Jovibarba & Sempervivum

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
mohawkalfresco
 poděkoval: 4 krát
Obdržel poděkování: 21 krát

Re: Jovibarba & Sempervivum

Příspěvekod mohawkalfresco » 19 srp 2018, 09:11

Tiba - Bohúňovo, nedaleko Koniarska planina, Slovenský kras
Přílohy
39498730_2177100625652327_937189540756455424_n.jpg

mohawkalfresco
 poděkoval: 4 krát
Obdržel poděkování: 21 krát

Příspěvekod mohawkalfresco » 19 srp 2018, 09:12

Tiba - Bohúňovo, nedaleko Koniarska planina, Slovenský kras
Přílohy
39504475_2177103875652002_749748200067301376_n.jpg

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 112 krát
Obdržel poděkování: 169 krát

Příspěvekod jezour » 19 srp 2018, 10:17

to mohawkalfresco:
Děkujeme za fotky krásných Jovibarb ze Slovenského krasu.
Pokud mě pamět neklame, viděl jsem kamarádovy fotky rostlin z této lokality. Zajímavé je, že u rostlin na této lokalitě můžeme pozorovat i znaky Jovibarba hirta var. preissiana, tedy horské variety Jovibarba hirta. Jde o špičky listů růžic u mnohých rostlin, zde se trichomy na okrajích listů často ztrácejí, je jich málo či chybí, popřípadě jsou ve vzorci trichom - větší mezera - další trichom. Zajímavé, že?
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 08 zář 2018, 21:49

I když už máme září/september, dokvétají u mě ve sbírce i některé netřesky. Mezi nimi je i pár opožděných květů Jovibarba heuffelii. U rostlin na obrázku bych rád upozornil na živě zeleně vybarvené listy růžic, které jsou pěkně chlupaté. Fotka trochu klame, růžice jsou poměrně mohutné - i přes pěstování ve stísněném prostoru v misce mají okolo 7 centimetrů v průměru. Květy jsou hodně světle žlutě vybarvené, konce květních plátků jsou otočeny směrem ven. Podobné rostliny je možné najít například v bulharském pohoří Pirin.

35 J heuffelii.jpg
J. heuffelii - BG, Pirin, růžice

39 J heuffelii.jpg
J. heuffelii - BG, Pirin, květy
-- Administrátor --

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 590 krát
Obdržel poděkování: 448 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 25 zář 2018, 21:08

Konečne som sa dostal k pokračovaniu z dovolenkového lozenia po Alpách.
Tento krát je to zo Švajčiarska, v Sunnegge, vo výške 2288 mnm, až 3104 mnm, keď som pokračoval ďalej na UnterRothorn. Vyskytovali sa počas celej cesty.
Podľa mňa je to Sempervivum arachnoideum, ale budem rád keď mi to niekto potvrdí alebo vyvráti.
Samotné ružičky sú neuveriteľne malé, väčšinou menšie ako 0,5 cm. Najväčšiu, ktorú som videl mala niečo viac ako 0,5 cm.
Zaujímavá bola ich farba, ktorá je krikľavo červená, kvetný stôl je tiež nízky, len okolo 10 - 12 cm a kvety krásne červené, ale tiež malé, v priemere maximálne 1,5 cm.
1.jpg
Sú väčšinou v menších, ale aj v takýchto veľkých trsoch
2.jpg
Detailný pohľad na ružice
3.jpg
Prvý kvitnúci trs, ktorý som pozoroval, vo výške niečo málo cez 2300 mnm
4.jpg
Detail kvetov
5.jpg
Toto je fotené z výšky 1,5 m nad rastlinami, ružičky takmer nevidno

Počas šliapania hore som mal úplne slnečné počasie a úpal, bolo takmer 30°C a rastliny rastú na veľmi exponovaných miestach.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 26 zář 2018, 15:36

Mário, děkujeme za fotoreportáž z lokality netřesků ze švýcarských Alp. Ano, rostliny jsi určil správně, jedná se o Sempervivum arachnoideum. Květy ukazují, že se jedná o čisté Sempervivum arachnoideum. Sempervivum arachnoideum je jeden z menších netřesků, nicméně dokáže vytvořit úžasné a často různě zprohýbané polštáře růžic.
-- Administrátor --

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 590 krát
Obdržel poděkování: 448 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 28 zář 2018, 08:22

Ešte som zabudol ukázať rastlinky, ktoré som nafotil pod vrchom Bettmerhorn, v mestečku Bettmeralp a jazere Bettmersee. V podstate rástli v okolí jazera na takých menších skalkách.
Výška tu je písaná 1950 m a dokonca sa ľudia v tom jazere kúpali, ja som len omočil nohy, bolo dosť studené, ale pálilo slnko, tak ako schladenie to bolo naozaj dobré.
V okolí rastie množstvo orchideí a ďalších bylín, stromov pomenej. Je tu aj niekoľko vodopádov.
Možno to bude ten istý druh ako hore na Bettmerhorne. to si mi napísal jezour, že sú to Sempervivum montanum ssp. montanum, je to aj toto ?
1.jpg
2.jpg
3.jpg

Tu boli ružice asi raz tak veľké, ako tie na vrchole, čo je výškový rozdiel 700 m.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 28 zář 2018, 19:08

Mário, děkujeme za další představení rostlin z přírodní lokality. Souhlasím s určením S. montanum ssp. montanum.
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 29 zář 2018, 20:04

V dneším příspěvku ukážu dvě fotky ze včerejší pátračky v okolí obce Rabí. V obci a jejím okolí je udáváno dle různých zdrojů 7 lokalit Jovibarba globifera. Pět z nich jsem včera ověřil, kytky zde stále rostou. Kytky jsem ještě pozoroval na další lokalitě, která mně nebyla známá (možná, že je také někde udávána). Lokalita a kytky na obrázku se nachází kousek jihovýchodně od obce Rabí. Tato lokalita patří k těm menším, i když kytek je zde vcelku dost.

2 Lokalita.jpg
Lokalita J globifera JV od Rabí

8 J globifera.jpg
J globifera JV od Rabí na lokalitě
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 09 říj 2018, 21:47

V dnešním příspěvku ukážu jednu podivnou přírodní kytku. Když vidíte nekvetoucí růžice, zařadíte rostlinu k Sempervivum macedonicum. Když však uvidíte poupata a potom květy, jistota, že jde o čisté Sempervivum macedonicum, vás opustí. Poupata jsou před rozkvětem do poslední chvíle žlutobílá, těsně před rozkvětem se na nich objeví trochu růžové barvy. Bílé lemování není až tak znatelné a hlavně růžový středový pruh nekončí až těsně u špiček korunních lístků. Domnívám se, že rostliny mají v sobě ještě něco. Asi i proto ta poznámka v evidenci - divně kvete.

92 S macedonicum_.jpg
Sempervivum macedonicum? růžice

98 S macedonicum_.jpg
Sempervivum macedonicum? květy
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 15 říj 2018, 16:32

Zatím jsem zde na fóru ukazoval víceméně tři Jovibarby - Jovibarba heuffelii, Jovibarba globifera (syn. Jovibarba sobolifera) a Jovibarba hirta, na zbylé Jovibarby se zatím nedostalo. Bylo to i tím, že jsem je do té doby nepozoroval v přírodě, o jedné Jovibarbě to platí i nadále.
V létě jsem se konečně dostal na pár přírodních stanovišť Jovibarba arenaria. Jovibarba arenaria roste především v Rakousku (Osttirol - tj. východní část Tirol, Korutany), na severu Slovinska (okrajově), viděl jsem i fotky ze severu Itálie (italská strana údolí Pustertal), rostliny rostou na kyselých podkladech. Pozoroval jsem kytky většinou na skalních stěnách, rostly tedy i pod nimi, a na jednom takovém zvláštním místě u Anrasu, kde lze o původnosti výskytu snad i pochybovat. Jedná se o velmi malé kytky, růžice s průměrem více jak 2 cm jsou už obři, rostliny tvoří kulovité odnože, ty se vytváří ve spodní třetině růžic, tedy dále od středu. Jiný je i tvar listu, na povrch listu si musím ještě utvořit vlastní názor po pozorováních v kultuře. Popsat povrch listu jako "holý" podobně jako u Jovibarba globifera totiž nelze.

Vzhledem k tomu, že fotky řeknou více než slova, ukážu dvě fotky z rakouského údolí Maltatal.

15 J arenaria AT.jpg
Jovibarba arenaria, Maltatal, v přírodě

16 J arenaria AT.jpg
Jovibarba arenaria, Maltatal, v přírodě
-- Administrátor --

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“