Fotky výsevů , semenáčků a malých roubovanců

Prostor pro fotografie bez diskuze o pěstování, názvech a podobně. Jakási fotogalerie
Priestor pre fotografie bez diskusie o pestovaní, názvoch a podobne. Akási fotogaléria
Calipso
Poděkoval: 7 x
Obdržel poděkování: 1 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky výsevů , semenáčků a malých roubovanců

Příspěvek od Calipso » 12 srp 2012, 23:42

Takže jedno až dvouleté výsevy.:D
Poznámka:Omluvte sníženou kvalitu fotek.
Pediocactusy
Dvou leté pedicactusy co absolvovali pád s třetího patra :D (Moji kaskadéři)
Obrázek
Obrázek
Výsevy Pediocactusů simpsonii prosinec 2011 .I když je mám na parapedu odvrácené celý den od slunce,tak je ultrafialové záření vybarvuje do fialova
Obrázek
Navajoa peeblesiana f.menzelii JB2 Coconino Co AZ
Navajoa peeblesiana ssp. fickeiseni SB 469 Grey Mts.Coconino Co AZ +Pediocactus simpsonii
Obrázek
Pediocactus simpsonii různé lokace
Obrázek
Obrázek
Toumeya papyracantha SB172 Santa Fe Co NM
Obrázek
Sclerocactus spinosior SB 693 Beaver Co,UT
Obrázek
Sclerocactus polyancistrus AM 8095 Lida,Esmeralda,Nevada,UT
Obrázek
Echinomastus warnockii v. pallidus SB 417, W of Brewster Country, Texas USA
Obrázek
Echinomastus johnsonii v. lutescens FH 1007, Clark Country, Nevada 1100m USA
Obrázek
Echinomastus warnockii MK 150.445, South of La Linda, Coahuila, Mexico
Obrázek
Mammillarie,Gymnocactusy,Ancistrocactusy,Glaudulicactusy,Echinocereusy
Obrázek
Escobaria minima
Obrázek
Coryphantha echinus
Obrázek
Coryphantha kracikii KKR 167 San Fermin-El Diamante
Obrázek

wurm
Poděkoval: 9 x
Obdržel poděkování: 20 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 02 zář 2012, 01:35

Máš to hezké Calipso. Kvalita fotek není rozhodující, ale jejich obsah ano :wink: A koukám tam máš samé špeky a náročné kousky, daří se jim a rostou. Pěkné, gratuluji. Vyséváš peďáky a toumejky jen tak, bez nějakých procesů mrznutí semen a podobně nebo s tím něco čaruješ? Docela ti to leze úspěšně, držel bych se postupu který používáš.

Připojím taky něco málo z výsevů a semenáčků, i když to jsou věci, co zrovna moc nefotím. Ale před časem jsem nějak omylem vylezl ve skleníku na horní police s foťákem, tak jsem pár obrázků pořídil a posílám.

Obrázek
Nejmladší pikýrované výsevy echinocereusů, echinomastusů a thelocactusů. Minerální směs, hodně málo zálivky a umístění úplně nahoře pod sklem. Tedy tak zvaný "výpek".

Obrázek
Pravá strana police jsou už o něco starší semenáčky hlavně echinocereusů a ferocactusů, jinak podmínky velmi podobné nebo i stejné.

Obrázek
Přes dva roky staré semenáčky Epithelantha micromeris subsp. pachyrhiza v původní misce bez pikýrování (dnes už jsou přesazené). Kompaktní vytrněné kytičky.

Obrázek

Když nezbývá času a mermomocí chci něco hodit na substrát, tedy po našem trpím "výsevní abstinencí", tak vezmu takové to velké množárenské pěstební plato na zeleninu, neboli sadbovač (kapsy asi 3x3 cm a dole díra), celkem je tam asi 150 políček, nahrnu na to substrát, trochu udusám, pohodím semínka, postavím do vany s vodou a přikryju sklem nebo folií ve skleníku. Obvykle to klíčí jak blázen a za pár týdnů už se mačkají. To ale dělám jen u semen z vlastní produkce, protože nic nesterilizuji (kromě semen, ta jsou praná a mořená). Ale tady asi není co ukazovat, jen že to funguje taky, ovšem žádná krása to není. Jen to ušetří hodně času. Ve výsevu jsou zde Thelocactus, Coryphantha a hlavně lofky (Lophophora diffusa ssp. fricii, Lophophora diffusa var. koehresii a Lophophora jourdaniana různé sběry).

Jinak pro pikýrování používám ty klasické černé mističky obdélníkové i ty čtvercové (u Pasiče TK 914 a TK 1520), jsou levné a jedno pikýrování vydrží a obvykle je větší semenáčky úplně rozvalí, a zcela normální substrát stejný jako pro velké rostliny. Jen ho lehce přetáhnu přes síto aby tam nebyly extra velké šutry. Zrnitost tak okolo 3 mm ne méně a směsi jsou hodně minerální (je to vidět na fotkách). Vysévám zásadně do čistého zeolitu, ale to už je o mě všeobecně známo :wink:

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 02 zář 2012, 14:28

Aha jasně. Tak je vidět, že na to jdeš hodně přírodně. Oceňuji takovou odvahu. No sem tam něco padne, ale pokud se vyskytne taková katastrofa, tak to zamrzí. Déšť a následné vedro je pro tyto kytky opravdu hrob :( Možná by pomohlo obsypat si vršek čistými kamínky, takovým drobným čistým kačírkem. Dost to podpaření kytek eliminuje. No ale zase co vydrží a přežije, to je potom zoceleno a spěje ke kráse. Mě zase vloni sežral pavouček komplet dvouleté Emas. mariposensis. Celkem 50 nádherných prosperujících semenáčků. Nepochopím, vedle koryfanty a jiné kytky, kam se vrhá nejčastěji. Vše široko daleko nedotčeno, mariposensis v háji. To snad byl nějaký výsadek nebo speciální jednotka. Pochopitelně jsem to zaregistroval celkem pozdě. Tak šly a bude třeba se poučit a nasít nové.

Jo to máš pravdu. Estetično je někdy až na škodu, protože se člověk se vším camrá déle než jiný. Někdo to tam napere a hotovo. Trpělivosti mám na rozdávání a semenáče extra zařezané v lajnách už u mě komentoval sám velký PP :-) a možná říkal taky něco o nějaké přehlídce. Kolegové z klubu jsou zase hotoví z toho, když něco vyrábím (stoly, skleníky, pařeniště apod.) a něco svářím, řežu a svrtávám. Tak pořád chodí a v dobrém mi nadávají, že to stačí s menší přesností a že ty sváry nemusí být do úhlu a jeden jak druhý. A že ty stoly by stačily svrtat jen tak od ruky a ne to mít jak výrobu podle přípravků a vše na desetiny milimetru. No jo, holt dvakrát vyštudovaný přesný strojař je v tomto počínání trochu neštěstí:-) Ale mě to nevadí a ostatní baví do mě v dobrém trochu narýpávat.

Odpoledne ještě zkusím na skleníku nafotit nějaký ten výsev, když je tady takové hezké téma a dám sem nějaký ten obrázek a snad i chytrost. Ale mám jen výsevy loňské, letos jsem ty jarní nestíhal (Mexiko), letní jsem prošvihl (zahraničí a dovolená) tak jedině doseju něco teď na podzim aby bylo na jaře co přepichovat a čím se bavit. Hlavní letošní setba tedy proběhne až teď v září.

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 03 zář 2012, 01:42

No to je asi pravda, ale jak se říká, všeho moc škodí. I když tak strašné to se mnou snad není. Jenom nejsem zvyklý něco jen tak sflikovat jen proto, aby to bylo za hoďku hotové. Raděj se tím zabývám déle, ale pak to musí být. Ale zpět k tématu, tedy semenáčky.

Jak jsem se tak hrabal, tak jsem našel pár trochu víc historických fotek. Tedy ne úplně ty historické, když jsem kaktusy fotil Flexaretou (pro mladší - stará zrcadlovka, co ji měl vojín Kefalín "na vajcach" ve filmu Černí baroni když hotil kostelík), kam se vešlo na svitek 10 nebo 12 obrázků a pak se 14 čekalo na vyvolání a fotky. Tak v té době jsem vyséval taky, ale klasicky do skleněných zavařovaček umístěných na okně pěkně dle metody pana Fleischera. Vyváření sklenic, paření substrátů a tak dále. Ale kytky taky rostly a z těch dob mám dnes ty nejhezčí sbírkové. Pak jsem později o mnoho let pořídil první výsevní aparát. Nařezal jsem si takový stojánek/stoleček z latí, sešrouboval a přidělal zářivky. Pod tím jsem měl umělohmotní Mini-pařeníček a v něm hezky narovnané chrudimské pětky. Do nic jsem vysíval a i pětku jsem dělil ještě na menší políčka. Porce byly menší, druhů více. No a taky to myslím klíčilo velmi dobře. Z této doby mám hodně ariáčků, nějaké skleráčky (tentkrát mi moc nešly), koryfanty, astrofyta a další. Celý aparát jsem měl postavený na parapetu u okna a zářivky jsem přes den odklopil a přisvěcoval jen večer. Je to vidět tady na fotkách:

Obrázek
První výsevní skleníček. Moc hezké a funkční zařízení, doporučuji všem začínajícím a menším pěstitelům. Stojánek (já udělal dřevěný) několik trubic (minimum je tři, dokonalý výsledek je s pěti kusy) a namíchat 3 + 2 s různým spektrem a uděláte zázraky! Potom skleníček (plastíček) na rychlení sadby (bílý spodek a průhledné víko s větracími kolečky) a do toho naskládáte chrudimáče nebo jiné květníčky 5x5 cm. Dáte jich tam krásných 21 kousků. Do vany se lije voda na zavlažení podmokem a shora je to přiklopené aby se držela teplota, vlhkost a neprášilo se do toho a nelítaly tam jiné nechtěné věci jako třeba sciary. Není třeba žádné termostaty, pokud správně uděláte výšku stojánku nad krytem, tak máte přesně seřízeno. Pak stačí ráno zapnout a večer vypnout. Movitější si mohou pořídit v jakémkoli obchodním řetězci časový spínač (programovatelná zásuvka), stojí do dvou stovek.

Obrázek
Otevřená kryt výsevního aparátku. A už to klíčí, už to klíčí! Vše k radosti pěstitele a určitě i celé rodiny.

Obrázek
Odstraněný (odendaný) kryt pařníčku a stojan se zářivkami. Takto můžete luftovat vyklíčené semenáčky nebo se s nimi jen tak kochat. Po doklíčení jsem jednoduše přenesl květníky do skleníku, umístil na trochu chráněné místo (kdo má karboník, tak to řešit nemusí), nechal proschnout a zavadnout a hurá do pikýrování.

Postupem času jak se víc měnily kytky a člověk si chtěl udělat nějakou tu selekci či vysévat větší porce u vzácných rostlin, a taky když už bylo hodně osiva z vlastních kytek, bylo třeba se zamyslet nad něčím produkčnějším s větší plochou prostoru pro výsevy. A tak jsem udělal úklid v komoře a zabral jsem ji celou jako místnost pro kultivátor. Zde jsem zkounstruoval svůj další fytotron, který už měl 4 patra, vešlo se sem najednou 24 velkých výsevních misek a plocha byla necelé 2 metry čtvereční. Kapacita se tak rozrostla na možnost vysít až nějakých 25 tisích semen. Opět přikládám pár obrázků.

Obrázek
Čtyřpatrový výsevní aparát. Na rozdíl od jiných jsem nestavěl žádné almary, truhly a bedny, které se akorát přehřívají a musíte řešit větrání, montovat ventilátory a ještě instalovat termostat. Nic takového neřeším. Okolo si pěkně proudí vzduch, nic se nepřehřívá, žádný ventilátor není potřeba. Teplota je při správném seřízení výšky pater zcela optimální a konstantní, lze si dokonce udělat patra s rozdílnou konstantní teplotou (na horské kytky, na teplejší apod.) Pořád na to vidím, nemusím nic otevírat, vyndavat a do ničeho lézt. Celé řízení je opět pouze na časový spínač, tedy systém ráno zapni, večer vypni.

Obrázek
Použít lze opět jednotky Mini-Pa a květináčky či jiné misky. Já jsem tady už nasadil speciální skleněné vany, do kterých misky přesně pasují. Opět do vany se zavlažuje podmokem, pokud je třeba větší semenáčky začít větrat, otevře se víčko krabičky a podloží se horní kryt (tužkou jako na tom prvním obrázku). No a takto krásně na to vidím od stolu jak to klíčí a roste. Zde mám vzácné kytky pod kontrolou a můžu sledovat. Vysévám když se mi chce a kdy mám na to čas a v jakoukoli roční dobu. Pikýruji když mám čas, takže některé semenáčky odvětrám, zasuším a čekají na přesazení třeba rok i více. Obvykle je ale vytlačí z aparátu další výsevní misky, takže je pouze vyndám a odnesu do skleníku k velkým kytkám. Když na ně tady zrovna vyjde zimování, tak tam zimují v 5°C a nic se neděje. Nemám kam spěchat, kaktusy mě neživí. A to nespěchání a pomalý proces mi pak dává kompaktní vytrněné kytky. Pravda, že co je u jiných velikostí roční semenáč, to je u mě třeba pětiletá kytka.

No a dnes vlastně používám stále to stávající čtyřpatrové zařízení, protože skvěle funguje a dalo mi mnoho kvalitních kytiček + v novém skleníku něco podobného (konstrukcí i rozměrově), jen to mám umístěné pod stoly. Mám tedy vlastně dvojí pěstební plochu, ještě jedno patro pod stolem jsou výsevy, no a taky pochopitelně roubovanci, zakořeňovací vany pro podnože a odnože a v zimě jsou zde naskládány bedýnky s kytkama z venkovních lufťáků a stolů. Něco tedy vyseji doma, a to obvykle kytky, které chci mít na očích a pod kontrolou a hezky na ně celou dobu vidím. No a klasiku a větší výsevy realizuji ve skleníku. Buď přímo, nebo v kultivátoru. Záleží pouze na ročním období. Tam taky používám větší misky, do kterých se víc vejde. No ovšem pokud se taky něco stane, tak pak je to o to větší pohroma a taky se toho víc vyhází :( A pak je zase víc místa a tak pořád dokola.

Ale bez práce nejsou koláče a semenáčky tuplem ne, takže přikládám obrázek s textem: "Komu se nelení, tomu se zelení!"

Obrázek

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 05 zář 2012, 09:16

To není velkovýroba, jen trochu víc sofistikované zařízení na výsevy. Ale může to tak na někoho působit. A určitě to není ani o velikosti skleníku nebo sbírky. Mám spoustu kamarádů a přátel co mají pár kytek a jsou výstavní, a naopak se mohou vyskytovat tací, co mají 200 m2 bordelu.
Výsev bez kultivátoru vždy nejlepší pokud to jde. Rozhodně! Já taky nejsem propagátorem umělých výsevů a snažím se přes sezonu vysévat přirozeně, takže s tebou určitě souhlasím. Já mám kultivátor z těch důvodů, že když to nestihnu v sezoně, tak pak je možno vysít prakticky kdykoli. Tedy když je čas, semínka, nálada. Takže pro mě je ideálním stavem obojí a paralelním používáním vykrývám nedostatky své i přírody :)

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 05 zář 2012, 13:41

8) v pohodě. Já to tak nikdy neberu, neboj. Je třeba se tím bavit. S tím kultivátorem ti rozumím, doma to je mnohdy složité. Když se to nezadělá někam do nějaké skříně, tak je obvykle kaktusář v nemilosti u zbývajících členů rodiny, že jim tam s tím svítí. Když se to zadělá do bedny, tak se to uvnitř přehřívá a zas se musí řešit větráky. Tak se hledají různá jiná řešení jako sklepy, garáže apod. Celkem běžný vývoj nás všech.
Já jsem prostě zabral celou jednu místnost jako pracovnu a výsevnu a hotovo :SS To ale vždy možné není. Ve skleníku je to paráda, ale zas jsou zde jiná nebezpečí (dávat pozor na přímé slunko, mohou do toho vlítnout škůdci apod.) No a případně problém se zálivkou jak píšeš. Buď to neleze, nebo to padne. Ale každý si najde "to své".

Já jsem se jak tady pořád o tom povídáme a jak jsem teď doma třeba konečně dokopal k tomu, že jsem vysel. Nebyl jsem schopen už od minulého podzimu. Přitom všechno připraveno, misky vyvařené, substrát, kultivátor, fůra osiva. Jen sakra sehnat někoho, kdo to osivo vezme a nahodí ho na ten substrát :lol: No a jak tady tak různě člověk klábosí tak jsem se tak hezky vyprovokoval k tomu, že jsem po dva dny teď sel jak kombajn od rána až do tří do noci. Tak jsem zvědav, jak to bude vypadat. No ale hned mám o hodně lepší náladu i dobrý pocit. Ještě aby to začalo klíčit. Je tam hotových nějakých 50 výsevních polí po stovkových porcích tak bude na jaře co přepichovat.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 10 x
Obdržel poděkování: 10 x

Příspěvek od Pavel Zouplna » 05 zář 2012, 17:06

Tak, tak - je to pěkná zábava. Já se letos přesvědčil, že kvalitní osivo stojí za řadou úspěchů víc, než speciální metody. Před 5 lety jsem vysel druh Epithelantha micromeris neomexicana (měl by snášet nasucho -20°C) a pracně jsem z asi 30 semínek vypiplal jeden vzešlý semenáček. Letos na jaře poprvé vykvetl:

Sebral jsem někdy v červenci asi 12 semínek, hned vysel na obyčejný nesterilizovaný říční písek a za pár dní jsem měl 10 krásných semenáčků. Pak, že to nejde ...
Pavel

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wurm » 05 zář 2012, 22:25

Ták, přesně! Konečně to někdo potvrdil co jsem tady psal. Já jsem o tom přímo přesvědčený, že kvalita osiva je zcela zásadní. Ostatní má pochopitelně taky vliv a je třeba +/- nějaké ty parametry a podmínky dodržet, ale pokud je semínko na prd (nedozrálé, nevyvinuté, staré, vyschlé, napadené plísní a co já vím), tak to prostě nepoleze.

To potěší co? Když pak člověk vidí že to leze. A epišku máš moc krásnou, fakt. Žádná nabujelá okurka, pěkně kompaktní kulaťoučká to je přesně ono. Skoro jak importní kytka. Vidím správně chudý substrát, hodně říčního písku a kamínky řekl bych a to je dobře. Pak to nepřerůstá. A chtějí pořádný "výpek" a málo vody. Epišky jsou moje oblíbené, ty mám rád. Jinak jedna drobná rada - ty semenáčky co ti vylezly nech klidně hodně moc dlouho bez povšimnutí. Myslím tím nepřepichovat brzo. Nemají to rády. Nech je pěkně narůst, však ony se nikam neženou a uvidíš, že jim to prospěje. Až z nich budou tak skoro 1 cm knoflíčky, tak potom teprve je pikýrovat. A hezky nasucho!!! Než jsem se to naučil, tak většinou po přepíchání víc jak polovina zavolala "sbohem" a bylo po nich. Důvod moc ani neznám. Jedna prostě chcípne a vedle ní si druhá prosperuje nádherně. Bude to nějaká symbióza v substrátu nebo co. Ale těžko říct..

Calipso
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Calipso » 07 zář 2012, 21:51

Tak jsem se dnes stavil do skleníku a koukal jsem jak krásně vytrnují půl centimetrové glaudulicactusy,prostě paráda.
Obrázek

A tady ještě nějaké Echinocereusy ,Gymnocactusy a jiné.
Obrázek

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 39 x
Obdržel poděkování: 110 x

Příspěvek od Zdenda » 25 zář 2012, 09:55

wurm píše:Ták, přesně! Konečně to někdo potvrdil co jsem tady psal. Já jsem o tom přímo přesvědčený, že kvalita osiva je zcela zásadní. Ostatní má pochopitelně taky vliv a je třeba +/- nějaké ty parametry a podmínky dodržet, ale pokud je semínko na prd (nedozrálé, nevyvinuté, staré, vyschlé, napadené plísní a co já vím), tak to prostě nepoleze.
Podle mě stav semen má rozhodující vliv i na to jak semenáčky prospívají.
Pokud jich ze semen vyleze málo, byla semena nedomrlá, nedobře vyzrálá a projeví se to na růstu a vyspělosti.
Pozná se to jednak podle špatné klíčivosti (i když to jakž takž klíčí), ale i podle velkého rozdílu v růstu mezi jednotlivými vyklíčenci.
Mám v loňském (listopadovém) výsevu semenáčky oroye, které nemají ještě trníky a přitom vedle nich je jiný druh a ten už by chtěl přepikýrovatObrázek
Naposledy upravil(a) Zdenda dne 29 zář 2012, 15:26, celkem upraveno 2 x.
Věčný začátečník Zdenda

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od Zdenda » 25 zář 2012, 12:38

Před dvěma lety jsem poprosil cestovatele z Brna - přítele Řepku, jestli mu zbyla nějaká semena z jeho cesty, kterou popisoval v té době ve vycházejícím časopisu Kaktusy ve svém článku.
Dal mi tenkrát semena, která mu zbyla a velice se divil, že mi velmi dobře klíčí a to až po několika letech od sběru. Tvrdil mi, že jemu to neklíčilo vůbec.
Já nikdy takovou klíčivost u straussianů, bulbocalyxů, catamarcensis a u garaventaie (které mimochodem v časopise popisoval) neměl.
Pravdou je, že jedna položka neklíčila vůbec!
Chci tím říct, že ne vždy je čerstvost semen tím hlavním atributem.
Pro správnou a rychlou dormanci ani skladování v ledničce není žádné terno.
Věčný začátečník Zdenda

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvek od Pavel Zouplna » 26 zář 2012, 21:37

No, jediné Eriosyce, které mi vyklíčily ve větším počtu (asi 50 - 60 ze 100 semen), byly ty od Tebe. A ty už byly asi starší ... Ale je to o fotkách, tak zkusím posunout téma jižním směrem - Pyrrhocactus chilensis (JN 626 chilensis, 2 km before Pichidanqui, Coquimbo, 58m Chile (d) 12,-) z výsevu letos v březnu, za nimi Neoporterie a Thelocephaly, přepikýrováno v létě, cca 15 semen v porci, 8 cm květináč.
Pavel

Calipso
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Calipso » 30 zář 2012, 08:40

Tady je druhý pokus výsevu Pediocactusů do zeolitu,trochu jsem ubral na vlhkosti a výsledek je zde.
Vyseto 40 semen od Skleraka.Datum výsevu :22.9.2012

Pediocactus simpsonii v. bensonii SB 930 Grand County, Colorado, USA
Obrázek

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od Zdenda » 02 říj 2012, 20:01

4 semenáčky eriosyce jsem měl.
Jeden evidentně rostl, tři nerostly.
Ten rostoucí odešel jako první, ty zbylé tři zůstaly.
Když jsem se po týdnu podíval na kořeny těchto dvoucentimetrových semenáčků, byly také chyceny hnilobou.
I odřezával jsem ze všech tak dlouho, až na jednom zůstala skoro šlupka, vysoká asi 7mm, tu jsem narouboval.
Dva z nich už rostou, třetímu jsem nechal trošku víc hniloby po okraji, kroužek byl čistý - ten zatím bojuje.
Věčný začátečník Zdenda

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvek od Pavel Zouplna » 02 říj 2012, 21:06

No, u velkých rostlin jsem stejnou situaci řešil seříznutím to zdravého, týden sušit na slunci, pak posadit na štěrk a normálně zalévat. a za pár měsíců trhaly novými kořeny květináč. Ale u semenáčků kolem 4 cm (auraty) jsem to zkusil jen přesazením do štěrku - u málo chycených je šance. Malé semenáčky jsem (neroubuji) rychle pikýroval do štěrku, ale záchrana byla mizivá.
Pavel

Odpovědět

Zpět na „Fotografie kaktusů a sukulentů - Fotografie kaktusov a sukulentov“