Smer kompost - alebo ako sa nemá kočovať

Názory, postřehy, stížnosti, diskuze na téma "Co se mi líbí, nebo nelíbí v dění v kaktusářské obci"
Názory, postrehy, sťažnosti, diskusie na tému "Čo sa mi páči, alebo nepáči v dianí v kaktusárskej obci"
miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 65 krát
Obdržel poděkování: 26 krát

Smer kompost - alebo ako sa nemá kočovať

Příspěvekod miro » 09 črc 2017, 10:32

Tak som sa včera dostal zasa ku kamarátom, kde v rozpadajúcom skleníku končiacieho záhradníctva trpia aj zopár kaktusíkov, ktoré ešte na diaľku opatrujem. Že čo to je na diaľku? No zo zdravotných dôvodov keď človek nemôže, pošle niekoho z rodiny či z kamarátov. Len že to nie je také isté, ako keď tam u toho je.
Pred rokmi nám s kamarátom dokázal skleník vyhorieť. Jožko vtedy bol na pokraji zhrútenia a ja na blázinec. Ja som tu, ale Jožko už je tam hore a už nesadí a nebehá s pinzetou. Vtedy som si povedal, že čo horšie môže dobehnúť. A veru že môže. Za pomoci priateľov som sa nedal, a že sa bude pokračovať. A tak sme sa nasťahovali do iného skleníka .... a ten už dneska zasa nie je ... už je tam krásny anglický trávnik. Ukončil nám činnosť majiteľ pozemku. A následoval presun do posledného útočiska. Každé toto presúvanie debničiek má za následok, že debničiek je dosť, len rastlín je menej a menej. Kedže bolo dosť placu, mohlo sa dať miesto aj rastlinám druhých. Ale starý skleník bez možnosti zateplenia nie je to najlepšie, čo kočovníka môže stretnúť. Keď sa k tomu pridá choroba, tak je to vlastne pohroma. A tak na dialku sťahujete debničky do ktorých napršalo do prenajatej garáže, kde ich dúfáte ošetriť a vysušiť a potom zazimovať. No to je keď ste na tom tak, že už kočujú len debničky bez vás. Ako pohon je použitý niekto z rodiny. A tak na diaľku aj vidíte stav. A aby nebolo všetký radostiam koniec, tak majiteľ prenajatej garáže ju jednoducho predá a vám nič nepovie. Nie že by nechcel, ako totálny sklerotik proste len pozabudol. A tak vám v januárové popoludnie, keď zrovna prší a skoro mrzne zatelefonuje nový majiteľ, že kedy si tie debne odvezieťe, že už mu vonka pred garážou zavadzajú. Áno, pred garážou. On všetok obsah garáže len tak vysťahoval von, aby si uložil auto. No veď áno, bola to už jeho garáž :shock: Nabehne rodina a rýchlo sťahuje zamrznuté debničky do pivnice kamaráta, ktorý dovolil do jarných mesiacov uložiť debne. S tým sa nedalo nič robiť, len prečkať na jar a potom čo ostalo prebrať a ostatné dať na kompost. Minulý rok to bolo už lepšie, už to mohla rodina nasťahovať na jeseň do piovnice a v marci tohto roku zasa do toho rozpadajúceho sa skleníka. A kedže skleník v rozpadu je to, že z ničoho nič vám spadne sklo do debne, ale stále lepšie ako na hlavu. A keď zaprší, tak plávate. Vlastne to už nie je skleník, to je len taký plac, kde tie debne môžu pomalu dožívať. Ako kočujúci kaktusár som aj prečkal už kade čo, ale to čo som videl včera ma dorazilo ... spálené či zadymené či čo ... a čo ide. A nie len moje debničky, ale aj všetko okolo .... čo malo listy je na tabak, čo bolo zelené je hnedé a hrdzavé. Čo bol čisté a je hnusne špinavé a také smradlavohnedé. Vedľa pár metrov mal niekto v záhrade "opekačku" ... ale čo opekal a či len spaloval dáky sajrajt ... Opláchlo sa to vodou a teraz len počkáme .... len ako to vidím, dokočujem to na kompost.

Aké to všetko je pre kaktusára? No čo, večer som len z pivnice vydolovať prepravečku črepníkov a dneska idem chystať dáky ten substrát na "letný výsev". A to som pri ceste na Pobeskydí len tak v aute nadhodil, že by som ako skúsil výsev v lete. To som ale nevedel, že ozaj to tak bude :) Opúšťam aj posledné útočisko u kamarátov, kde to do konca leta doklepú a doklepú to aj debničky s torzom kaktusíkov. Pretože dostali aj tak padáka a musia skleníky opustiť ... a tak na konci leta urobíme preberanie pre kompost a ostatné si hádam niekto odvezie, pretože inakšie to dokočujú neviem kam. A mne ostanen boľavý ľakeť a chrbát a nové výsevy. Ponaučenie? Nekočujte s debničkama, nekočujte a nehľadajte riešenie na "zatiaľ" .... aj tak to dopadne špatne. Radšej mať svoje parapety v byte a nič viacej. Vždy som tvrdil, že balkón je pre kaktusy a nie pre prádlo .... len že to u našich v Blave neplatí. Tam zasa na balkóne žijú korytnačky :) A kočovať kaktusy Bratislava - Trenčín .... zasa by som bol len kočovník. Je tu ale stále tá možnosť pestovania na dialku. Na to stačí mať len dáke auto a potom už pestujete kaktusy po celom Československu. A tak budem pestovať kaktusy u Mira, u Jana, u Karola a u Ivana ..... a už bez starosti, či je miesto na kompostu. A ostane i tá radosť mať plné parapety a časom zasa balkón. Veď tie korytnačky sa dajú aj uvariť ako kaktusy, nie? :L
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 65 krát
Obdržel poděkování: 26 krát

Re: Smer kompost - alebo ako sa nemá kočovať

Příspěvekod miro » 02 srp 2017, 19:28

Dneska som naposledy pokukoval po skleníkoch, kde som bol s kaktusami, teda s tým, čo po kočovaní ostalo. Celé to záhradníctvo končí a do konca mesiaca musíme všetko vypratať, zbúrať, zlikvidovať ...... zničiť :) Potom nastupuje báger a bude kopať pre stavbu nových domčekov s anglickým trávnikom. No a tak sme sa dneska lúčili a "zakopali rýl" ..... koniec totálny. A já doputoval a dokočoval nadobro. Slniečko a horúčava pomohla a tak som to zhodnotil na päť prepraviek. Ostatné nebudem ani za nič zachraňovať, popálené a poškodené skončia v odpadu a ja si odveziem na nový záhradu pár kusov a zasa začnem ... výsevy :) :) :) Záhrada s domčekom už vo vlastníctve (ale na Liptove) dáva možnosť postaviť skleník a už nesťahovať. Dúfam :) Mám teraz pred sebou otázku, do čoho sa pustiť. Moje milované rebucie žerie sviluška a už nepomáha nič a potvrdil mi aj agronóm družstva, že už nič nezaberá a majú poškodené chmelnice. Že potom pivo je zdravé s tolkou chémie :) No uvidíme na studenom Liptove a najlepšie sa držia paródie, kvitnú a prosperujú a tak asi budem v zasa v rebuciách, paródiách a drobnom mexiku. Nakoniec, drobné kaktusy sa dobre prenášajú v prepravkách, keby som zasa začal kočovať :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Zpět na „Názory a postřehy - Bútľavá vŕba“