Puklice, svilušky, červci a další škůdci

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
radoslav
 poděkoval: 4 krát
Obdržel poděkování: 9 krát

Re: Puklice, svilušky, červci a další škůdci

Příspěvekod radoslav » 19 čer 2016, 19:52

Na kaktusoch sa mi objavili červce, teda zopár na dvoch od Hertusa a 3 od Grahama Charlesa - takže teraz neviem kto je vinník - mal som ich pokope :D
A teraz otázka - dosť sa tu o tom diskutuje a to v zmysle, že sú súčasne aj na rastline aj na koreňoch a treba systémový zásah, ale v literature rody rozdelovali podľa toho, či sú na koreňoch alebo na rastline. Inak povedané červce na koreňoch (rod Rhizoecus), sú len na koreňoch a ostatné rody sú len na rastline. Ako to je? Mám kontrolovať aj korene ak vidím červce na rastline?

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 174 krát
Obdržel poděkování: 345 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 čer 2016, 20:41

No, kontrolovat je budeš tak, že kytkám dáš třeba Confidor...nebo Actara...a - Graham Charles posílá kytky???

aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 36 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aivenhov » 19 čer 2016, 21:39

Ja napríklad robím postrek preventívne na jar a na jeseň spolu s prípravkom do zálievky a odvtedy nemám problém so žiadnym škodcom na kaktusoch.

radoslav

Příspěvekod radoslav » 20 čer 2016, 07:16

Jiri Kolarik píše:No, kontrolovat je budeš tak, že kytkám dáš třeba Confidor...nebo Actara...a - Graham Charles posílá kytky???

No práve použitiu chémie som sa chcel vyhnúť, v zmysle, že ak sú červce iba nad povrchom - na rastline, zlikvidujem ich mechanicky /aj keď na takej espostoe ruficeps to nemám šancu ani zistiť, či sú tam, pretože na povrch rastliny ani nevidím/.

Čo sa týka zasielania, ja som zháňal Rauhocereus a nikde v ponuke ho nemali, tak som si v poľných číslach našiel, že ho zbieral p. Graham Charles, napísal som mu a on, že OK, predá mi tri kusy. No a na cestu pribalil ešte haageocereus versicolor, espostoa ruficeps a espostoa frutescens zdarma :!:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 čer 2016, 07:34

@ radoslav - nepoužití chemie? To by ses jich NIKDY nezbavil...oba jmenované přípravky jsou bezpečné, systémové a spolehlivě hubí! Mechanicky hubit - to je být neustále na stráži, ale pod zem nevidíš...a až vidíš, je třeba i pozdě a po kytce...a také, máš-li těch kytek více jak 10kusů, tak je to nutné, zejm. když sbírku buduješ, chránit to, co už máš...po používání confidoru se i v donesených kytkách výrazně snížilo napadení, tedy zavlečení parazitů do vlastní sbírky...přesto dnes už se zase objevují...

radoslav

Příspěvekod radoslav » 20 čer 2016, 07:48

Takže CONFIDOR 70 WG do zálievky? Prípadne Mospilan 20 SP ako postrek?

peri
 poděkoval: 1 krát
Obdržel poděkování: 15 krát

Příspěvekod peri » 20 čer 2016, 13:01

Zálivku provést Confidorem nebo Mospilanem, nejlépe po časovém intervalu oběma přípravky, i když se jedná o neonikotinoidy. Ale alespoň účinné látky jsou trochu odlišné. Zálivka je k rostlinám šetrnější už v tom, že nehrozí riziko popálení pokožky a v obou případech jde o systémové přípravky.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 35 krát
Obdržel poděkování: 308 krát

Příspěvekod African » 20 čer 2016, 14:25

AHOJ. Kdysi jsem tu dal tabulku s použitím jednotlivých postřiků. Na červce (a další savé/žravé škůdce) použij Nurelle (pokud seženeš), Karate, Mospilan nebo Decis - vše ověřené a fungující.

(Likvidovat savé škůdce nebo dokonce svilušku Confidorem , no to je jako kdybyste se chtěli opít vodou....., stejná blbovina.)

Pokud chceš mít 100% jistotu, pak je doporučené střídání s přípravky s jiným mechanismem působení. Pro dosažení důkladné chemické očisty použij jednou neonikotinoid (Mospilan, Warrant) a podruhé (ca za 14 dní) pyrethroid (třeba Karate, Cyperkill nebo Decis) resp. něco z "nezařaditelných" jako Sanmite (i když ten je především na svildu). Popřípadě pokud někomu nevadí smrad, může alternativně jako druhé ošetření použít organofosfát (používám Reldan, ale lze i Fyfanol) respektive směsný Nurelle, což je mix organofosfát+pyrethroid (NURELLE je vůbec nejlepší postřik co znám).
Rostliny musí být v růstu (napité), musí být relativně teplo ( min 15 C), pod mrakem, do postřiku dej smáčedlo (jar nebo tekuté mýdlo - pár kapek). A postupuj podle návodu...

No a připomínky k předchozím doporučením Radoslava, Jirky ...:

Confidor je systémový insekticid účinný jako dotekový/požerový jed. Je určen přednostně k likvidaci mšice a révokaza, samozřejmě účinkuje i na další savé škůdce (ale mnohem míň). Protože nespadá do tzv." klasických" insekticidů (pyretroidy, karbamáty, organofosfáty), tak si na něj škůdci ještě až tak moc nezvykli. Každopádně jeho účinnost pri ošetřování sukulentních rostlin je velmi omezená, ba přímo bych řekl blížící se prdu.
Prostě bych použil asi něco jiného ... :-) :lol: :lol: :arrow:

Actara (podobně jako Cruiser) jsou "nové typy neonikotinoidů", Byly přednostně vyvinuty na likvidaci mandelinky a mšice. Sice fungují 8) ale velmi rychle u škůdců vzniká rezistence... Proto se doporučuje použít postřik Actarou jen jednou ročně nebo lépe jednou za dva roky. Proto mám k Actaře značné připomínky ... Prostě první jarní zálivku ANO (je šetrná k rostlinám), a pak až za dva roky :L

Joooo Mospilan, to už je jiné kafe.... Je to systemický neonikotinoid, jednoznačně fungující na široké spektrum škůdců, klasickými mšicemi počínaje a vlnatkou konče. Samozřejmě zabíjí i různé brouky, zrnokazy, housenky můr a kdejaké další svinstvo. Většinou stačí jedna dávka a je vystaráno ... :!: :idea: :idea:
Takže ze zmiňovaných postřiků z příspěvku výše je správně JEN Mospilan.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 čer 2016, 15:10

Jsem rád, že to tu Roman zase napsal...
Nicméně - používám jednou ročně ten Confidor - a nemám ve sbírce (ca. 30m2) NIC...když jsem vloni a předloni přesazoval stovky kytek, tak jsem na kořenech nic nenašel! Donesu-li něco do sbírky, tak přesadím do mého substrátu, většinou kytky dobře prohlédnu...
Pravda je (za ty roky to vím), že v čistě minerálním substrátu se třeba kořenovka nevyskytuje, resp. zřídka - a ty případy kdy se tam něco dostane, tak ten confidor asi stačí...a vlnatku jsem také už neviděl, jo...v přírodě (i Patagonii) je vidět často... Svilušky jsou jiný prevít - ač jsem mezi zemědělsky obdělávanou půdou (vinice, sady, a střídavě obilí, kukuřice a řepka), tak ji tam nemám ve škodícím množství...ale nemám rebůcie, jen málo mediolobívek...takže asi žádný magnet na ně...ale prohánějí se mi tam tak 1mmvelcí červení pavouci, což mají být draví roztoči...žerou ale i pyl, či co...

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 20 čer 2016, 15:28

Ono zásada (zejména ve větší sbírce) je nic nezavlést a provádět kontrolu příchozích rostlin. Pokud mám novou kytku/zvíře, pak u mne projde karanténou (u rostlin chemické ošetření) a tím minimalizuji možnost zavlečení parazitů/infekce.
Svildy sice mohou "naletět" oknem, tam mám ale sítě a 1x ročně (srpen) aplikuji preventivní postřik. A že by červci (mšice, vlnatky atd) zaklepali na dveře a šli dál je nepravděpodobné.
Jirko, a to červené, co píšeš, bude patrně některý ze zástupců sametek. Sametky jsou "neškodní" roztoči s výjimkou Sametky podzimní, která atakuje savce včetně člověka ...

peri

Příspěvekod peri » 20 čer 2016, 15:54

Mám výhradu k používání Nurelle, hlavně ve formě postřiku. Při nesprávném použití může snadno popálit a dále působí-někdy-růstové poruchy. U neonikotinoidů je toto podstatně eliminováno.

jara
 poděkoval: 459 krát
Obdržel poděkování: 69 krát

Příspěvekod jara » 20 čer 2016, 16:14

peri píše:Mám výhradu k používání Nurelle, hlavně ve formě postřiku. Při nesprávném použití může snadno popálit a dále působí-někdy-růstové poruchy. U neonikotinoidů je toto podstatně eliminováno.

Tak tuto zkušenost jsem před lety udělal také a vím, že nejsem sám.
Jara

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 20 čer 2016, 16:38

Správně napsané: při nesprávném použití....

Pokud chcete můj postup:

na jaře (březen-duben): při podezření na výskyt škůdců - Mospilan /nebo méně často Decis/.
nově přinesené/koupené rostliny (v průběhu roku): VŠECHNY zbavím substrátu, zakrátím kořeny, nechám týden ležet. Poté koupel v Nurelle a opět 5 dní ležet ve stínu, následuje kontrola stavu a zasazení. Nově donesené (v průběhu zimy 10-3) - karanténa v domě a na jaře standardní ošetření.
léto (nejčastěji konec 7, začátek 8 . ) preventivně sviluška: většinou Vermitec nebo Talstar - to je jediný postřik, který dělám plošně....
podzim (poslední týden v září): JEN při podezření: Nurelle

P.S. toť obecně.. třeba dnes jsem na nově příchozích importech objevil cosi/kdesi, nějakou exotickou svini, tak dostala koupel v Reldanu....

peri

Příspěvekod peri » 21 čer 2016, 07:18

Ještě tedy k tomu Nurelle- souhlas s Africanem v použití ke koupeli, i když přesto bych se snažil nekoupat moc růstový střed. Kdysi v dávných dobách se používal Metation nebo Bi-58, oba přípravky z téže skupiny jako Nurelle, tedy organofosfáty. Nurelle obsahuje navíc pyretroidní složku, tedy dá se říci, že svým způsobem tento přípravek oddaluje rezistenci. Hlavní účinnou složkou Nurelle je chlorpyriphos. Přípravek NENÍ systémový, to bych chtěl zde zdůraznit, pouze lokálně-systémový a vyznačuje se silnou tenzí par, pozor proto při používání. Bohužel i Nurelle má svoje nejlepší za sebou, ne třeba zrovna v kaktusářství, ale například blýskáček je již vůči němu téměř rezistentní.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 25 zář 2016, 12:45

Takhle to vypadá, když použijete organofosfát v nevhodnou dobu, tj. nevhodný termín, teplo, vlhko atd. Prostě chyba pěstitele :x :x :x Foceno v cizí sbírce :P
Přílohy
P1330209 poskozena lofo.JPG

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“