Dřevnatění nebo hniloba?

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
gripen01

Dřevnatění nebo hniloba?

Příspěvekod gripen01 » 25 čer 2009, 20:14

Zdravím,
pořád si lámu hlavu nad tím, jestli mi ta astrophyta, která jsem zalil, odspoda uhnívají, nebo jen dřevnatí, což je pro ně prý typické. Měl jsem je venku, teď jsem je dal radši dovnitř. Nevím, co je pro ně v tuto chvíli nejlepší. Přikládám foto jedné rostliny, u druhé je to dost podobné.
Děkuji za pomoc

Nadine

Příspěvekod Nadine » 25 čer 2009, 20:30

Ono těžko říct, pokud to člověk nevidí zblízka, každopádně letošní vlhké období napomáhá vzniku houbových onemocnění ( a já tipuji, že je tohle onen případ, kdy to odhaduji na rzi) Přeléčení je možné např. přípravky Talent, Baycor, Hattrick, nebo Delan, každopádně stopuy na rostlině zůstanou. :|

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 60 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 26 čer 2009, 07:59

...pokud je to tvrdé tak to je dobře, koukni jen jestli se to nevyvýjí, potom by to nemuselo krom estetičnosti u Astrophyt být nic vážného, tyhle kytky podobné prostě dělají...jinak v současnosti je tak vlhké počasí, že mi do skleníku často teče a mnoho druhů kaktusů je imrvére přelitých, jelikož je zároveň však teplo tak jim ani tento trošku delší pobyt v nadbytku vody moc nevadí, že by zrovna odcházelo Astrophytum je divné, bude to něco co u něj už bylo déle a podle mne sis toho dříve jen nevšiml, nechal bych ho v klidu a suchu vyblbnout a když se to nezhorší ok, když by to bylo významně horší tak bych ho vyhodil... 8) :arrow:

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 60 krát
Kontaktovat uživatele:

Bazální hniloby...

Příspěvekod Petr z Čech » 18 říj 2009, 14:11

Bazální hniloby přicházejí často rychle a bez varování

To, že kaktusaření není jen hladce probíhající proces pěstění nám čas od času připomenou ztráty, které nelze jen tak snadno nahradit. Naštěstí pokud vyséváme různé druhy stále a dokola, nové přírůstky nám umožňují na tyto "pěstitelské rány" postupně zapomínat. Před 2-mi lety jsem vysel jednu porci Browningia candelaris. Vysetá semena měla jen minimální klíčivost a vzešlo pouze jediné. Z takového semenáče má pak člověk samosebou radost a věnuje mu obzvláštní péči. Semenáč tedy pěkně narůstal až do aktuální velikosti, průměr těla 2,5 cm, na první pohled velmi vitální. No a dnes zkončila i jeho cesta v kaktusářském nebi.

Obr.01: Vizuálně velmi vitální Browningia, co je však v pořádku na povrchu nemusí být v pořádku již uvnitř.

Obrázek

Obr.02: Po rozříznutí 2-letého semenáče patrná velmi expanzívně rozšířena houbová infekce, která již vytvořila z rozpadlých tkání dutinu. Po prohlídnutí rostliny zjištěno: kořeny v pořádku, infekce do rostliny vešla přes krček, zde bylo zjištěno měkké místo (důvod pro rozřezání), tedy brána pro vstup infekce.

Obrázek

Obr.03: Při zvětšení nakažených tkání se pak můžeme podívat do tváře zabijáka kaktusů, protože tyhle parazitické houby se často v rozvinuté fázi napadení rozmnožují nepohlavně, vytvářejí velmi podobné chlamydospory, zároveň ve hnijících tkáních se mohou vyskytovat již i jiné patogenní organismy a je tedy zbytečné je nazývat konkrétními jmény, zde jde o typický průběh bazální hniloby kaktusu (na bázi to začíná, vnitřním zhroucením rostliny končí).

Obrázek

Pozn.:
To co jsem dnes zachytil na Browningia jsem zaznamenal v pozdější vývojové fázi již na jaře
na jedné z Rebutia zde...

Nadine

Příspěvekod Nadine » 06 úno 2010, 21:33

Jojo houby jsou prevít, už se to tady probíralo x-krát. Ta vnitřní bílá, jakoby vatová místa (proto se jí říká bílá hniloba), tak to je mycélium a ty černé útvary jsou sklerocia, kterými se množí dále. Najdi si tady na webu tabulku fungicidů - tam najdeš radu :D Někdo by asi navrhnul polyversum (houba houbu sežere :lol: :lol: :lol: ) já jako zastánce radikálních postupů doporučuji 0,4 % roztok Rovralu :wink:

Nadine

Příspěvekod Nadine » 06 úno 2010, 21:44

Hlízenka (Sclerotinia sclerotiorum) je společně s plísní šedou (Botrytis cinerea) celkem běžná houbová choroba - skládkový fytopatogen. Zpravidla se do květináče dostane s infikovanou půdou (spory). (Většinou, když si kaktusář bere hlínu z pole, kde se pěstovala řepka). Mám vypozorováno, že jsou na ni hodně háklivé epitelanty. Je to jediný patogen, který se mi občas objeví - ale fakt vzácně. Rostliny vyhodím a je klid. Ve skleníku je přenos téměř minimální, téměř nulový - pokud infikovanou půd u nepoužiješ dále pro další výsadbu. Jo a také platí pravidlo našich předků - je dobré desinfikovat i květináče :lol:

Martin_1

Hniloba

Příspěvekod Martin_1 » 18 úno 2011, 15:03

Počas zimovania sa vyskytujú rôzne úmrtia kaktusov, ale keď vám zhnije jeden z najobľúbenejších kaktusov, ktorý máte prakticky od svojich začiatkov kaktusárčenia tak je to skutočne na zaplakanie.
Dnes som objavil svoju krásnu Parodiu gracilis, ktorá mala minimálne 10 rokov totálne prehnitú a nastal boj o jej záchranu:
tu je ešte v plnej kráse
Obrázek
a dnes
Obrázek

Obrázek

prvý rez
Obrázek

druhý rez
Obrázek

tretí rez
Obrázek

štvrtý rez
Obrázek

piaty rez
Obrázek

Obrázek

po zasypaní práškom z dreveného uhlia
Obrázek
Pravdepodobne parodia začala hniť, pretože v čase keď som ju dával do pivnice mala ešte kvety a tie som jednoducho vytrhol a tadiaľ vošla asi hniloba, ale robil som to tak vždy a nič sa jej nikdy nestalo.
Keby som však skôr odhalil túto hnilobu odrezaná časť nemusela byť taká veľká a kaktus by mal väčšiu nádej, teraz to vyzerá dosť biedne.....
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne 18 úno 2011, 15:28, celkem upraveno 2 x.

Martin_1

Příspěvekod Martin_1 » 18 úno 2011, 15:12

Podobne som zachraňoval jedno zo svojich najstarších gymnocalycií, tiež to bol kaktus, ktorý som mal prakticky najradšej. Lenže tu bol rozdiel v tom, že sa to stalo v lete a bolo to o to čudnejšie. Zdravý kaktus, ktorému sa darilo 10 rokov z ničoho nič zvrchu začne hniť.

tu je ešte v plnej kráse
Obrázek

a toto je z neho dnes, operácia sa podarila a kaktus pekne obráža
Obrázek

Obrázek

Snáď podobne prežije aj tá paródia

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 19 úno 2011, 12:57

Myslím si, že ak sa zimuje v pivnici, alebo ak sa náhle znížia teploty v skleníku, je vhodné keď sú rastliny čiastočne dehydrované, riziko napadnutia hubovými a inými hnilobami sa výrazne znižuje. Rastliny, ktoré sú hoci aj v suchom substráte, ale v sebe majú ešte veľa vody ľahko podľahnú. Toto súvisí aj so správnym hnojením rastlín, rastliny ktoré dostávajú príliš veľa dusíka takisto ľahšie podľahnú hnilobám atď... Na jeseň sú vhodné hnojivá s väčším obsahom draslíka a fosforu.

Alojz

Re: Hniloba

Příspěvekod Alojz » 30 čer 2013, 05:58

V téme Echinocereus som uverejnil fotografie kvitnúcich rastlín zo skupiny Ech.reichenbachii a príbuzných taxónov.Len tak náhodou mi padol pohľad na rastliny,kde bolo vidieť bledšie sfarbenie časti tela.Blyslo mi mysľou,že je nezmysel si myslieť,že ide o popálenie,veď rastliny boli na tomto stanovisku v skleníku už od minulého roku.

Obrázek

Zistená skutočnosť ma prekvapila až šokovala.Tie bledé časti tela,to bola hniloba,úplne kašovitá,ktorá vo vnútri tela postihla niektoré rastliny tak masívne,že už nebolo čo zachraňovať.Tak som skontroloval všetky spomínané rastliny a výsledok ma veru nepotešil.Masívne napadnutie dobre cez 20 odkvitnutých rastlín.Bolo totiž jasné,že nákaza vznikla od odkvitnutých kvetov.Nasledujúci záber to jasne potvrdzuje:

Obrázek Obrázek

Doteraz sa mi to nikdy nestalo,preto som si to všimol tak neskoro.Jednoznačne to zapríčinilo počasie v čase kvetu,keď slnka bolo málo,bolo extrémne zima a každý deň pršalo.Odkvitnuté kvety nezaschli ako zvyčajne a následne spôsobili hnilobu tela..Zistil som,že nepodľahli len rastliny zo skupiny Ech.reichenbachii,ale aj niekoľko rastlín zo skupiny Ech.chlor. - viridiflorus/tie,pretože kvitli skôr,už boli úplne na "kašu"/.Zhnila dokonca aj jediná tento rok kvitnúca rastlina Ech.triglochidiatus /"zakvitneš a zomrieš"/.Najviac ma mrzí jedna rastlina s veľmi zvláštnym kvetom - uvediem osobitne neskôr.

U rastlín, u ktorých to išlo,som previedol zrezanie vrchnej časti tela,ale niekedy len pre pár postihnutých cievnych zväzkov veľmi hlboko,takže poriadna kopa tiel putovala do odpadu.Možno som až tak hlboko rezať nemusel,postihnuté zväzky zvrchu mohli obschnúť a z väčších rastlín aj "obrážanie by bolo úspešnejšie,ale nebol som si istý ...

Obrázek Obrázek

Aj tak mi je ľúto,lebo išlo niekedy už o poriadne vyspelé rastliny.O hnilobe z kvetov píše aj Ing.Vereš vo svojej knihe.Odteraz už budem opatrnejší,možno som prispel aj tým,že rastliny,síce so zavretými kvetmi,som z nedostatku času polial krhličkou so sitkom./Je ale aj pravda,že aj vonku v záhrade to počasie ovplyvnilo kopu rastlín,napr.ešte nikdy predtým nehnili plody Josty... /.Dodatočne padlo za obeť ešte pár rastlín,niekedy totiž tie vonkajšie prejavy boli ozaj minimálne,ale vnútorné napadnutie rozsiahle.Preto dávajte pozor na polievanie pri kvitnutí,počasie a v prípade neistoty všetky odkvitnuté kvety odstráňte,hoci,keď sú ich stovky,je to náročné...
s kaktusmi ma zivot bavi

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“