Výsev semen a doba klíčení

Výsevy a množení kaktusů a sukulentů - rady, návody, postupy...
Výsevy a množenie kaktusov a sukulentov - rady, návody, postupy....
jara
 poděkoval: 519 krát
Obdržel poděkování: 75 krát

Výsev semen a doba klíčení

Příspěvekod jara » 11 led 2014, 14:53

Výsev a doba klíčení :time
Ve středu kolem jedenácté hodiny jsem dokončil výsev asi 56 druhů kaktusů a litopsů. Dnes ráno v sedm hodin jsem zjistil, že spontánně do rána vyklíčila semena As. myriost.v nudum, f. tricost. Když jsem nahlédl asi před 15 minutami do aparátu, zjistil jsem, že dále již vyklíčila semena onzuky, Ar. retusus a T. polaski. Nedá se vše kontrolovat, protože misky s výsevy jsou v aparátu jako Sardinky v oleji. Doufám, že tak jak úspěšně klíčení začalo, bude i pokračovat. I mně zarazilo, že první vyklíčená semena se objevila již za 68 hodin od výsevu a další asi po 75 hodinách od výsevu. Všem kdo v těchto dnech, nebo ve dnech následujících budete vysévat přeji hodně zdaru.

Miro tobě přeji hodně štěstí až budeš určovat rostliny, které vypěstuješ ze směsky, kterou Ti přichystala vnučka.
Kdysi dávno se mně stalo něco podobného. Měl jsem přepíchány malé semenáčky. Syn byl malý a stačil bednu se semenáčky vysypat. Moje maminka s přítelkyní chtěly zachránit situaci a tak ty mrňousy zasadily abych na to nepřišel. Jak bych nepřišel, když většina těch mrňousků byla zasazena trny do substrátu a kořínky nahoru. Asi v tom spěchu nepoznaly co je co. :arrow:

jara

Re: Výsev semen a doba klíčení

Příspěvekod jara » 04 bře 2014, 08:28

Není to tak dávno, co jsem psal o klíčení Arthr.rondonianus. Tehdá jsem psal, že ze stovkové porce semen vyklíčilo asi patnáct semen. Někdy musí být člověk i trochu " lajdák ". :( Ve čtvrtek ráno rána jako hrom, odešla jedna ze zářivek v kultivátoru. V pátek jsem neměl čas koupit novou, o víkendu a včera stejně tak. V kultivátoru došlo k poklesu teplot na přez den 22°C a v noci kolem 18°C.
Jaké bylo moje dnešní ranní překvapení, když jsem se podíval na výsevy a zjistil, že rondonianus začal dále klíčit. Domníval jsem se, že když je to z brazilského státu Minas Gerais, chce to i vyšší teplotu při klíčení. Asi to byla moje mylná doměnka.

jara

Příspěvekod jara » 25 bře 2016, 18:52

Dvanáctého ledna jsem vysel semena kaktusů. Kolega mně požádal, abych mu vysel semena ( asi 20 ) A. caput - medusae, která dostal. Domníval jsem se, že budou klíčit ve stejném období, jako běžná astrofyta. Nebylo tomu tak. První semeno vyklíčilo po 40 dnech. Další potom mezi padesátým až šedesátým dnem. Další začalo klíčit teprve včera. Tak bych se chtěl zeptat, jaké máte s výsevem semen tohoto druhu zkušenosti vy ostatní na fóru. :sa
Dík Jara

Laci Kele
 poděkoval: 86 krát
Obdržel poděkování: 52 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Laci Kele » 26 bře 2016, 11:46

Vlani som vysieval caputky, z 19 semien vyklíčili 3 za 8 dní a potom už nič. Boli to ale semená ktoré som "urobil" sprašovaním caput x nejaký iný astráč. Ale väčšinou majú mizernú klíčivosť...

peri
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 20 krát

Příspěvekod peri » 26 bře 2016, 18:54

Zkušenost mám podobnou, z deseti semen vyklíčily tři. Pomalu, neochotně, vůbec ne "astrophytově" :lol: Ne že bych po caput-medusae nějak zvlášť toužil, ty tři mi bohatě stačí, ale tím klíčením jsem byl taky překvapený. Upřímně řečeno, ani ta semena se astrophytům moc nepodobají, a ač jsem silně skeptický k popisům "nových " druhů, je otázka, nakolik je A. caput-medusae astrophytem.....?

aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 36 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aivenhov » 27 bře 2016, 10:55

Podobnú skúsenosť mám aj ja. AJ keď som vysieval svoje čerstvé semená z tak z cca 20 semien mi vyklíčilo asi 5 po roku ostali len 3 rastliny. O tieto rastliny dosť prichádzam hlavne v zime, kedy ich zimujem spolu s ostatnými ale moc vysychajú.

Vladim
 poděkoval: 8 krát
Obdržel poděkování: 49 krát

Příspěvekod Vladim » 17 bře 2018, 19:47

Kdysi řekl jednu moudrou větu př. Jelínek - pokud je semínko zdravé
vzklíčí i na vlhké dlani.
Vzpomínám jak jsem vyséval ,tehdy poměrně vzácná semínka Gm. cardenasianum , a byl jsem rád když z 20 semínek vyklíčilo 5. Asi jsem to tehdy neuměl. :)
Konečně jsem se to naučil, faktem je , že semínka Gm. cardenasianum jsou z mých rostlin.
Obrázek
Obrázek

Štefan
 poděkoval: 29 krát

Příspěvekod Štefan » 17 bře 2018, 20:30

Vladim píše:Kdysi řekl jednu moudrou větu př. Jelínek - pokud je semínko zdravé
Vzpomínám jak jsem vyséval ,tehdy poměrně vzácná semínka Gm. cardenasianum , a byl jsem rád když z 20 semínek vyklíčilo 5. Asi jsem to tehdy neuměl. :)
Konečně jsem se to naučil, faktem je , že semínka Gm. cardenasianum jsou z mých rostlin.

No já si myslím, že moudrost p. Jelínka pořád platí a to, že máte tak krásný výsev, je třeba hodně přičíst faktu, že máte vlastní (čerstvá) semínka :D .
Myslím, že většina kaktusářů má podobnou zkušenost - vlastní semínka klíčí o mnoho lépe, než ta kupovaná. Jsou samozřejmě i výjimky potvrzující pravidlo.

Jinak, opravdu pěkný výsev!

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 43 krát
Obdržel poděkování: 345 krát

Příspěvekod African » 18 bře 2018, 19:05

Jen poznámka pod čarou: někdy je to s tou klíčivostí semen (habitat/skleník) opravdu divné. Letos v lednu jsem vyséval dva podobné (habitem i obtížnosti pěstování) taxony. Semena A. ecklonis byla 9 let stará, sbíraná na lokalitě. Semena A. myriacantha byla sbíraná loni, tedy 2017, jednalo se o moje semena získaná řízeným opylením ve skleníku. Vyséval jsem asi 100 semen od každého. A. ec. (očekával jsem nulu) vyklíčila na 20 %. Semena A myriacantha 0% (slovy nula). podobnou zkušenost mám i s A. leedali

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 36 krát
Obdržel poděkování: 100 krát

Příspěvekod Zdenda » 23 bře 2018, 00:52

Vladim píše:Kdysi řekl jednu moudrou větu př. Jelínek - pokud je semínko zdravé

Nevzpomínám si, že bych někdy něco takového řekl... :lol:
Věčný začátečník Zdenda

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 36 krát
Obdržel poděkování: 100 krát

Příspěvekod Zdenda » 23 bře 2018, 09:01

African píše:Jen poznámka pod čarou: někdy je to s tou klíčivostí semen (habitat/skleník) opravdu divné. Letos v lednu jsem vyséval dva podobné (habitem i obtížnosti pěstování) taxony. Semena A. ecklonis byla 9 let stará, sbíraná na lokalitě. Semena A. myriacantha byla sbíraná loni, tedy 2017, jednalo se o moje semena získaná řízeným opylením ve skleníku. Vyséval jsem asi 100 semen od každého. A. ec. (očekával jsem nulu) vyklíčila na 20 %. Semena A myriacantha 0% (slovy nula). podobnou zkušenost mám i s A. leedali

Pyrháče eriosyzoidesy, přivezené z domoviny klíčily slušně a to po tři roky, co je vysévám. Vloni jsem udělal ze dvou starších rostlin z importních semen poprvé svoje semena. Měly několik květů a tedy několik plodů. Docela jsem i rozdával. Zůstalo mi jich asi 200. Jsou to opravdu krásné rostliny - tmavé tělo, téměř bílé trny. Musel jsem tu krásu vyset !
Vysel jsem to a mám 6, slovy šest semenáčků. Kamarád mi dal k vysetí semena stejného druhu, tam mám asi 5 kousků. Spolu s nimi jsem stejným způsobem, ve stejnou dobu vysel potřetí znovu právě ty dovezené a ty klíčí téměř stoprocentně.
Svoje semena jsem sbíral až když plod praskl a měl jsem strach, že budu semena sbírat z povrchu mezi trny.
Věčný začátečník Zdenda

Zpět na „Výsevy a množení - Výsevy a množenie“