Mammilaria?

Zde můžete diskutovat o určování kaktusů, sukulentů, požádat o radu při určení neznámého druhu z vaší sbírky...
Tu môžete diskutovať o určovaní kaktusov, sukulentov, požiadať o radu pri určení neznámeho druhu z vašej zbierky...
Odpovědět
Babetka
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Mammilaria?

Příspěvek od Babetka » 15 čer 2020, 20:29

Dobrý den,

můj kaktus se začal dichotomně dělit a já bych si o tom chtěla přečíst více, ale bohužel nevím, co je to za kaktus. Někdo nějaký nápad?

Dočetla jsem se, že to není obvyklé, aby se kaktus dělil na 4 části. Mám ho 7,5 roku. Před cca 6 roky mi padal z poličky a aby se mu nic nestalo, chytla jsem ho do ruky (ano, ty trny bolely). Od té doby v místech, kde byly obtisklé prsty, byl hnědý. Po nějaké době začal hůře růst a něco se navrchu dělo. Když tuto fázi překonal (cca třičtvrtě roku), byl zúžený v jednom místě (jakoby zaškrcený) a rostl zas normálně. Cca před rokem začalo být vidět, že se jedná o dichotomii. Zároveň spodek začíná celý hnědnout.

Nejsem zběhlý kaktusář, ale chtěla bych si něco o mém kaktusu přečíst, když se mi začal takhle dělit a hlavně, abych se o něj správně postarala...
pichláček.jpg

Alojz
Poděkoval: 179 x
Obdržel poděkování: 185 x

Re: Mammilaria?

Příspěvek od Alojz » 15 čer 2020, 23:53

Babetka,nechcem ťa zarmútiť,lebo z textu vyplýva,že sa tešíš,že tvoj kaktus sa začal dichotomicky deliť.Z tvojej fotky to ale nevyplýva,ale vyzerá to skôr na to,že pri páde rastliny došlo k poškodeniu rastového vrcholu rastliny a následkom toho sa vytvorili 4 odnože.Musím uznať,že rast kaktusu je nedeformovaný/častou chybou začiatočníkov sú nezdravo "vytiahnuté" rastliny vplyvom nevhodných podmienok,hlavne sveteľných/.Hnednutie spodku nemusí byť chorobné,väčšina kaktusov vekom na základni korkovatie a zosadá.

Čo sa týka určenia druhu, ozaj sa asi jedná o nejakú mammilláriu/a tie dosť často rastú dichotomicky/,ale nie som si istý,pretože by to mohol byť aj nejaký notokaktus,prípadne niečo z Južnej Ameriky.Dobre by bolo,keby sa ešte niekto vyjadril h:h .
s kaktusmi ma zivot bavi

Miroslav
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 130 x
Obdržel poděkování: 199 x

Příspěvek od Miroslav » 16 čer 2020, 20:56

Mám dojem, že tam nejaké vlásky v axilách vidím takže by to mohla byť mammillaria. Treba detailnejšiu fotku.
Miroslav Varček hľadač krásy

Babetka
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od Babetka » 25 čer 2020, 21:23

Děkuji za odpovědi, co se týče té dichotomie - trochu jsem to tušila, že by to mohlo být takto. Jen jsem si říkala, že mi kaktus nikde nespadl na vršek a poškodila jsem pouze bok, jak jsem ho chytila, tak jsem doufala, že nedošlo k poškození růstového vrcholu..
Co se týče fotek... lepší můj mobil nedokáže..
1.jpg
2.jpg

Miroslav
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 130 x
Obdržel poděkování: 199 x

Příspěvek od Miroslav » 26 čer 2020, 09:08

Ja myslím, že je to mammillaria.
Miroslav Varček hľadač krásy

Barraka007
Poděkoval: 4 x
Obdržel poděkování: 2 x

Příspěvek od Barraka007 » 21 črc 2020, 13:50

nejsem žádný znalec, ale shodou okolností jsem nedávno získal starší rostliny, které jsou velmi podobné té tvé. Byl popsány jako Mammillaria Cadereytensis, což jsem dohledal že je synonymum Parkinsonii. A všechny co jsem viděl, tak byly takto vícehlavé. A i na internetu když pohledáš tak ty které jsou větší jsou také takové. Takže myslím že to bude druhová vlastnost. Fotka jedné z mých. Omlouvám se za aranžmá bylo to foceno pro mě do archivu a teď to nemám možnost hned přefotit nějak na úrovni.
mam_parkinsonii.jpg
Títo uživatelé poděkovali autorovi Barraka007 za příspěvek (spolu 2):
MiroslavAlojz
Hodnocení: 18.18%

Alojz
Poděkoval: 179 x
Obdržel poděkování: 185 x

Příspěvek od Alojz » 22 črc 2020, 11:12

Takže Babetka,
ak ide o takú mammilláriu ako má Barraka007 skutočne ide o dichotomické delenie a fotka je tiež na úrovni :SS .
s kaktusmi ma zivot bavi

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy, sukulenty a jejich určování - Kaktusy, sukulenty a ich určovanie“