Fotky výsevů , semenáčků a malých roubovanců

Prostor pro fotografie bez diskuze o pěstování, názvech a podobně. Jakási fotogalerie
Priestor pre fotografie bez diskusie o pestovaní, názvoch a podobne. Akási fotogaléria
petr 21
Poděkoval: 10 x
Obdržel poděkování: 0

Fotky výsevů , semenáčků a malých roubovanců

Příspěvek od petr 21 » 13 lis 2008, 16:49

Myslím, že bysme sem mohli dávat obrázky našich maličkých "milášků".
Pochlubte se, jak vám to roste :lol: nebo neroste :cry: . Já sem fotky pověsím až před vánoci vyseju.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 14 lis 2008, 10:01

:) jo malý "milášky" já rád, proto mi tu každou chvíli nějaké semenáčky ze semínek vylézají, dám sem ale fotku trošku netradičního druhu, z tribu Hylocereeae, zástupci tohoto tribu jsou evolučně mladší a navrací se svojí formou k původnímu habitu lesních rostlin (odtud velké děložní lístky, později nová adaptace "zploštělých" stonků - v rámci tribu, lze však zaznamenat komplexní přechodové fáze od typicky kaktusových tvarů až k těm zploštělým, tedy od cereusů (Hylocereusů, Selenicereusů a Weberocereus) - po Pseudorhipsalisy, Disocactusy či Epiphyllum. Do této skupiny však již nepatří známé rody Rhipsalis, Lepismium, Hatiora ani Schlumbergera. Rod Rhipsalis pro srovnání mám také naklíčený, takže rozdíly na něm ukáži později.

Obr.: 19 dní po vysetí, vyklíčený po 9 dnech, tedy semenáček 10 dní starý druhu Disocactus biformis pocházející z lesů Guatemaly a Hondurasu, již na první pohled je zřejmá podobnost semenáčků se zástupci typového rodu Hylocereus
(viz mé předešlé experimenty tu)

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 17 lis 2008, 11:05

Dnes tu mám další zajímavost z kaktusové prehistorie, která mi začala v těchto dnech klíčit, jedná se o listnatý kaktus ze skupiny jižních pereskií, druh Pereskia sacharosa. Jelikož se jedná o velmi čerstvé klíčení /dnešní noc/ je na klíčku ještě velmi dobře patrná diferenciace prvotní radiculy (šedá), která ještě nemá, resp. je patrný začátek, zcela vyvinuté vláskovité kořenové větvení, od mohutnějšího hypokotylu (zeleně), kde je již přítomné zelené barvivo (chlorofyl). Děložní lístky jsou ještě stále ukryty uvnitř semene. Na rozpuklém semenu jsou taktéž patrné obě testy - vnitřní (hnědá) a vnější (černá). V této první fázi klíčení semenáček získával energii ze zásob semene, po rozvinutí kořenového systému (což trvá pouze několik hodin od počátku klíčení) přejde na výživu z vnějšího prostředí. Více o mých pereskiích tu...

Obrázek

kaktusak
Poděkoval: 0

Příspěvek od kaktusak » 27 lis 2008, 12:17

v 1. školní den 29.9. jsem vyséval dle měsíčních fází americká seménka, jestli dostanu pod stromeček nějaký hezký fotoaparát, tak sem také něco píchnu, tím mobilem je to fakt na nic, hlavně když chce člověk zachytit majinkou chlupatou kuličku :)

miro
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 74 x
Obdržel poděkování: 35 x

Příspěvek od miro » 02 pro 2009, 21:21

Dneska jsem našel něco u výsevech, tak trošku jinač. Nijak se stím ne....kajou. Natočej vodu, chlór dezinfikuje semínka, semínka nechají plavat, voda se odpaří, přiklopí igelitem a nechají vyklíčit
http://eriosyce.mforos.com/1114703/6436 ... rena-pura/

besik33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od besik33 » 11 kvě 2010, 14:00

Dobry den, kedze kaktusy delam ako Hobby tak se hadat nebudu. Stitek drzim podle toho jak jsem to mel napsany pri koupe. Kazdopadne ked kouknu na http://cactiguide.com/cactus/?genus=Ech ... istrophora

Tak pisou - Distribution: Jujuy, Salta - Argentina : Chuquisaca, Cochabamba, Potosi, Tarija - Bolivia (South America).

Ta teorie kalibrace semen se mi libi a zni docela rozumne. Ale ve skutecnosti kdyby ste videli jak sypu semena tak by ste mozna zmenil nazor. Mno ale myslim ze mam este dost semen v kapesniku tak so zkusim zasadit jestli mi tam zustali jenom ty lehke a nebo jenom ty tezka semena.

Ja jsem si spocatku rikal jestli to nebude podle toho jak se kondenzuje voda nebot i ta horni hawortia zacala o par dni pozdeji klicit.

Dekuji za rady

tozi
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 29 x
Obdržel poděkování: 34 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 29 kvě 2010, 20:18

Moje prvé tohtoročné ale aj celkovo výsevy :)

Lithops "zmes Máša" :) , Lithops karasmontana (zmes), Lithops schwantesii rugosa, Lithops pseudotruncatella riehmerae.

Obrázek

Lithops schwantesii rugosa
Obrázek

a ďalšia várka
Obrázek
Obrázek

Calipso
Poděkoval: 7 x
Obdržel poděkování: 1 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Calipso » 30 bře 2011, 17:52

Také něco z výsevu :lol:

Coryphantha nickelsae RS 105 Huasteca Can.
Obrázek

Echinocereus chloranthus
Obrázek

Echinocereus coccineus KAL 61, Sandia Mts, NM
Obrázek

Coryphantha delicata-palmeri ZRI 215/08 Aqua Nueva del Norte
Obrázek

Echinocereus coccineus v. paucispinus SB 406 Kimble Co, Tx
Echinocereus engelmannii v. variegatus SB 481 Hous. Valley
Obrázek

Escobaria zilziana,KSS212,Sierra de la Paila,Coah F1 IS
Obrázek

Echinocereus viridiflorus ?N 1072, Pownee Butte National Grassland, Colo
Obrázek

Astrophytum asterias (fialový květ)+jedno zbloudilé Atrophytum :D
Echinomastus intertextus ?N 1028,F1 IS,S od Sonoita,AZ F1
Obrázek

Echinocereus coccineus MK, San Ysidro, NM
Obrázek

Mammillaria candida SB 466 Presa de Guadelupe SLP
Obrázek

Echinocereus reichenbachii v. caespitosus DJF 971.5
Obrázek

Mammillaria haageana v.conspicua Rep 952 Tamazulapan
Epithelantha micromeris SB 125 Arteaga COAH
Obrázek

Mammillaria grusonii Rep 463
Obrázek

Escobaria missouriensis v.marstonii
Obrázek

Mammillaria insularis
Obrázek

Mammillaria herrerae I 711 Vista Hermosa,Oax
Obrázek

Escobaria vivipara v.radiosa SB 388 bílá
Obrázek

Mammillaria solisoides
Obrázek

Escobaria vivipara SB 312,Meade.Ks
Obrázek

Escobaria sneedii,Carlsbad,NM,M
Obrázek

Escobaria neliae
Obrázek

Artur

Příspěvek od Artur » 30 bře 2011, 18:21

No že by se mi takhle dařilo se říct určitě nedá. Tohle jsou výsevy semen z vlastních kytek a to je podle mýho názoru úplně něco jinýho než semena kupovaný. U těch člověk nikdy neví a buď to vyleze nebo z toho nevyleze občas nic.
Tu C. kracikii jsem letos taky vyséval protože je to krásná kytka a právě mi nic nevylezlo. Škoda no. A vůbec z letošního výběru co jsem koupil mi toho vylezlo pramálo. Ale to je na jiný povídání do jinýho tématu.

seženu jim hezkou misku a nechám je takhle pospolu ať jim není smutno :)
A co ostatní?...jak Vám jdou výsevy?

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 178 x
Obdržel poděkování: 350 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky výsevů , semenáčků a malých roubovanců

Příspěvek od Jiri Kolarik » 31 črc 2011, 12:06

Jooo, výsevy na porézní kámen - to je paráda...ovšem v přírodě rostou na jiném kameni, jestli se nepletu na nějaké břidlici, čili mají kam hnát kořínky, což u této lávy asi jen tak nepůjde...chtělo by to pár jedincům vyvrtat vrtačkou dírky do toho kamene... :mrgreen:

Tak - je sklizeno - myši se činily...ale asi jim ty plody moc nechutnaly (= alkaloidy?), ale - dostaly se semínka do substrátu a teď - ta silná třeba vyklíčí a ze stovky semen se nějaký semenáč časem ukáže...

...jak je ostatně i vidět, dva tam už jsou (viz i foto nahoře, jsou to ty stejné kytky). Jsou to hodně plodné kytky, plodů tam bylo jistě 30 a jak je i vidět, kytky tlačí další. Z tohoto pohledu je vidět, jak často a hodně vlastně kvetou! Kvítky jsou velmi malé (jak je vidět nahoře), takže se často přehlédnou...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 11 srp 2011, 16:09

Výsevy v miskách rostou...schválně jsem vyfotil v horním levém rohu jeden semenáč (L.ferox JGK 48, i pod ní) , který je na odchodu....mluvili jsme tady o tom na jiném vlákně...byly zalité a přišlo velké horko (hmmm, bylo to počátkem července), nicméně, je to už měsíc a kytka stále vzdoruje (i když tato je asi fakt poškozená)...uvidíme! Lehce nažloutlé byly ještě 2 další, ale ty to rozchodily...

...kvete ta mammillárka, o které jsem psal v rubrice o Mammillaria...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 06 říj 2011, 14:49

Tak - a jasný rozdíl je ve stavu, v jakém se nacházejí...miska č.1 je v podstatě ještě v růstu, byť je už měsíc suchá (=nezalévaná), který se projevuje stálým růstem trnů...a miska č.2 je jasně už v klidu a připravena na mráz, které tyto kytky zcela normálně snáší....sjou suché, svrasklé a na omak gumové - takhle připravené kytky musí být, jinak by byl s nimi v zimě konec...ty první by klidně po zalití vegetovaly dále...jistě i v přírodě..., ale silnější mráz by je zahubil - nejsou na něj přizpůsobené...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 14 říj 2011, 15:16

Tak dnes koukám, že ty E.coccineus SB 406, Kimble Co., Texas (ostatně roste široko daleko v Texasu i NM) by chtěly stále vegetovat a nejsou na zimu nijak zvláště připraveny...., což jaksi popírá to, co jsem napsal o příspěvek výše...

...mám dvě takové misky s ca. 50-60ti semenáči..., že jsou na 100% mrazuvzdorné ba zimovzdorné (viz skalka naproti PP v Chrudimi) http://kaktusari.eu/phpbb/viewtopic.php ... 3&start=60" onclick="window.open(this.href);return false; ... Uvidím, třeba teď po nastupujících ranních mrazících se v nich probudí ten správný gen a začnou se připravovat...., ledaže by věděly, že skoro žádná zima nebude ::- ... No, také by to mohl být "podložkoenzis", ale samovolně odnožuje, což je trochu problém...v okamžiku, kdy roub přestane růst, hned začně podnož proliferovat - tedy odnožovat z vnitřku těla...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 22 úno 2012, 11:45

...a už tady vícekrát zobrazované Lobivia ferox JGK 46 Salinas Grandes, 3449m, zimovaný venku...

Obrázek

a nebo výsev Soehrensia formosa JGK 77 - El Manzano Historico, Mendoza, 2000m, první lokalita...

Obrázek

...všechny jsou v pohodě...

a nebo Denmoza rhodacantha JGK 87, jižně od Malargue, Mendoza

Obrázek

tyto semenáče jsem už ukazoval...také vydrží mráz...

Všechny takové výsevy jsou pěstovány velmi tvrdě jako už dospělé kytky, mají teprve málo cm v průměru...a vlastně vypadají všechny ty výsevy jaksi "stejnobarevně"...jsou prostě přizpůsobeny, ale už čekají na teplo a vodu z jarního sněhu... :**( ... už brzy... :SS

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 24 úno 2012, 14:47

...a přestože ty kytky v půli října vypadaly skoro jako v plném růstu (viz příspěvek výše...)...dnešní fotka ukazuje, že po mrazech jsou úplně vpořádku...

Echinocereus coccineus SB 406, Kimble Co., Texas

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Fotografie kaktusů a sukulentů - Fotografie kaktusov a sukulentov“