Desinfekce mrazem

Rady, otázky, zajímavé postřehy, sem s nimi...
Rady, otázky, zaujímavé postrehy, sem s nimi...
Ljoša

Desinfekce mrazem

Příspěvekod Ljoša » 20 led 2009, 16:28

Mám na vás dotaz. Jakou máte zkušenost s desinfekcí substrátu mrazem? Jinak řečeno - pokud substrát, z něhož jsem na zimu kaktusy vyndaval na zimování (zčásti zimuju z prostorových důvodů bez hlíny), zůstal venku, kde bylo až -15°C. Myslíte, že vlnatky, kořenovky a podobná havěť je zmrznutá, chcíplá, zdechlá, prostě pryč? Díky za názory...

Petr K.

Příspěvekod Petr K. » 20 led 2009, 17:27

Pokud toho substrátu nemáš moc, dal bych ho spíš do mrazáku. Tam jsem naměřil -23 ( výrobce uvádí -18 ) a je to dlouhodobější mráz. Jednorázově -15 asi zdejší škůdce nezabije. Zimují běžně venku pod listím. Zkušenost s desinfekcí substrátu nemám, mrazák se takhle používá pro desinfekci masa pro domácí zvířata když jim ho nechcete vařit.

Ljoša

Příspěvekod Ljoša » 20 led 2009, 18:04

No mám toho pytel. Je fakt, že některá havěť to přežije, ale údajně by to mohlo snad zdecimovat stavy slimáků, kterých jsme minulou zimu měli po zahradě plno a snažili se dostat i do skleníku. Loni jsem to naštěstí ubránil. Co mě tam víc žere a kaktusy taky, jsou svinky. Jako děcka jsme tomu kdoví proč říkali autobus. Když to občas zaliju nějakou chemií, vypadá to v některých miskách jak brutální jatka. Akorát mě mrzí, že to s sebou vezme i pavouky a takovou tu užitečnější havěť. Ale ekologičtější způsob likvidace jsem zatím neobjevil. :cry:

Vladim

Příspěvekod Vladim » 01 úno 2009, 15:16

Myslím si že je vhodné substrát a´t už nově připravený nebo starý ,nechat volně někde na zahradě apod. Působení slunce, mrazu, větru, deště, sněhu a co já vím ještě čeho ,mu udělá dobře a je to myslím lepší, než nějaká chemie.
A když mám čas tak ho drobet popřehazuji aby to, co bylo dole, se dostalo nahoru.

Nadine

Příspěvekod Nadine » 01 úno 2009, 19:06

Dlouhodobý mráz zahubí většinu škůdců (imág), ovšem u vajíček bych tomu příliš velikou šanci nedávala (zde patrně zůstane část životaschopná). Co se týče patogenů jako hub a zejména jejich spór, tak tady bych jednoznačně doporučila chemické ošetření :idea:

Zpět na „Choroby, škůdci, nehody, náhody a prevence - Choroby, škodcovia, nehody, náhody, prevencia...“