Stránka 1 z 1

Gymnocalycium mihanovichii (zimovanie)

Napsal: 20 led 2014, 16:48
od Sonicx55
Zdravím, som začiatočník a teraz som prvý krát zimoval kaktusy čo som čítal po rôznych fórach ako sa zimuje. Začal som zimovať tak koncom októbra až začiatkom novembra teda prestal som ich polievať a dal som ich vonku na chodbu ako je schodisko paneláku kde sa nekúri a je chladnejšie. A jeden kaktus Gymnocalycium mihanovichii mi začal pred týždňom hniť :? a neviem vôbec prečo. Už ho asi nezachránim, ale chcel by som rady čo som urobil zle aby som sa mohol tomu vyhnúť. Chcem si kúpiť keď kdesi zoženiem tento druh a aby sa mi to už nestalo. V prílohe posielam fotku.

Obrázek

Re: Gymnocalycium mihanovichii (zimovanie)

Napsal: 20 led 2014, 16:54
od miro
No nehnije ti gymno ale jeho "noha". Podle fotky je jasné, že to máš z květinářství a ne od kaktusáře. Rada? Nekupuj kytky v květinářství, ale u kaktusáře, na jejich výstavách a podobně. Když napíšeš "svoji lokalitu", poradíme ti kam jít za radou a kam jít za kaktusama. Nebo mi Lukáš pošly SZ a já ti hned odepíšu.

Re: Gymnocalycium mihanovichii (zimovanie)

Napsal: 20 led 2014, 17:03
od Sonicx55
Takže to nebude tým, že som to nejak zle zazimoval ? Áno, presne mám to z kvetinárstva. Bývam v Žiline bol by som teda rád kebyže mi poradíte kde mám ísť kupovať kaktusy :)

Re: Gymnocalycium mihanovichii (zimovanie)

Napsal: 20 led 2014, 20:25
od aivenhov
Predpokladám že to bolo farebné gymno. Tá podnož je Hylocereus. Takže si pozri nároky na teplotu. Ak si ho dal na chladnejšie miesto (aj 15stupnov) tak odyšla podnož a z nej hniloba zničila aj gymno. Osobne nemám s týmito podpožami moc dobré skúsenosti a lepšie by bolo prevrúblovať na iný kaktus. No je to len môj názor.

Re: Gymnocalycium mihanovichii (zimovanie)

Napsal: 20 led 2014, 21:29
od Mário Snopka
Tie farebné gymná majú jeden problém, nemajú chlorofyl a preto sa musia vrúblovať, na vlastných koreňoch neprežijú.
hylocereus, ako píše Ivan, nemá rád chlad a zároveň vlhko a preto ti odišla podnož, ale zrejme, teda podľa tej fotky ti odišlo aj to gymno a to kvôli tomu, že hniloba prešla cez podnož do rastliny.
tak ako píše miro, nekupuj rastliny v takých obchodoch, ale u kaktusárov. Dokonca viem, že tieto farebné úspešne množí toKra - Tomáš.
takže ak ich chceš, obráť sa na neho, ja mu poviem, nech sa ti sem ozve. OK

Re: Gymnocalycium mihanovichii (zimovanie)

Napsal: 21 led 2014, 00:57
od Sonicx55
Ďakujem za rady a dobre tipy ;) vidím, že pre tento druh to bolo chladnejšie miesto, mohlo tam byť tak okolo 10 stupňov a preto viacmenej kombinácia kúpa z kvetinárstva a chladnejšie prostredie spôsobilo úhyn kaktusu :-/ je mi ho ľúto, ale tak mám ponaučenie.

Mário, asi najlepšie bude keď s tým počkám až keď príde jar a kaktusy sa začnú prebúdzať a vtedy Ti dám vedieť :)