FOTOGRAFOVANIE - EXIF údaje

Prostor pro fotografie bez diskuze o pěstování, názvech a podobně. Jakási fotogalerie
Priestor pre fotografie bez diskusie o pestovaní, názvoch a podobne. Akási fotogaléria
Odpovědět
Husi
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 22 x
Obdržel poděkování: 246 x
Kontaktovat uživatele:

FOTOGRAFOVANIE - EXIF údaje

Příspěvek od Husi » 01 úno 2013, 13:57

FOTOGRAFOVANIE - zobrazenie EXIF údajov

Keď máte záujem o technické informácie fotografie, tak sa k nim môžete dostať takýmto spôsobom (teda pokiaľ to autor fotografie pri spracovaní fotografie nezakázal):

- stiahnite si fotografiu do svojho počítača a otvorte si ju v nejakom grafickom editore alebo prehliadači fotografií (ak by to v niektorom nešlo, skúste v inom, ale vo fotoeditoroch by to malo ísť hádam všade)
- v záložke SÚBOR nájdite INFORMÁCIE O OBRÁZKU a otvorte ich
- ste tam

Toto sú údaje z Mirovej fotky (dúfam, že ich môžem sem vložiť, ak nie tak nech ma kopne a ja to vymažem):

• ---- Informácie o obrázku ------------------------------------------------------
    Názov súboru: p1151791
    Veľkosť súboru: 106 KB (108 271 bajtov)
    Rozmery: 800 x 600
    Bitová hĺbka: 24
    Vytvorené: 15. januára 2008 19:45:41
    Zmenené: 1. februára 2013 12:43:02

---- Popis ---------------------------------------------------------------------
    Názov OLYMPUS DIGITAL CAMERA

---- Fotografické informácie ---------------------------------------------------
    Zvuková poznámka Nie
    Fotografické informácie Áno
    Textové informácie Áno
    Vytvorené 15. januára 2008 19:45:41
    Digitalizované 15. januára 2008 19:45:41
    Zmenené 1. decembra 2009 17:47:25
    Blesk Nie
    Doba expozície 1/800 s
    Clona 2.8
    Max. clona 2.80
    Ohnisková vzdialenosť 14.00 mm
    Ohnisková vzdialenosť (EQ35mm) 28 mm
    ISO 100
    Digitálny zoom 1.00
    Kompenzácia expozície 0
    Režim merania expozície Vzorka
    Režim expozície Automatická expozícia
    Vyrovnanie bielej Automatický
    Program expozície Tvorivý program
    Orientácia Normálny
    Ostrosť Slabá
    Kontrast Normálny
    Sýtosť Vysoká sýtosť
    Kontrola zosilnenia Žiadne
    Typ snímanej scény Portrét
    Výrobca OLYMPUS IMAGING CORP.
    Model E-500
    Software OLYMPUS Master 2.06W
    Kompresia Kompresia JFIF
    Reprezentácia farieb YCbCR
    Rozlíšenie DPI 314.00
    Verzia EXIF 2.21
    Verzia Flashpix 1.00
    Farebný priestor sRGB
    Blesk podrobne Nie, Automatický mód
    Zdroj súboru Digitálny fotoaparát
    Užívateľské spracovanie Užívateľské
    Režim vzdialenosti Vzdialené
    Firmware S0004
    Objektív 14.00 - 54.00 mm f/2.8 - 3.5
    Vylepšenie obrazu Farebný profil
    Kľúčové slová Nie
    Digitálny podpis Nie
    Farebný priestor 1

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 176 x
Obdržel poděkování: 350 x
Kontaktovat uživatele:

Re: FOTOGRAFOVANIE - EXIF údaje

Příspěvek od Jiri Kolarik » 22 říj 2013, 10:26

Z EXIF údajů bývá nejzajímavější údaj o GPS souřadnicích, které foťák či FotoGPSka logicky také zobrazují...samozřejmě, je-li foťák GPSkou také vybavený...
...a protože tahat na kopec hned dvě zrcadlovky je problém, tak jsem si pořídil zase kompakt, právě s GPS...a jsem tedy zvědav, jak to dopadne... :time

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 787 x
Obdržel poděkování: 668 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 22 říj 2013, 10:54

Ak má niekto nainštalovaná free prehliadač fotiek FastStone Image Viewer, tieto údaje dostane jednoducho a bez akéhokoľvek klikania. Stačí prejsť šipkou vpravo a všetky údaje sa mu zobrazia.
Keď má niekto záujem, tu sa dá stiahnuť zadarmo, je to predsa free:

Kód: Vybrat vše

http://www.stahuj.centrum.cz/grafika_a_design/prohlizece_obrazku/faststone-image-viewer/?g[hledano]=faststone%20image%20viewer&g[oz]=4.8
Je tam aj verzia portable, čo znamená, bez inštalácie, proste ho niekde uložíte a používate. Má to aj českú lokalizáciu, takže v pohode.

No a takto nejako to potom bude vyzerať, keď tou šipkou ukážete vpravo, samozrejme má to oveľa viac funkcií, veď pre nič za nič nedostáva každý rok ocenenia.
Obrázek
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

wurm
Poděkoval: 9 x
Obdržel poděkování: 20 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 23 říj 2013, 10:27

Jiri Kolarik píše:Z EXIF údajů bývá nejzajímavější údaj o GPS souřadnicích, které foťák či FotoGPSka logicky také zobrazují...samozřejmě, je-li foťák GPSkou také vybavený...
...a protože tahat na kopec hned dvě zrcadlovky je problém, tak jsem si pořídil zase kompakt, právě s GPS...a jsem tedy zvědav, jak to dopadne... :time
Ano souhlas s Jirkou, před lety jsem to udělal zrovna tak. Vláčet 12 kg kabelu s objektivy a velkou zrcadlovkou buď nejde všude, nebo neposkytne potřebné údaje o lokalitě, což je v terénu zásadní. Ubyla mi tak nutnost tahat buď další přístroj, nebo pořád někde něco zapisovat do bločku. Udělám pořádné fotky velkým foťákem, pak pocvakám okolí i kytku kompaktem. Navíc provozuji přístroj s "trackerem", takže mám po projetí Mexu kompletní trasu kam jsem se hnul, kudy a kdy přesně v počítači. Takže mi stačí malý "pracovní kompaktík" a mám vše, co potřebuji. Navíc ještě hotí úplně brilantně 8)

Pokud používáte napřiklad Picasa aplikaci od Google (ať už v PC nebo na webu), tak ta umí taky moc hezky ukazovat EXIF údaje se všemi podrobnostmi. Pokud máte ještě k tomu GPS souřadnici v EXIF, tak vám nabídne miniaturu mapy, která je interaktivní a po kliknutí do ní vás hodí na Google Earth a přesně hodí na mapě do místa, kde byla fotka pořízena. Úžasné. :)--

Tady je příklad takové fotečky z mého deníku na Google+. Vpravo EXIF, náhled mapky, po kliknutí jste přesně v Mexu na kytce :) Do přibližně 1 - 2 metrové přesnosti.
Pochopitelně ty GPS souřadnice lze vypnout nebo zakázat. V některých případech to je více než žádoucí.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

wurm
Poděkoval: 9 x
Obdržel poděkování: 20 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 23 říj 2013, 18:20

Ono je to v podstatě jedno, dnes už to má asi víc modelů a značek, takže každý si vybere co jemu bližšího jest. Já to pořizoval v době, kdy to ještě úplně obvyklé nebylo s musím říct, že mě, dlouhá léta zarytého Canoňáka tenkrát prodavač v Mega Pixelu ukecal na úplně jinou značku. No tedy nejprve jsem si to vůbec nechtěl připustit a bylo to pro mě neakceptovatelné (už v té době měl GPS modul i Canon), ovšem zde musím přiznat jsem neudělal chybu. Obraz jak břit, a to skutečně a bez přehánění, žádné přepaly, výborná optika, rozsah od 24 mm tedy úžasné na polodetail včetně krajiny a hlavně - vynikající a přesná GPS, a to i zástavbě a navíc ten tracker! Posbíral jsem komplet data již z několika cest a má to pár kilibajtíků, formát přímo kompatidebilní s Google Earth, tedy KLM.
Pokud by někdo vybíral, tak určitě doporučuji si ohlídat:
1) velikost (kapacitu) akumulátoru nebo baterií (abyste nemuseli nabíjet 3x za den) Canon měl tenkrát ukrutně nízkou kapacitu. Já v Mexu nabíjel tak 1x za 3 dny, a to je super. Předesílám, že tracker jsem měl zapnutý trvale celý měsíc a navíc jsem s tím fotil
2) přesnost GPSky nebo GPS modulu. Nemusí být úplně nej, ale je dobré zjistit, jestli když jdete po jedné straně ulice, jestli i na GPS jdete po stejné straně 8) Ověřit se to dá bohužel pouze prakticky, tedy ideální mít možnost si přístroj půjčit a odzkoušet
3) další možné funkce, jako že si můžete k fotce nakecat nějaké to "blá blá" kde jste, nebo že to má i vestavěnou navigaci, takže jsem viděl přímo ve foťáku na mapě kde jsem a kde jsem fotil

Teprve po dlouhé době jsem zjistil, že stejný přístroj má třeba i známý cestoval Jirka Kolbaba a moc si ho pochvaloval. Tak mě to nakonec docela potěšilo a hlavně jsem spokojen. Blbé je, že jsem ho nedávno chtěl někomu doporučit, ale zjistil jsem, že toho výrobce zabudoval do tohoto modelu nějak příliš a asi hodně kvalitně, tak prostě tento model úplně přestali vyrábět. Údajně v tom byl i nějaký licenční problém související se sběrem dat GPS (pozor, v některých zemích je například "trackování", tedy sběr dat hodně přísně zakázán). Značku foťáku i model vidíš vedle toho obrázku v EXIF datech.

Jinak ten pokec je komentář k fotce na Google+ v galerii Picasa na webu :) No a ta mapička (ta je tedy normálně rovnou v tom foťáku přímo na displeji, což je bomba), tak tam, co je ta červená slzička je přesně focená ta kytka. Když na to kliknu, tak mě to hodí na Google Earth, tam zazůmuju až na detailní mapu a případně přepnu na satelitní snímek a kolikrát je to přesně poznat. Někde, když to je v dobré vzdálenosti od silnice, kde už mají hotový Street View, což světe div se má i plno polňaček v Mexiku, tak tam je lepší rozlišení a zpětně jde dohledat tu samou kytku i na Google. tím jsem i kontroloval přesnost a dá se říct, že fotka je v pohodě "džípka na kytku". Aby toho nebylo málo, tak tam mám uloženou i nadmořskou výšku.

Pochopitelně je vhodné pro určité lokality a druhy tyto údaje nezveřejňovat, takže tou volbou odebrat lze GPS údaje od fotografie odstranit. Album na Google mám sdílené pouze soukromě.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Odpovědět

Zpět na „Fotografie kaktusů a sukulentů - Fotografie kaktusov a sukulentov“