Puklice, svilušky, červci a další škůdci

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
karel
 poděkoval: 19 krát
Obdržel poděkování: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Jsou to svilušky? - Ne. Spíše chvostoskoci.

Příspěvekod karel » 31 srp 2012, 12:09

Chvostoskok žije v půdě, nemá rád sucho a rostlině většinou nevadí.
Tohle bych typoval na nějakou třásněnku. Aplikoval bych opakovaně postřik proti savým a žravým škůdcům.
Karel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 174 krát
Obdržel poděkování: 345 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 08 říj 2012, 10:48

Spikyman - měl jsem puklice na palmách a Zamiokulkas - takový ten "bio"přípravek (jméno už nevím) sice působil, ale po čase byly zpět (byl to nesystémový)...pak jsem zalil vše Confidorem a bylo po problému. Letnění kytek venku také pomáhá zcela jistě...

J.Urda

Re: Jsou to svilušky? - Ne. Spíše chvostoskoci.

Příspěvekod J.Urda » 18 pro 2012, 02:52

Jsou to devádesátdevět procentně chvostoskoci, na sto procent to poznáš, když do nich šťouchneš sirkou, tak poskočí. Používají se jako krmení pro malé žabky a ještěrky, a musím uznat, že jsi pořídil nádherné fotky, teda asi z nich nejsi tak hotový, ale já jsem takhle pěkně neprofesionálně (nebo se mýlím?) vyfoceného chvostoskoka neviděl, pomoct by Ti od nich měl dobře Spintor v koncentraci 0,04% a ten bere i případnou třásněnku.

snupko

škodca?

Příspěvekod snupko » 15 kvě 2013, 08:29

Dobrý deň. Potreboval by som poradiť, čo je to za háveď a čo spôsobujú? Týchto darebákov som objavil vo výsevnej miske. Je to fotené skrz obyčajnú lupu, viac som to zväčšiť nedokázal. Na semenáčikoch som ich neobjavil, ale vchádzali a vychádzali si aj zo substrátu(agroperlit) akoby im to tu patrilo. Sú pomerne rýchly a pučia sa dobre. Mladšie jedince sú menšie a telo majú priesvitnejšie na druhej fotke(dno nádoby) ich vidieť vpravo dole. Viem sa proti nim nejako brániť, či mám premiestniť ( prepikírovať) všetky semenáčiky? Sú však veľmi maličké, len 2 mesačné, prvé tŕne vyhadzujú akurát. Pred výsevom som misku sterilizoval, potom som zalieval s Previcurovou zálievkou+krystalon. ďakujem
Obrázek
Obrázek

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 35 krát
Obdržel poděkování: 308 krát

Re: škodca?

Příspěvekod African » 15 kvě 2013, 16:18

Ahoj, česky se to jmenuje chvostoskok (Collembola), semenáčům ani dospělcům kaktusů neublíží, jejich hlavní potravou je pyl, houby a řasy. Pokud by ti ale přece jen z estetického hlediska vadili, zalej je nurellem ... :lol: :lol:

Santa
 poděkoval: 1 krát

Příspěvekod Santa » 15 kvě 2013, 22:31

No, já bych si nebyl úplně jistý, že kaktusům neškodí. Viděl jsem je opakovaně přisáté na plodech, některé flíčky na pokožce mi připadaly jako od nich a vůbec mě loni dost štvali, protože jich bylo hodně. Letos jsem je ještě nezaznamenal.

snupko

Příspěvekod snupko » 16 kvě 2013, 09:54

Vďaka páni, za rady. Rozhodol som sa veriť užívateľovi African , ktoré mi vlastne aj viac vyhovuje :lol: , keďže trochu proti tým hubám vo výseve bojujem, tak týchto "chvostoskočkov" budem považovať za pomoc v tomto boji...škoda, že som ich už trochu vykynožil manuálne :)

Alojz

Re: Puklice, svilušky, červci a další škůdci

Příspěvekod Alojz » 28 dub 2014, 18:14

Či to bolo spôsobené touto atypickou teplou zimou,alebo inými faktormi,na listoch oleandrov,ktoré zimujem spolu s kaktusmi sa objavil okrovohnedý bledý poprašok,viď obrázok.To čierne sfarbenie vzniklo dodatočne,myslím,že ide o sekundárne "plesne"...Keď som pozrel rub listov,na niektorých som objavil viac či menej puklíc alebo štítničiek,alebo...?Sporadicky boli aj na vrchnej strane listov.Tak som konštatoval,že tie okrovohnedé "bodky" by mohli byť výlučkami spomínaných živočíchov.Doteraz som podobný jav pri zimovaní nepozoroval a vlastne,k tomuto príspevku ma motivovala kolegyňa,ktorá sa ma ako odborníka pýtala na rovnaký jav na oleandri,ktorý za roky pozorovala na svojich prezimujúcich rastlinách tiež po prvý raz.
Obrázek Obrázek

Viac ma znepokojilo to,že rovnaký povlak sa objavil aj na listoch agáv,ktoré boli pod a v dosahu oleandrov.Našťastie tu ale na spodnej strane listov sa žiadne škodce nevyskytovali:

Obrázek Obrázek

Povlak z listov oleandrov sa vlhkou handričkou dá celkom ľahko odstrániť,ale aj aj spomínané živočíchy.Agávy,ktoré mám umiestené v skleníku som veľmi utierať nechcel,aby sa nezotrel povlak,dúfam,že po niekoľkých poliatiach sa listy vyčistia.Máte podobné skúsenosti ?
s kaktusmi ma zivot bavi

pepolv
 poděkoval: 12 krát

Příspěvekod pepolv » 11 zář 2014, 12:26

Poprosil by som o radu,na Lobivii som si všimol hrdzavé fľaky ktoré sa už viac nešíria,rastlinu som vybral z črepníka,umyl korene a hádam už sto krát som ju pod lupou prezrel ale nič som nenašiel.Je to sviluška či to môže byť nevhodná zálievka + chladná noc ? Pre istotu som skontroloval aj ostatné rastliny,sú v poriadku.Ďakujem
Přílohy
SAM_0848.jpg
SAM_0848.jpg (160.39 KiB) Zobrazeno 4966 x
SAM_08481.jpg
SAM_08481.jpg (141.05 KiB) Zobrazeno 4966 x
pepolv

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 11 zář 2014, 17:52

podle mne to je něco z houbových onemocnění, bez vyšetření lze jen "odhadnout", tipuji Puccinia ssp. Takže použij něco na rzi a nechej odrůst, pár let bude rostlina nehezká ... :lol:

mlčocheherp

Příspěvekod mlčocheherp » 16 lis 2014, 20:47

Dobrý den, v mé sbírce se mi vyskytly červci kořenový na mé mammillaria spinossisima 'unopico'. Zatím jsem ji postříkal přípravkem proti škůdcům pokojových rostlin, ale nevím zda je tím problém vyřešen, chtěl bych se zeptat, jaké vlastní metody či tak s tím máte vy...mě se objevily poprvé v životě, naštěstí jen na jedné rostlině...předem děkuji za jakoukoli dobrou radu...
Přílohy
červec kořenový (1) - kopie.JPG
červec kořenový, který napadl mammillaria spinossisima unopico
červec kořenový (2) - kopie.JPG
další detail jedinců...
červec kořenový (3) - kopie.JPG
červec kořenový, který napadnul m. spinossisima unopico

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 66 krát
Obdržel poděkování: 26 krát

Příspěvekod miro » 17 lis 2014, 09:47

Na nic nečekej, vyber kytku z květináče a šup s tím do koupelny a pořádně to prosprchuj ať tam nic nezůstane. Potom do nasucho nechej v prázdném květináčku uschnout. Jestli máš i jiné kaktusy no té péro ... v tomhle počasí. Chemie na pokojovou havěť ti moc nepomůže. Pokud je kaktusů přiměřeně ... kousků, tak bych prosprchoval z gruntu všechno. Substrát vyhodil, květináče propral a použil i savo. Po uschnutí a pořádném odpočinku bych kořeny přiříznul a nechal zaschnout pár dní a potom normálně zasadil do čistého a suchého. A pokračoval v zimování.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 17 lis 2014, 11:22

Sorry Miro, sice navrhuješ správný postup, ale je to moc složité, časově náročné a tak trochu kostrbaté. Já bych asi navrhnul koupit nějaký insekticid na savé a žravé škůdce (těch je fůra a někde je tu i na fóru moje tabulka v *pdf, kterou tu několik lidí pověsilo) postřik pokud možno nepáchnoucí , systemický (ať je pokoj na delší dobu). Takže třeba Mospilan 20sp - ten splňuje vše, co navrhuji, systémově fungující, nesmradlavý, dlouho účinný, snadno připravitelný .... :L Tož tak :arrow:

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 17 lis 2014, 14:25

Insekticidů je celá řada a jak jsem kouknul , tak z mého dříve uvedeného seznamu se již některé nesmí v ČR prodávat (asi byly moc účinné a prodejcům by poklesly tržby). Takže o vysoce účinných a dobře použitelných postřicích jako byly Magus, Sumithion nebo Zolone si už můžeme jen nechat zdát - ty už patrně neseženete. Naopak nám budou (někteří) vnucovat velmi specificky působící (a tedy omezeně použitelné) postřiky jako Actara nebo Konfidor (asi jich nakoupili hodně do zásoby a je třeba je rozprodat :lol: :lol: ).
Každopádně pro všechny ostatní tady vkládám tabulku s postřiky, které se dají (rok 2014) legálně koupit. Účinnost je uvedena i ředění.
Obrázek
Naposledy upravil(a) African dne 17 lis 2014, 19:12, celkem upraveno 2 x.

basarek
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 25 krát

Příspěvekod basarek » 17 lis 2014, 16:42

jen bych k afrikanovy dodal, abys nezapoměl přidat do postřiku pár kapek smáčedla - jar a podobně. kořenovka i vlnatka je chráněná voskovým povlakem který je nutno narušit

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“