PORADNA (Zde se ptejte na radu pro rostliny s problémy)

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Miroslav
 poděkoval: 54 krát
Obdržel poděkování: 103 krát

Re: PORADNA (Zde se ptejte na radu pro rostliny s problémy)

Příspěvekod Miroslav » 11 pro 2015, 19:14

Nezachraňuj ho! Keď ho vyhodíš taký aký je zachrániš seba od zbytočnej námahy. Radšej si kúp pekný zdravý. Život je takovej a jinej nebude!
Miroslav Varček hľadač krásy

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 445 krát
Obdržel poděkování: 342 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 11 pro 2015, 22:37

Miro Varček má pravdu, vyzerá, že už je na záchranu neskoro a je to zbytočná námaha. Mám niekoľko takýchto podobných rastlín. Takže keď mi na jar tu na fóre napíšeš, pošlem ti nejaké zadarmo. Mne to pomôže z miestom a ty získaš zdravé kaktusy. no a ešte ma to poteší, že sa o ne bude niekto starať. Len dúfam, že nám potom niečo sem napíšeš. Budäúci rok bude aj nejaká súťaž a tak sa môžeš do nej zapojiť a niečo vyhrať, možno nejaký kaktus alebo knižku ....
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 34 krát
Obdržel poděkování: 98 krát

Příspěvekod Zdenda » 12 pro 2015, 09:54

No Miroslav má samozřejmě pravdu, ale z pohledu majitele kaktusu, který je začátečníkem je právě ten úspěch, či neúspěch "v plenkách" docela důležitý pro další rozvoj, či "nerozvoj" koníčka.
Náhodný neúspěch může začínajícího pěstitele odradit.
Ale zažili jsme to všichni.
Já kupříkladu ve svých začátcích koupil v Brně na Masaryčce astrophytum a jakousi kristátu.
Ta byla totálně suchá a tedy mrtvá už když jsem ji kupoval, ale přišel jsem na to až za dva roky snahy o její pěstování.
Naštěstí jsem měl i jiné kousky, kterým se dařilo a tak jsem tento neúspěch jako kaktusář "přežil".
Dokonce po letech i nabobtnal.
Neúspěchů bylo víc a je zajímavé, nevím jak kdo, ale ty já si pamatuji nejvíc.
V osmdesátých letech jsem za stovku (dnes prý asi tisíc korun !) koupil velké astrophytum ornatum.
Mělo tlouštku asi 12cm, ale bylo příliš vysoké, minimálně 25cm.
Takže jsem se rozhodl ho zmladit. Odřezal jsem spodních asi 15cm a zmladil jsem ho "navždy" a to totálně.
Dnes už to tak nebolí. Vždyť jak jinak získat zkušenosti, než nezdarem a nevydařenými pokusy...
Věčný začátečník Zdenda

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 67 krát
Obdržel poděkování: 26 krát

Příspěvekod miro » 12 pro 2015, 10:02

Sibie, nevím podle nicku či dEvče a či chlapec, na tom nesejde. Já mám kytky v Trenčíně a klidně toho chcípáčka na jaře po ukončení zazimování vyměním za bedýnku jiných, ale nechcípáčků. Tak jestli si "plácneš" dej echo na SS :) Všicni chápeme tvůj smutek a žal. Každý sme si tím prošli, ale právě díky ostatním kaktusaříme dál. Já jsem škrob, nic nebudu posílat jako Mário, u mě si musíš pro kaktusy doběhnout :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Miroslav
 poděkoval: 54 krát
Obdržel poděkování: 103 krát

Příspěvekod Miroslav » 12 pro 2015, 17:57

Dobre by bolo keby Sibie prišla na kaktusárske sympoézium, vybrala by si podľa svojho vkusu a dobrých informácií kaktusárov. "Nejako by sme ju už do pestovania kaktusov zatiahli."
Miroslav Varček hľadač krásy

nugget

Příspěvekod nugget » 27 led 2016, 16:27

Zdravím,
potřebuji prosím určit co se děje mému kaktusu. Dva roky byl v pohodě a teď najednou tohle. Díky

kaktus1.jpg

kaktus2.jpg

aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 36 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aivenhov » 27 led 2016, 16:44

Vyzerá to na nejaký druh hniloby. Jediné čo môžete urobiť je rýchlo oddeliť odnože a navrúbľovať. Tieto bezchorofilné (farebné) kaktusy nie sú schopné rásť samé.

Alex86

Re: Cactaceae - přehled výskytu podle druhů Evropa

Příspěvekod Alex86 » 03 úno 2016, 14:12

Dobrý den,
máme problém s kaktusem. Začaly se na něm vytvářet jakoby "suché" skrvrny, které nejde setřít hadříkem apod. Vypadá to, jako by byl kaktus "spálený" sluncem, nicméně to se stát nemohlo, ptž začal flekatět v období s nízkou sluneční aktivitou. Poradíte, oč by se mohlo jednat a co s takovýmto kaktusem dělat?

S díky
Al.
Přílohy
1.JPG
2.JPG

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 60 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 03 úno 2016, 17:17

...máte to napadený nějakým druhem puklic, což je savý škůdce, ta tečka uprostřed, která se kryje štítkem, tím pádem je dost odolná vůči postřiku...ale zlikvidovat to jde, na netu existuje spousta rad jak na puklice chce to projít a vybrat ten co vám bude vyhovovat...základ o co jde třeba tu....

jv3
 poděkoval: 22 krát
Obdržel poděkování: 37 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jv3 » 08 úno 2016, 22:58

Ak oba obrázky predstavujú rovnaké napadnutie, tak by som to tipol skôr na nejakú hubovú nákazu šíriacu sa koncentricky z napadnutého miesta. Niečo podobné som pozoroval na ferocactusoch.Obrázek
Pod štítkom pri mechanickom odlúpnutí som nenašiel žiadnych parazitov. Zlepšené podmienky to zastavia inak sa škvrny zlievajú a pokožka korkovatie, ale odstrániť už vzniknuté poškodenia už nejde.
jv3

peterklimo

Re: Ferocactus, Hamatocactus

Příspěvekod peterklimo » 01 bře 2016, 11:47

Rad by som sa vas spytal na pricinu zltych flakov na mojom latispinuse.
Obrázek

Kupil som ho na poslednej minulorocnej burze v Trnave, predpokladam ze pricinou bolo zimovanie. Zimujem ich totiz v zimnej zahrade s otvorenymi dverami, kde teplota sice zarucene neklesa pod nulu, ale dost casto sa k nej blizi. Mam viacero ferakov, aj velkych a relativne starsich kusov (7 rokov) a im taketo zimovanie neprekaza. Je to nejake specifikum typicke pre latispinus ?

petr 21
 poděkoval: 9 krát

Re: Ferocactus, Hamatocactus

Příspěvekod petr 21 » 01 bře 2016, 13:18

Ano, je to projev nízké teploty při zimování. Mě to latispinusy udělaly také, další roky jsem je nechával při pokojové teplotě u okna na parapetu zcela nasucho a byl pokoj. Po pár letech ty skvrny odrostly a na další vývoj rostlin neměly vliv.

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 12 krát
Obdržel poděkování: 160 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 01 bře 2016, 13:35

Špeciálne latispinusy sú na chlad citlivé. Ja ich zimujem v obývačke, kde je teplota nad 20st.C. Nevadí mu to.

Makina

Příspěvekod Makina » 10 říj 2016, 00:36

Dobrý den
Jsem začátečník a moc prosím o radu. Jde o oreocereus celsianus, Netuším jak je starý,ale má 42cm, mám ho od července. Začal se naklánět, tak jsem ho vyndala z květniku, zdá se mi, že má špatné kořeny, asi uhnilé... krček se zdá být v pořádku, tvrdý. Nevím co s ním dělat v tomhle období...nechat v teple, v chladu , bez zeminy, nebo zasadit a normálně zimovat v chladu...moc děkuji za rady, Makina

petr 21

Příspěvekod petr 21 » 10 říj 2016, 09:39

Pokud jsou kořeny uhnilé, tak se snadno lámou, zdravé kořeny jsou pružné. Já bych při ztrátě kořenového systému vzal nůž a odřízl kousek krčku (asi 1 až 2cm) abych zjistil v jakém stavu je cévní kroužek. Jestli je zdravý, bez hnědých a žlutých skvrn, tak nechat v teple zaschnout, klidně tři týdny a potom zimovat v obvyklé teplotě nasucho nastojato na květníku. Do jara rostlina vystrčí z cévního svazku nové kořínky. Kdyby svazek v pořádku nebyl, tak je potřeba řezat po centimetrech dál až bude zcela čistý. Potom bych postupoval stejně. Takhle velká rostlina to v pohodě vydrží.

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“