Skvrny na rostlinách

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Míla

Skvrny na rostlinách

Příspěvekod Míla » 18 kvě 2009, 23:09

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na černé skvrny, které se začaly objevovat po přenesení ven. Teploty ráno byly jen pár stupňů. Zimování měl při pokojové teplotě a ne moc dobrém světle. Prosím poraďte co s tím. Děkuji

kadrnožka
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kadrnožka » 19 kvě 2009, 00:56

Vypadá to na začínající černou hnilobu, když je zasáhnuté pletivo tak kaktus asi nezachráníš. Izoluj ho od ostatních.
-ono-

Kralik

Bílé skrvny na kaktusu

Příspěvekod Kralik » 22 kvě 2009, 14:51

Zdravim,
chtel bych se zeptat nedavno sem si koupil kaktus a nevsiml sem si bile skrvny postupne se zacala rozsirovat a rozsirovat prosim poradte mi jak to mam vylecit ?? sem zacatecnik tak tomu zatim moc nerozumim

karel
 poděkoval: 19 krát
Obdržel poděkování: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod karel » 22 kvě 2009, 17:31

Vypadá to na hnilobu. Já bych zavčas odlomil zcela zdravé výhonky, postavil je do prázdného květináče, příp. s trochou perlitu či suché kaktusové zeminy na dně, počkal 3-4 týdny, pak mírně navlhčil. Ten zbytek dej bokem, zřejmě brzy odejde.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 60 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 22 kvě 2009, 20:28

minimálně zajímavý způsob jak to prorůstá tkáně - pokud bys nenapsal, že se to šíří tak bych si aj typnul na nějakou panašovanou odrůdu opuncky, pokud je toto patogenní tak řezem se asi už nic nezachrání (z fotky je patrné, že se to šíří vodivými pletivy až do posledních nejmenších zárodků kladódií), při zvětšení fotky je patrné, že to zasahuje již všechny partie kaktusu, tzn. celý kaktus je tím již prostoupený...opuncky a jiné segmentované kaktusy lze snadno zregenerovat (roztrháním) u chorob napadajících zásobní tkáně (různé hniloby apod.), tehdy jsou nezasažené články zdravé, tu bych si však tipnul na nějakou již rozjetou virovou infekci, která ničí buňky a tím kaktus vizuálně ztrácí zelený chlorofyl.... :arrow:

MartinD

Příspěvekod MartinD » 24 kvě 2009, 02:22

Já bych si ho ještě chvíli nechal. Taky mám jednu takovou opuntii. Kdoví, co to je za druh. Dostal jsem ji před nějakým časem od jednoho známého. Pokud to bílé místo není měkčí něž zbytek rostliny a není podezření na plíseň od zalomených trnů na vrcholcích "listů" tak to bude nejspíš způsobeno tím, že ona bílá skvrna vznikla zkrátka tím, že na tuto část kaktusu nedopadalo žádné přímé světlo. Tohle se např. stalo mi. *Jinak, velmi se omlouvám za kvalitu fotek, jsou z mobilu a focené v noci pod zářivkou.*

Zajímavé, že? :shock: :)

P.S. Ty fotky vypadají strašně - zkusím je ještě vyfotit přes den.
Musí se jednat o nějaký druh Opuntie s bílou kresbou v zelené. Podle mě to žádná zhoubná infekce nebude. Moje "Opuncka" má už nějaký ten pátek a pořád je stejně zelenobílá a přirůstá. Nevypadá na to, že by se nedožila další sezóny.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 24 kvě 2009, 15:18

ano už i já jsem našel fotky a info k tomuto, není to opravdu patogenní, nýbrž je to "panašovaná", tedy vyšlechtěná odrůda, ty bílé fleky jsou tedy geneticky vyvolané (ztrátu chlorofylu v buňkách nezpůsobuje ani světlo ani vir, ale pozměněný gen) a nejsou tedy škodlivé...domnělé šíření bílých ploch nejspíše souvisí s růstem...přesný název se pak uvádí Opuntia vulgaris "variegata" (MartinD)...v případě prvním (Kralik) půjde ještě o monstrózní formu tedy Opuntia vulgaris "variegata" "monstroza"...pro detailisty O.vulgaris je dnes řazena jako syn.k O.monacantha 8) :arrow:

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 14 čer 2009, 11:04

Hniloba, hubového pôvodu, spôsobená nadmerným vlhkom a chladom.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 14 čer 2009, 11:38

..nějaká lokální hniloba, areola je jedno z několika míst na kaktusu kudy se může infekce dostat snadněji dovnitř (přímé spojení s vnitřním systémem rostliny)...bez znalostí a mikroskopu těžko lze říci jestli infekci způsobily spory houby či viru či něčeho jiného (a ani to není tak důležité)...toto lze řešit pouze prevencí, tj. pěstovat kaktusy tak, aby k podobnému docházelo co nejmíň (opět příčinu by měl vždy nejlépe identifikovat sám pěstitel, tj. jestli rostlinu neměl ve vlhku, či v chladu, či nedošlo k poranění mechanickému aj. to zde na fóru nikdo postihnout z fotografie nedokážeme), ale úplně tomu stejně zabránit nikdy nelze...pokud se infekce sama zastaví, zbude kosmetická závada, pokud bude agresívně postupovat dál tak bohužel osud kaktusu bude nejistý...už jsem někde psal, že léky na kaktusové nemoci vlastně neexistují, chemické přípravky používané pouze hubí škůdce, potlačují houby, řasy, tedy upravují pro kaktus výhodnější podmínky oproti těmto patogenním organismům, vlastní léčbu si však kaktus musí zařídit sám... :arrow:

PS: mimochodem kaktusy v přírodě trpí mnohdy mnohem horšími formami podobných nešvarů (a to rostou ve svých ideálních podmínkách), často třeba i odumírají velké částí tkání, větví, ztrácí trvalé otrnění, ptáci vyklovou v nich dutiny, mravenci udělají mraveniště apod.; kaktusy jsou však odolné a přežijí - to, že to naruší estetičnost kaktusu v přírodě, narozdíl od našeho skleníku, však nikomu nevadí, je třeba to brát, že i tato různá drobnější poškození k nim patří...nelze docílit 100% dokanalé rostliny po celý jejich život (to co však často děláme je, že poškozené nahrazujeme zdravými neb estetický cit je cit člověku vlastní)...

Nadine

Příspěvekod Nadine » 14 čer 2009, 16:29

to Petr: krááásně napsáno :!: . Dle mého je to kombinace nižších teplot a vlhko ---- vznik houbových onemocnění

petr 21
 poděkoval: 8 krát

Příspěvekod petr 21 » 14 čer 2009, 20:01

To je nějaký echinocereus? Nekvetl s té areoly? Tady asi pomůže jen nůž.

Philty

Příspěvekod Philty » 15 čer 2009, 08:43

No ta areola vypadá jako, že zakvetla. Stává se celkem často u Echinocereusů, že zahnije květ tou hnědou hnilobou a přes něj se to dostane do rostliny. Většinou se to zastaví, ale pokud se to rozjede, tak nůž to jistí. Zrovna teď sem kudlal kvůli tomu coccineusy. Je dobrý včas u těchhle kytek odstranit zavadlé květy, protože pokud je takový vlhký počasí jako teď bylo, tak se ty plísně a houby šíří krutě rychle.

Baruna

Skvrny na rostlinách (hnědé, černé, bílé ...)

Příspěvekod Baruna » 21 led 2010, 20:22

Prosim vas o pomoc, pri urceni skudce nebo nemoci. Nejedna se o moji rostlinu, obratila se na me s prosbou o radu jedna pani. Nic mi to nepripomina, nic podobneho jsem nikdy nemel. Dik moc.

Nadine

Příspěvekod Nadine » 21 led 2010, 21:14

?e by strupovitost?

J.Urda

Příspěvekod J.Urda » 31 led 2010, 14:24

začínající strupovitost je velmi pravděpodobná ale abych pravdu řekl, ze všech nejvíc mi to připomíná skrny po hnojivu vegaflor i jiném, vzhledem ke kroužkovitému charakteru skvrn může jít také o bakteriozu, tady by pomohla jen rozdrcená tabletky antibiotika rozmíchaná ve vodě, škoda jen že se antibiotika ze zákona nesmí používat na rostliny :wink:

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“