PORADNA (Zde se ptejte na radu pro rostliny s problémy)

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Odpovědět
nosferatu
Poděkoval: 129 x
Obdržel poděkování: 12 x

Re: PORADNA (Zde se ptejte na radu pro rostliny s problémy)

Příspěvek od nosferatu » 22 říj 2020, 19:44

Husi píše:
22 říj 2020, 16:58
Ak vo vegetačnom vrchole boli nejakí škodcovia, tak to môže byť druhotná infekcia do poškodeného pletiva a následná hniloba.
asi tam opravdu bylo cosi, po seříznutí tkáň nebyla celá čistá. Snad jsem to seříznutím vyřešil. Děkuji.

JakubCh
Poděkoval: 75 x
Obdržel poděkování: 115 x

Příspěvek od JakubCh » 23 lis 2020, 16:00

Neviete kto/čo to má na svedomí???
Přílohy
1.JPG
2.JPG
Crassula falcata

Alojz
Poděkoval: 231 x
Obdržel poděkování: 231 x

Příspěvek od Alojz » 25 lis 2020, 12:03

Keďže zatiaľ nikto nereaguje skúsim ja.Možno,že trochu prekvapím,ale pretože nevidím na rastline nijaký požer,predpokladám,že ide o vypadané semená všade prítomnej buriny Oxalis.Sú také ľahké,že možno vľhkosť stonky stačila,aby ich niekoľko ostalo následné prichytených na pokožke :?:
s kaktusmi ma zivot bavi

Miroslav
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 199 x
Obdržel poděkování: 492 x

Příspěvek od Miroslav » 25 lis 2020, 14:30

Ja predpokladám, že tie čierne bodky to už sa na niečom uchytila čierna pleseň. Postupne očernejú aj tie bledé bodky.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Miroslav za příspěvek:
JakubCh
Hodnocení: 9.09%
Miroslav Varček hľadač krásy

JakubCh

Příspěvek od JakubCh » 25 lis 2020, 14:33

Je to možné. Hentá burina nám veru v záhrade rastie, ale tie oranžové bodky sa nedajú dať preč. A čo je to čierne na koncoch listov?

IvaP
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Přelitý kaktus - jak zachránit?

Příspěvek od IvaP » 01 bře 2021, 23:34

Zdravím a moc prosím o pomoc.

Mám kaktus už asi dvacet let. Doposud prospíval a z minikaktusu koupeného na zámku u prodejce byl docela velký kaktus. Často i kvetl. Měl ale hodně malý květináč, tak jsem přesazovala (ne poprvé). Použila jsem substrát na kaktusy z hobymarketu. Ač péče byla i nadále stejná, pravděpodobně nový substrát více držel vodu a jak byl kaktus rozrostlý, vlhko se tam drželo a právě jsem zjistila, že je jeho střed úplně uhnilý.

Odřezala jsem alespoň ještě neuhnilé části a můj dotaz je co s tím. Dočetla jsem se nechat zaschnout, "posadit" do suché hlíny (jaké?) nebo na štěrk a pod něj vodu, aby se nedotýkala kaktusu a počkat, než vyraší kořínky. Pak posadit do substrátu (jakého?) a snad se podaří jej zachránit.

Mám jej fakt dlouho. Dostala jsem jej ve 4. třídě asi. Opravdu mi moc záleží na tom, abych jej zachránila. Myslíte, že je alespoň malá naděje? Uvítám případně jakékoliv rady co s ním. Nevím, jaký je to druh, abych hledala podle toho.

Moc předem děkuji za jakékoliv rady.

Obrázek

JakubCh

Re: Přelitý kaktus - jak zachránit?

Příspěvek od JakubCh » 01 bře 2021, 23:57

Minimálne na jednom z tých váčších kaktusov sa mi zdá, že tam je nejaká nezdravá časť. Je možné že zle vidím, ale treba rezať až do zdravého.
Áno, treba nechať rany zaschnúť...ohľadom substrátu a ďalšich faktorov pri zakoreňovaní sa dočítate tu :arrow: viewtopic.php?f=6&t=1813&start=45
Ohľadom substrátu, keď kaktus dobre zakorení, tak ho môžete zasadiť do normálneho substrátu. Niektorí si kupovaný kaktusový substrát chvália, možno bola chyba v zálievke alebo v zimovaní. Ja osobne použivam 60% riečny štrk a 40% záhradnícky substrát.
Druh to je, tipujem, nejaká Mammillaria.

Štefan
Poděkoval: 509 x
Obdržel poděkování: 212 x

Příspěvek od Štefan » 02 bře 2021, 20:11

Táto mammilária zimovaná nebola. Je vytiahnutá, pletivá sú riedke.

Ale zachrániť nejaké časti by nemal byť zásadný problém. Prvá fáza - odrezať nezdravé časti - ako radí Jakub. Potom poukladať nasucho na stojato do kvetináčika alebo inej vhodnej nádoby na úpně suchý substrát alebo pokrčený papier. Umiestiniť do tepla a svetla, ale nie na priame slnko. Za pár týždňov by sa mali objaviť špičky čakacíh korienkov. Vtedy zasadit a zľahka zalievať.
Kvetináčik treba zvoliť primerane veľký (radšej menší), zalievať až povrch uschne. A prečítať si toto fórum a podľa toho sa staraťz o kaktusy.

Miroslav
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 199 x
Obdržel poděkování: 492 x

Příspěvek od Miroslav » 03 bře 2021, 13:30

Nie som si istý či odrezky z tak schúlostivenej svetelne dlho podvýživenej rastliny dokážu zakoreniť, ale držím palce. Rezné plochy by som poprášil stimulátorom AS1 a uvidelo by sa. Mammillaria to možno zvládne, ale vypestovať z toho peknú rastlinu ako má byť bude vyžadovať lepšie podmienky na pestovanie.
Miroslav Varček hľadač krásy

Štěpán

Jak mohu zachránit kaktus

Příspěvek od Štěpán » 14 kvě 2021, 13:08

Dobrý den,

mám kaktus už více než 10 let. Zpočátku šlo o jednu malou rostlinku, která časem narostla do výšky cca 70 cm a dokonce se rozrostla o další rostlinky cca 30 cm vysoké. Kaktus bohužel rostl spíš do výšky, než že by výrazně sílil. Proto jsem jej podepřel obručí z drátu. Hlavní problém ovšem nastal až nyní, kdy menší rostlinky zcela zhnědly a scvrkly se. Zanechal jsem tedy pouze původní hlavní stonek, který byl v pořádku. Nyní bohužel pozoruji, že i ten začíná od spodu hnědnout a ztenčovat se. Dříve jsem zaléval asi víc, než jsem měl, proto nyní zalévám 1krát za 4 až 6 týdnů. Na omak mi kaktus nepřijde měkký, proto si nejsem jistý, zda je problém ve větší zálivce. V místě nad suchou částí navíc raší snad "nové kořínky", což by asi umírající rostlinka nepouštěla. Minimálně v případě předchozích výhonků se tak nestalo.

Děkuji za případnou radu, jak nyní postupovat, abych o kaktus nepřišel.

Š.

jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 160 x
Obdržel poděkování: 355 x

Re: Jak mohu zachránit kaktus

Příspěvek od jezour » 14 kvě 2021, 15:01

Pro lepší a podrobnější rady by nám pomohla fotka rostliny. Zkusím tedy aspoň obecně - podle popisu to vypadá, že spodní část rostliny odumřela. Doporučil bych vzít čistý nůž a řezat, vše špatné musí pryč. Špatné části budou mít nahnědlou barvu, naopak zdravé části budou světle zeleně nebo zelenobíle zbarvvené, na řezu nesmí být žádná rezavá skrvna. Zdravé části doporučuji nasucho zakořenit, tedy nechat řeznou ránu zachnout, popřípadě ji ošetřit nějakým růstovým stimulátorem, poté položit zdravou část nasucho (např. do čistého květináče bez hlíny nebo třeba na suchý písek). Potom jen čekat, až rostlina vytvoří kořeny - zpočátku to budou krátké malé bílé kořínky vystupující z řezné rány. Až v tomto momentě rostlinu zasadit do nového propustného substrátu. Poté zalévat vždy až po vyschnutí substrátu.
-- Administrátor --

Štěpán

Příspěvek od Štěpán » 21 kvě 2021, 11:23

Dobrý den,

děkuji Vám za radu. Fotografii jsem zde chtěl rovněž vložit, ale z PC to nějak nelze. Dle návodu zde na fóru lze vložit foto do příspěvku, jen pokud je umístěné někde na webových stránkách, které já ovšem nemám. Vyzkouším tedy váš návod a snad kaktus přežije.

Děkuji
Š.

JakubCh

Příspěvek od JakubCh » 21 kvě 2021, 13:07

Fotky sa sem dajú vložiť iba s veľkosťou 800x600 pixelov a menej. Nemusia byť na webovej stránke.

jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 160 x
Obdržel poděkování: 355 x

Příspěvek od jezour » 21 kvě 2021, 13:51

Zdravím,

postup na nahrátí obrázku jako přílohy je zde:

Kód: Vybrat vše

http://cactusforum.eu/viewtopic.php?f=2&t=31#p42816
Obrázek je nutné před vložením zmenšit - nahrávaný obrázek nesmí být větší než 1000 KiB, maximální rozměry obrázku jsou 1000 x 1000 pixelů.
-- Administrátor --

Odpovědět

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“