená tak isto,vybral som vzorku zo všetkých spomínaných.Plody sú dužinaté,semená diskovité,hrboľaté,typické pre Op.phaeacantha/asi 5x5 mm/,možno len náhodou u tej Op.missouriensis mierne menšie,tak o 1 mm na dĺžku aj šírku/v tomto štádiu sú už prifarbené od dužiny/.Takže musím konštatovať, že aj rastlina, ktorú pestujem pod hore spomínaným názvom je vlastne Op.phaeac. var.camanchica so svetlejším kvetom / normálnym v rámci variability /, ale ten pôvodný názov si nechám v zátvorke - na odlíšenie.

Ešte na okraj,tá dužina v zamrznutých plodoch je už v tomto čase tmavofialová - cviklová a celkom chutná :) .Foto so zrelými plodmi vo vegetácii uvediem v ďalšom príspevku.

A ešte na záver pre jv3.Myslím ,že to spôsobila tá moja fotografia pri tých jukách,že si mi písal tak úctivo,ako by som bol 100 ročný profesor :o ,ale kľudne mi a nielen ty, ďalej tykaj,lebo podľa mňa pri zachovaní zásad slušnosti na fóre vek nerozhoduje,ale inak som,za každú "primeranú švandu" :D :D :D .
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz
Příspěvky: 378
Registrován: 05 led 2011, 20:36
Bydliště: Zl.Moravce
Poděkoval: 67 x
Obdržel poděkování: 75 x

Příspěvek od Alojz » 13 úno 2012, 13:03

Už aj v predchádzajúcich príspevkoch som sa dotkol niektorých aspektov kultivácie zimovzdorných opuntií.Tieto väčšinou predpestovávam a potom vysádzam do drenážovaných záhonov,či už samostatne stojacich alebo tvoriacich súčasť skalky.Na ilustráciu dva zábery s drenážovaným záhonom na vrchole skalky a druhým dolenižšie pod chodníkom. Výškové prevýšenie je riešené vybudovaním skalkového múrika,osadeného väčšinou zimovzdornými sukulentami z rodov Sedum a Sempervivum:

Obrázek

Obrázek

Ako som vybudoval tieto záhony?Vychádzal som už z existujúcej skalky.Tam,kde som chcel zriadiť drenážovanú časť,som vybral pôvodnú zeminu zhruba do hĺbky 40 - 50 cm.Na dno výkopu som rozmiestnil "hrubú" drenáž z "búračky" do výšky asi 25 - 30 cm.Jej štruktúra je ozaj hrubá,aj 20 cm kusy,samozrejme aj menšie,obsahuje dosť rozbitej škridľovej krytiny.Túto vrstvu možno zakryť netkanou textíliou/čiernou/, ale ja to robím starými jutovými/umelými/ vreciami na obilie /aspoň sa využijú/,stačí aj v jednej vrstve,sú ozaj pevné.Na ne potom už vrstvím pôdny substrát,do ktorého vysádzam rastliny.Používam 50 % bežnej pôdy a 50 % podiel preosiatej "búračky",zbavenej úplne jemných častí,takže je tam zrnitosť od niekoľkých mm až na ojedinelé kusy do 10 cm.Pri vysádzaní a po vysadení pokrývam záhon niekoľko centimetrovou vrstvou andezitovej drviny rôznej zrnitosti.Skalka je totiž postavená z andezitu.Do kompozície zaraďujem aj rôzne veľké kamene /niekedy dodatočne/,okrem toho sú vlastne tie drenážované záhony,veľkými zapustenými kameňmi voľne ohraničené.

Drenážovaný záhon máme vysadený a čo ďalej nabudúce.
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz
Příspěvky: 378
Registrován: 05 led 2011, 20:36
Bydliště: Zl.Moravce
Poděkoval: 67 x
Obdržel poděkování: 75 x

Příspěvek od Alojz » 16 úno 2012, 13:03

Pokračujem v príspevku o kultivácii.Opuntie máme zasadené a vlastne spočiatku sa nemusíme skoro o nič starať,Samozrejme vyrastie aj nejaká burina,ale tá sa v novej výsadbe dá ľahko vytrhnúť/veľké voľné plochy/.Neskôr ale,keď je už výsadba pomerne zapojená,je to už horšie.Na obrázku vidieť burinu, ktorú je už z rastlín ťažšie vytrhnúť.Tieto dvojklíčne rastliny možno rastú/najmä spočiatku/ aj preto,že moja výsadbová substrátová zmes obsahuje dosť veľký podiel zeminy,čo je však kompenzované hrubou drenážou:
Obrázek
Túto burinu vytrhávam pomocou klieští s dlhými špicami,za asistencie vysádzacieho rýlika,ktorým opatrne odtláčam články opuntií,aby som si ochránil ruky pred dopichaním.

Dalo by sa to riešiť aj herbicídmi,ale niekde som čítal,že aj v známych výsadbách v Prahe -Tróji to v tomto smere "prepískli"/či dokonca predávkovali/ a došlo k vážnemu poškodeniu zimovzdorných rastlín.Ale niektoré jednoročné trávy sú pri ich väčšom rozšírení ručne nezvládnuteľné.Okrem toho,že niekedy klíčia priam hromadne,ich rozrastené korene sa zvyknú zatrhnúť s následným "znovavyrastením",ale aj pri vytrhnutí devastujú povrch substrátu.Tak som si kúpil Agil 100 EC, herbicíd likvidujúci jednoročné,ale aj trváce trávovité rastliny/napr.pýr/.Pre istotu som telefonoval aj distribútorovi, ktorý ma ubezpečil,že tento herbicíd likviduje vyslovene len trávy.Tak som tie porasty opuntií postriekal a ozaj s kladným výsledkom,trávy odišli.
/Ale pretože na skalke boli tie jednoročné trávy infiltrované aj v rôznych skalničkách,postriekal som aj tie ,samozrejme okrem okrasných tráv!Bol som ale prekvapený,že herbicíd okrem tráv "postihol"aj plesnivec alpínsky - výstraha pre tých,čo pestujú aj skalničky,pretože možno okrem mňa ,nikto o tejto skutočnosti nevie./
Obrázek

Ďalšou prácou pri kultivácii opuntií je odstránenie plodov.Na fotozábere je najvhodnejší čas na tento úkon,keď prvé plody začínajú odpadávať.Neskoršie sa niektoré rozpadajú,niektoré prilepia.
Obrázek

Občas,najmä pri hustejšej výsadbe,je treba niektoré rastliny obmedziť,špatné časti podľa možnosti odstrániť.Inou možnosťou, ktorú odporúča aj ing.Richterová ,je oddelenie okrajových článkov a dopestovanie nových rastlín na event.neskoršiu výmenu.

Ja voľne vysadené opuntie nepolievam/s výnimkou nových výsadieb/,ani neprihnojujem,ale podľa priebehu počasia a aj podmienok výsadby, napr.zloženia substrátu,to nie je vylúčené.Veľké sucho počas vegetácie totiž často spôsobí nedostatočný vývoj tŕňov a znižuje estetickú hodnotu rastlín.
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz
Příspěvky: 378
Registrován: 05 led 2011, 20:36
Bydliště: Zl.Moravce
Poděkoval: 67 x
Obdržel poděkování: 75 x

Příspěvek od Alojz » 21 úno 2012, 11:21

oapk1 píše:Alojz tak to je skutočne super. No čo som si uvedomil, keď tak pozerám na tie obrázky, si sa musel narobiť jak otrok. Ale výsledok za to stojí.

Juraj
oapk1,najprv som tvoj výrok,že som sa narobil ako otrok pochopil,že s napísaním príspevkov :) :) :),až neskôr mi došlo :idea: ,že so stavbou skalky.Aj s jedným,aj s druhým,samozrejme so stavbou skalky o voľačo viac :D :D :D .Súčasťou skalky je aj jazierko a musím sa pochváliť :P :oops: ,že všetky časti včetne stavebných som postavil/hoci nie som odborník/ v podstate sám.Samozrejme ,že skalka už prešla rokmi určitými rekonštrukciami a už aj opravami.

V ilustračných fotografiách skalky s mrazuvzdornými opuntiami sa objavujú ďalšie sprievodné rastliny, hlavne sukulentné a sucho znášajúce.Jednou z nich je Carlina acaulis,tŕnistá rastlina,ktorú som vypestoval zo semien/videl som ju aj tu niekde na fóre/.

Táto rastlina už svojim tŕnistým výzorom/tŕnisté listy/ sa "ponúka" k ozaj pichľavým opuntiám.Navyše vyniká svojimi nezvyčajnými kvetmi,ktoré vyzerajú ako slamienky/a niektoré presahujú aj 10 cm v priemere/ a navyše priťahujú motýle,najmä babôčky:

Obrázek

Obrázek

Je pravda,že rastlina sa vekom rozrastá/u mňa dosahuje výšky okolo 30 cm/.Zpočiatku som ich mal na stanovisku niekoľko,neskôr som ich zredukoval na jednu.Aj tá však zaberala veľa "vzácneho" priestoru ,hoci nie je vysadená v drenážovanej časti/nie je to potrebné/,takže som mal myšlienku ,úplne ju zlikvidovať.Nakoniec som to však vyriešil tak,že rastline po vyrašení odstránim prebytočné odnože a ponechám len tie ,ktoré mi "vyhovujú":

Obrázek

Prečo som ju nakoniec zobral na milosť?Jednoducho pre dĺžku kvitnutia.Kvety na rastline totiž kvitnú nie niekoľko dní, týždňov, ale mesiacov !!! Posledný záber je dokonca z týchto dní/ešte pred napadnutím nového snehu/.Listy rastliny sú už vysušené,ale kvety stále vytvárajú zvláštnu "zimnú" krásu:

Obrázek
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne 21 úno 2012, 12:17, celkem upraveno 1 x.
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz
Příspěvky: 378
Registrován: 05 led 2011, 20:36
Bydliště: Zl.Moravce
Poděkoval: 67 x
Obdržel poděkování: 75 x

Příspěvek od Alojz » 27 úno 2012, 10:40

Vraciam sa k téme mrazuvzdorných opuntií,zatiaľ aspoň jedným príspevkom pred novou vegetačnou sezónou,predstavením taxónu,kde mám ešte "postačujúcu" fotodokumentáciu/z minulého roku/.

Aby som troška prezentoval,akým spôsobom tvorím niektoré príspevky,už na úvod musím uviesť,že príprava tohto príspevku mi zabrala niekoľko hodín,niekoľko krát som ho prepracoval,lebo bolo treba preštudovať prekvapujúco veľa materiálu/ale získal som pri tom množstvo ďalších informácií a niekoľko nových "záložiek"/.Lebo niekedy aj jedna veta je zostavená z informácií z viacerých webových stránok a nielen mechanicky odpísaná,hoci to tak nevyzerá. Ešte,že ma to zatiaľ celkom baví a v zime je predsa len viac času.

Opuntiu,ktorú chcem zdokumentovať som získal pod názvom: Opuntia fragilis x macrocarpa,west kansas,USA/presný názov z ponukového katalógu/ z Chrudimi,ako článok rastliny na jar 2004.Ani Ing.Vereš vo svojej knihe,ani Atlas kaktusov Op.macrocarpa neuvádza ani samostatne,ani medzi hybridmi Op.fragilis.

Tak som prešiel na internet,kde som našiel jedine Op.galapageia var.macrocarpa.Ale to je stromovitá opuntia rastúca na Galapágoch/tieto ostrovy ležia v tichom oceáne na rovníku,1000 km od Ekvádora/.Takže takéto kríženie by bolo absolútnym nezmyslom.Ďalším hľadaním som vylúčil opuntie s podobným názvom napr.macrocentra a pod.

Preto som sa následne zameral na názov lokality menovaného taxónu,čiže na west kansas.Zistil som,že v štáte Kansas/USA/, sa okrem iných kaktusov vyskytuje 5 druhov opuntií a medzi nimi aj Op.fragilis.Tu som sa pohol dopredu,pretože po následnom hľadaní hybridov týchto opuntií s Op.fragilis,som narazil na Op.Smithwick,ktorá sa považuje za možného kríženca Op.fragilis x Op.polyacantha,ale častejšie za kríženca Op.fragilis x Op.humifusa ,čomu lepšie napovedá aj tvar článkov.

Ďalším štúdiom internetových prameňov som zistil,že názov Smithwick je výberom rastlín z vyššie uvedeného kríženia,ktorý previedol na svojej farme v štáte Južná Dakota/kus severnejšie ako Kansas/ farmár Claude Barr a nazval podľa svojho rodiska.

Ale,to by v tom nebol čert,keď po uzavretí príspevku,som nakoniec narazil na jedno nemecké fórum,ktoré sa tiež venovalo téme Op.Smithwick.Fundovaný autor jedného príspevku došiel k rovnakému názoru,ako som prezentoval vyššie,ale on sa obrátil na Botanickú záhradu v Albuquerque,kde Dave Ferguson,v súčasnosti najlepší znalec mrazuvzdorných opuntií/aj autor viacerých popisov opuntií v chrudimskom Atlase kaktusov/,vyslovil názor,že Op.Smithwick je prírodným hybridom Op.fragilis x Op.cymochila.Tieto druhy sú v zmieňovanej oblasti v okolí Smithwick najrozšírenejšie.Ďalej,že krížence Op.fragilis a Op.polyacantha vyzerajú inak.Tento príspevok je ilustrovaný dvoma kvalitnými fotozábermi,z ktorých je zrejmé,že sú najviac podobné mojej skúmanej rastline.

Takže si dovolím určitý taxonomický záver.Názov rastliny,pod ktorým som ju získal je skoro s istotou nesprávny /zmätočný/.Pretože v pôvodnom názve je uvedená lokalita west kansas,môže ísť o kríženca Op.fragilis x Op.cymochila,west kansas /pretože Op.cymochila sa nachádza aj v Kansase/.Neviem posúdiť,či tento kríženec je úplne identický s Op.Smithwick,ktorá vznikla výberom z rovnakých krížencov /Op.fragilisxOp.cymochila/ v Južnej Dakote.Neviem totiž,či ten výber bol selektovaný na nejakú vlastnosť,napr.sa uvádza extrémne bohaté kvitnutie, lebo v takomto prípade by sa už jednalo o kultivar /Smithwick/.

Presnejší popis rastliny nabudúce,zatiaľ jeden ilustračný záber mojej rastliny:

Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz
Příspěvky: 378
Registrován: 05 led 2011, 20:36
Bydliště: Zl.Moravce
Poděkoval: 67 x
Obdržel poděkování: 75 x

Příspěvek od Alojz » 28 úno 2012, 20:23

Dokončím predchádzajúci príspevok.Na fóre,kde som našiel tému Op."Smithwick",sú o nej aj takéto charakteristiky:Stonky sú silno tŕnité,ostne sú extrémne,je vynikajúco kvitnúca, vytrvalá, tolerantná na mokro,ideálna pre začiatočníkov.

Moju rastlinu som zatiaľ s Op."Smithwick" nemohol ztotožniť, pretože podľa názvu,ku ktorému som dospel Op.fragilis x cymochila,west kansas /ale môže to byť aj Op.fragilis x Op.humifusa,west kansas/,sa tak nedá jednoznačne urobiť, okrem i. pochádza z inej lokality.Dúfam,že sa mi niekedy Op."Smitwick" podarí zohnať - to by už bolo ozaj ľahšie porovnávanie.

Moja rastlina rastie bez problémov, na drenážovanej časti skalky, bez akéhokoľvek krytia.Kvety sú žlté s peknými červenými nitkami/viď detail/:
Obrázek

Články sú lesklé,skôr bledozelené,niektoré presahujú dĺžku 7 cm,šírka je do 4 cm.Na tieto"malé"rozmery sú však veľmi hrubé,až 2 cm,ale na rozdiel od Op.fragilis sú všetky články "placaté".Na hranách sú vyslovene oblé,takže ich celkový tvar je dosť zriedkavý:
Obrázek

Tŕne najlepšie vidieť na článku zo zimného obdobia.Na veľkosť článku sú skutočne mohutné/dokonca mohutnejšie ako u niekoľko násobne väčšieho článku Op.phaeacantha/,v areole je viac tŕňov,ako u spomínanej opuntie,dĺžka je rovnaká/najdlhšie až 4 cm/.Sfarbenie je podobné,ale dokiaľ u Op.phaeac.je belavá len špička,u tejto opuntie skoro celý tŕň/okrem základu/.
Obrázek

"Príslušnosť" rastliny k Op.fragilis sa prejavuje pomerne ľahkým odlamovaním článkov.Na starších článkoch tŕne šedivejú,mladých článkov nie je až tak veľa,takže bohatosť kvitnutia tejto rastliny považujem za priemerné/asi s.Op."Smithwick" totožná nebude ?/.
s kaktusmi ma zivot bavi

Uživatelský avatar
jv3
Příspěvky: 212
Registrován: 07 lis 2009, 21:09
Bydliště: Veľký Kolačín
Poděkoval: 26 x
Obdržel poděkování: 57 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jv3 » 11 kvě 2012, 12:45

Je máj tak by "skalkári" (naschvál nepíšem skalničkári, lebo to je iná partia) mohli zhodnotiť ako dopadli po zime. :) :(
Moje opuncie s názvom sp. zimovzdorné prečkali dobre, ešte začiatkom mája boli trocha zvraštené, asi takto:
Obrázek
ale dnes už veselo vyháňajú puky. Horšie dopadla Op. imbricata, konce článkov omrzli.
Obrázek
Pritom v pohode prežili už aj väčšiu zimu, len teraz mala asi nejaký zvlášť blbý priebeh. (Vymrzlo my aj kopu iných nesukulentných rastlín, ktoré mám už aj 20 rokov.)
Vymrzla mi aj kmienková Yuka, materská rastlina zimovaná v nevykurovanom skleníku vydržala bez následkov.(už asi 7 rokov) Tieto boli na skalke 3. rokom.
Obrázek
Ostatné mrazuvzdorné kaktusy som mal síce vonku, v kvetináčoch ale pod odkvapom na južnej stene.
Mám dotaz: zimuje niekto na skalke Opuntiu basilaris? Mám ročné semenáče, prvý rok zimovali normálne s kaktusmi pri 5-13°C, ale chcem ich skúsiť dať von.
jv3

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“