Skvrny na rostlinách

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
mikusp

Adenium čierne fliačky

Příspěvekod mikusp » 29 črc 2014, 10:46

Prosím vás pomôžte mi s týmto problemom. Na adeniu sa mi tvoria na mladých lístkoch čierne fliačky a lístom sa mi potom deformuje. O čo ide a ako sa brániť?
Přílohy
DSCF3886.JPG
DSCF3886.JPG (51.64 KiB) Zobrazeno 4535 x

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 197 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Adenium čierne fliačky

Příspěvekod Husi » 29 črc 2014, 11:16

Nejaké poškodenie tam bude, ale ja by som sa asi moc nevzrušoval, ďalší list môže byť už v poriadku. Ak nie, tak potom treba asi hľadať škodcu.

jara
 poděkoval: 550 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 29 črc 2014, 11:34

mikusp píše:Prosím vás pomôžte mi s týmto problemom. Na adeniu sa mi tvoria na mladých lístkoch čierne fliačky a lístom sa mi potom deformuje. O čo ide a ako sa brániť?

Nemyslím si, že by tam byl nějaký živočišný škůdce. Spíš to vypadá na popálení, nebo na průvan, případně nevhodnou zálivku. Nevím, jak máte rostlinu velkou, nebo rozvětvenou. Možná by se vyplatilo vrchol zkrátit ( zaštípnout ), nebo začít rostlinu tvarovat. Nevím, v jakém substrátu ji máte, jestli přihnojujete, a také jak často zaléváte. Zkuste přidat do zálivky kromě hnojiva i Lignohumát. :**(

mikusp

Příspěvekod mikusp » 29 črc 2014, 12:12

Ďakujem veľmi pekne za odpoved. Rastlinka bola začiatkom jara skrátená a pustila mi dve nové vetvičky no a na tých sa mi toto robí. Je umiestnená priamo na južnom okne na parapete. Zalievam 1x/týžden a raz za mesiac aj prihnojujem hnojivom na bežné izbové rastliny. Dokonca som ich začal aj pravidelne rosiť v noci alebo ráno.

Husi
Moderátor
Moderátor
Obdržel poděkování: 197 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 29 črc 2014, 21:45

mikusp píše: Dokonca som ich začal aj pravidelne rosiť v noci alebo ráno.

Možno popálenie po rannom rosení. Zostala kvapka, prišlo slnko, kvapka pôsobí ako lupa.

Kubik88

Re: Skvrny na rostlinách (hnědé, černé, ...)

Příspěvekod Kubik88 » 30 črc 2014, 08:35

Přidávám se k názoru, že jde o popálení. Hlavu bych si z toho určitě nelámal. Lístek bych buď uštípnul nebo ho nechal být. Po čase stejně uschne a upadne sám.

mlčocheherp

Re: Skvrny na rostlinách

Příspěvekod mlčocheherp » 07 dub 2015, 20:45

Dobrý den, už v létě, když jsem měl své Aloe cf. ellenbeckii venku a bylo zrovna celkem deštivé počasí, se mně začaly objevovat na spodních listech černé skrvny. Tyto skvrny se objevily pouze na epidermis listu a ty po nějakém čase začaly usychat. Nikde jsem se nemohl dopátrat k původci nákazy a už vůbec né k tomu, jak to vyřešit. Dle mého názoru se jedná o nějaký druh sněti (Ustilaginomycetes), popř. jiná skupina Basidiomycetů. Kdyby někdo dokázal určit houbu přesněji podle hostitele a řect, jak a čím se toho zbavit, moc by mě to pomohlo, jinak bych to musel dát někomu zmikroskopovat. Předem děkuju za odpověď
Patrik Mlčoch
Přílohy
ustilaginomycetes1.jpg
původce nákazy listů Aloe - na uschlém listu
ustilaginomycetes2.jpg
původce nákazy listů Aloe - na uschlém listu
ustilaginomycetes3.jpg
skvrny na epidermis živých listů
ustilaginomycetes4.jpg
skvrny na živých listech

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 51 krát
Obdržel poděkování: 385 krát

Příspěvekod African » 08 dub 2015, 10:08

Nevím jestli to houbové onemocnění patří mezi sněti (spíše jsem tipoval něco z okruhu Phytophthora nebo Pucciniomycetes), každopádně občas se tyto skvrny na venku pěstovaných aloích vyskytují. :-(

Potvrzený výskyt těchto skvrn na venku pěstovaných rostlinách mám z Prahy, okolí Brna, Opavy, Ostravy - takže to není lokální ale plošné v celé ČR.
Většinou se objevují koncem léta a na podzim, takže se divím, že se u tebe objevily teď - ale všechno je možné. :evil:
Co se týká ochrany, těžko radit, odzkoušely se všelijaké postřiky, počínaje Dithane, přes Aliette, Euparen a Novozir. - účinek +/-, infekt se zastavil, ale po čase se objevil jinde. :idea:

Jelikož se mi nepodařilo potvrdit, že by se spóry aktuálně a ihned šířily na ostatní rostliny - vždy se jednalo o lokální infekci na "pár rostlinách - jednotlivé kusy". Navíc když listy odrostly, seschly, odstříhly se a vyhodily, pak se (většinou) na dané rostlině toto houbové onemocnění neobjevilo (ale objevilo se třeba jinde).
Takže závěr: houbové to je, rostliny to nezahubí a je to jen časově omezená kosmetická vada. :L

P.S. nebyla by fotografie celé rostliny? nezdá se mi, že by to byla ellenbeckii ...

mlčocheherp

Příspěvekod mlčocheherp » 09 dub 2015, 19:56

Díky, to jsem rád, že to nebude mít jinačí důsledky, jinak rez to být nemůže, skvrny jsou tam od konce léta, u rzí se vytvářejí na spodních listech v květnu až červnu aecia, tady se nevytvoří, makroskopickým popisem to navíc sedí na sněť, ale bylo by zajímavé to zmikroskopovat a zjístit, o jaký druh se jedná, protože Aloe není původní rostlina a navíc má dužnaté listy, takže by to mohl být nějaký zajímavý druh :D ...foto aloe bude co nejdříve, ale dneska už ne...

basarek
 poděkoval: 11 krát
Obdržel poděkování: 28 krát

Příspěvekod basarek » 09 dub 2015, 19:59

já bych možná typoval něco z černí, co u nás napadaj třeba růže, taky nenapadaj všechny a nejsou likvidační ...

mlčocheherp

Příspěvekod mlčocheherp » 10 dub 2015, 20:22

Jo, to by mohl být též dobrý typ, akorát by to chtělo přesněji vědečtější název skupiny, abych se mohl dopátrat alespoň k bližším informacím...

basarek
 poděkoval: 11 krát
Obdržel poděkování: 28 krát

Příspěvekod basarek » 10 dub 2015, 20:58

ta černá skvrnitost na růžích bejvá většinou Marssonia (Actinonema, Diplocarpon) viz taky třeba http://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/cerna-skvrnitost-listu-ruzi.html

Tomi
Obdržel poděkování: 7 krát

Re: Skvrny na Copiapoa grandiflora

Příspěvekod Tomi » 21 bře 2016, 20:00

Ahojte, nevie niekto poradiť, že prečo vznikli tieto škvrny na rastlinke? Malo by sa jednať o Copiapoa grandiflora štepená na Echinopsis. Podložka bola v poriadku, bez škvŕn. Na zimovisku sa teplota pohybovala od 4 - 11 stupňov. Rastlinku som zobral do bytu a škvrna sa prestala rozrastať. Už sa mi to raz stalo na jedno Gymnocalyciu damsii.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Klub kaktusárov Saguáro Nové Zámky/ darek.fx@gmail.com

jara
 poděkoval: 550 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 22 bře 2016, 10:56

Vypadá to na suchou hnilobu. Jara

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 51 krát
Obdržel poděkování: 385 krát

Příspěvekod African » 22 bře 2016, 15:16

Jára byl rychlejší a má - bohužel - asi pravdu. :(

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“