Jovibarba & Sempervivum

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 557 krát
Obdržel poděkování: 428 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Jovibarba & Sempervivum

Příspěvekod Mário Snopka » 20 srp 2017, 18:30

Takže ďalšia Jovibarba, ktorú som pozoroval na Vršateckých bralách.
Spravil som len pár fotografií, ale bolo ich tam naozaj veľké množstvo, no schyľovalo sa k búrke, tak sme sa ponáhľali.
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 106 krát
Obdržel poděkování: 148 krát

Příspěvekod jezour » 20 srp 2017, 19:15

Děkujeme za fotky Jovibarba hirta var. hirta z Vršateckých brál. Byl jsem tam v roce 2007 a moc se mně celá krajina líbila, rád bych se tam někdy znovu podíval.

Jinak koukám, že se za netřesky dostáváš v poslední době pravidelně. Naopak já tak aktivní nejsem, naposledy jsem jen překontroloval pár lokalit Jovibarba globifera u nás na západě Čech. Tak aspoň pár fotek z Kozelky u Nečtin. Kytek spousta, nejčastěji na okrajích skal a skalních věží, roste jich tu obrovské množství. Kytky na lokalitě pravidelně kvetou, i když letošní rok (zřejmě kvůli druhé vlně jarních mrazů) není na kvetení zde na lokalitě tak bohatý.

32 Kozelka okraje skal.jpg
Okraje skal na Kozelce - nejbohatší místa na výskyt Jovibarba globifera

35 Kozelka J globifera.jpg
Detail květu Jovibarba globifera

38 Kozelka J globifera.jpg
A hezké růžice na lokalitě
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 10 zář 2017, 18:45

V poslední době zde bylo zpochybněno rozdělení rostlin v rodu Jovibarba, konkrétně bylo vyřčeno, že Jovibarba hirta a Jovibarba globifera jsou jedny a tytéž rostliny. Osobně se s tímto názorem neztotožňuji, protože obě rostliny patří mezi první popsané netřesky vůbec. Byly by proto dobré opět uvést rozdíly mezi těmito dvěma druhy, aby nedocházelo k omylům a nepřesnostem. Níže popsané rozdíly je možné plně pozorovat až na dospělých rostlinách, na mladších rostlinách či na semenáčcích se popsané odlišnosti nemusí vůbec projevit.

Jovibarba globifera
- růžice jsou zploštěle kulovité, mladší růžice (odnože) kulovité
- listy růžic jsou nejširší v horní třetině, zahnuté dovnitř
- listy růžic mají vždy jasné živé barvy – živá zelená, špičky listů či vnější listy často červené až hnědočervené
- brvy na okrajích listů jsou pravidelně rozmístěny, vždy brva, krátká mezera, další brva, opět krátká mezera, brvy jsou spíše kratší
- plochy listů jsou lysé, pokud růžice roste v horších podmínkách ve stínu může být na vnější straně listů růžic pár trichomů (v jednotkách)
- nekvete tak ochotně, kvete až při větších rozměrech
- na námi pozorovaných lokalitách v rámci území České republiky vypadá vcelku jednotně

Jovibarba hirta
- růžice jsou spíše kulovité
- listy růžic jsou nejširší mezi dolní polovinou a dolní třetinou
- listy růžic se zdají být jakoby potaženy vrstvou vosku, nemají proto výrazné živé barvy, jsou vybarveny spíše zelenomodře, modrozeleně, šedozeleně (neplatí pro var. preissiana), u špiček jsou často vybarveny růžově či fialovorůžově popřípadě růžově
- brvy na okrajích listů jsou spíše delší, nejčastěji o jednu třetinu než u Jovibaba globifera, pokud nebereme v úvahu var. preissiana jsou hustěji uspořádané a směrem ke špičce listu se jejich délka zkracuje a množství ztenčuje, var. preissiana je typická tím, že na okrajích listů růžic je velmi málo brv, ty jsou od sebe značně vzdáleny
- plochy listů růžic jsou často pokryté trichomy – buď v malém množství, hodně častý je hřebínek brv na vnější ploše táhnoucí se prostředkem listu, povrch listu může být až silně pokrytý trichomy
- Jovibarba hirta ochotněji kvete, i při menších rozměrech
- na lokalitách platí, co lokalita, to unikát, kytky z plochou menšího území jsou si podobné

Pro ukázku ještě nahrubo rukou v malování nakreslené tvary listů
Jovi_unterschiede.png
nahrubo nakreslené tvary listů Jovibarba hirta a Jovibarba globifera
Jovi_unterschiede.png (13.33 KiB) Zobrazeno 3328 x

Ukážu nyní ještě pár fotek z lokality Jovibarba globifera z vrchu Sepuska u vesničky Žernovník. Po několika letech jsem se opět dostal na místo a mohl tak zkontrolovat zdejší netřesky. Nejdříve jsem zkontroloval již známou populaci na menší skalce kousek pod vrcholem. Louky v okolí se v posledních letech proměnily na pastviny a pase se zde dobytek. Bohužel má dobytek přístup i na skalku s netřesky, kytky zde na skalce nejsou v dobrém stavu. Některé růžice jsou rozdupané, další vytrhané a pohozené. Naštěstí jsem zde letos objevil další populaci netřesků hned u vísky Žernovník. Rostliny rostou opět na menší skalce, která na první pohled ani nevypadá vhodně pro netřesky. V okolí rostou stromy, jen z jihozápadní strany jsou keře a také více světla. A to byl i důvod, proč jsem skalku prohlédl. Z druhé strany jsem kolem ní dříve jen projížděl, protože z druhé strany ani nevypadá vhodně pro netřesky. Roste zde opravdu velké množství růžic Jovibarba globifera, opět však na docela malé ploše pár metrů čtverečních. Rostliny v době mé návštěvy bohatě odnožovaly, byly otevřené a v růstu. Rostou zde přímo na skalce, ve spárách i na okrajích skalky na okrajích trsů trav a v mechu. Ačkoliv jsem zde pozoroval velké množství růžic a i velkých růžic, letos zde nekvetla jediná kytka. Možná budu mít štěstí příště.

65 Žernovník Sepuska J globifera lokalita 2.jpg
Skalka s netřesky u obce Žernovník

66 Žernovník Sepuska J globifera.jpg
Roste zde opravdu velké množství růžic

68 Žernovník Sepuska J globifera.jpg
Růžice Jovibarba globifera na lokalitě

70 Žernovník Sepuska J globifera.jpg
Rostliny letos bohatě odnožovaly, ale nekvetly

73 Žernovník Sepuska J globifera.jpg
Jovibarba globifera zde roste i v mechu na okrajích trsů trav
-- Administrátor --

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 23 zář 2017, 16:28

Takže ďalší môj príspevok z hôr, tento krát som bol v Terchovej.
Tieto som našiel pod Veľkým Kriváňom. I keď on je vysoký 1709 m, priamo hore som nič nenašiel, ale o ničo nižšie, asi vo výške 1680 m.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

Ružičky sú veľmi malé a pekne zabarvené, najväčšia , ktorá je aj na druhej fotke, mala priemer maximálne 3 cm.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 23 zář 2017, 19:46

...pěkné Mário....není nutné se bát u těchto horských napsat, že to je to čemu říkáme preissiana....
...tato populace z fotek mi připadá homogenní, nic co by tam vybočovalo do jiných tvarů, barev, je to tak?
:L :arrow:

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 23 zář 2017, 20:25

Mário, děkujeme za fotky z nejvyšších částí Kriváňské Malé Fatry. Viděl jsi Jovibarba hirta var. preissiana na jedné z mnoha lokalit v pohoří. Malá Fatra je opravdu krásné pohoří, které stojí za návštěvu. Naposledy jsem zde byl v létě 2014 a prošel jsem skoro celý hřeben Malé Kriváňské Fatry. I když rozlohou není velká, rád bych ji znovu navštívil - stále zde mám několik otazníčků i míst, která bych rád navštívil, mezi nimi i žuly na jižních úbočích.

Jovibarba hirta var. preissiana roste v Malé Fatře na mnoha lokalitách. Pokud jsem dobře pozoroval, lokality nejsou příliš velké rozlohou, i když na každé lokalitě roste poměrně slušné množství růžic. Růžice na jedné lokalitě jsou si víceméně podobné. Rozdíly můžeme pozorovat až mezi jednotlivými trochu vzdálenějšími (zde jen pár kilometrů) lokalitami. Zde už vidíme rozdíly např. v množství brv na okrajích listů, šířce listů, délce špiček i trochu ve tvaru růžice. Pro malou ukázku připojuji tři fotky ze souvislé části hlavního hřebene Kriváňské Malé Fatry. Na dalších místech (třeba Rozsutce, Vrátna, Starý hrad) už rostou více odlišné kytky.
Ještě se sluší napsat, že jsem rozhodně nepozoroval kytky na všech lokalitách, kolem kterých jsem procházel. A to je ještě velké množství lokalit, které jsem zde vůbec nenavštívil.

12 J hirta preissiana Hromové S.jpg
Jovibarba hirta var. preissiana, Malá Fatra, Hromové, S

36 J hirta preissiana Malý Fatranský Kriváň.jpg
Jovibarba hirta var. preissiana, Malá Fatra, Malý Fatranský Kriváň, JV úbočí

58 J hirta preissiana Bielé skaly.jpg
Jovibarba hirta var. preissiana, Malá Fatra, Bielé skaly
-- Administrátor --

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 23 zář 2017, 20:29

Bol som aj na Hromovom a videl som ich tam, no viac ma tam zaujal vzácny a zákonom chránený bodliak.

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 21 říj 2017, 21:50

Už několikrát jsem zde na fóru uvedl název Sempervivum ciliosum x marmoreum, tedy název hybridu, o kterém se příliš mnoho neví. Kytky jsem objevil v pohoří Galičica čistou náhodou, prostě jsem našel růžice vypadající jako Sempervivum ciliosum, které kvetly krásně červeně. Přítomnost Sempervivum ciliosum je jasná, kdyby kytka nekvetla, považoval bych ji zcela jistě právě za Sempervivum ciliosum. S druhým rodičem jsi nejsem úplně jistý, Sempervivum marmoreum jsem v blízkosti hybridních rostlin nenašel, i když víme, že se Sempervivum marmoreum vyskytuje v pohoří Galičica, zřejmě však někde níže. Zajímavé kytky, že?

8 S ciliosum x marmoreum  úbočí nad silnicí kaplička SV lokalita.jpg
Sempervivum ciliosum x marmoreum - květy

11 S ciliosum x marmoreum.jpg
Sempervivum ciliosum x marmoreum - růžice
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 28 říj 2017, 19:20

Konečně jsem měl cestu přes mně doposud neznámé území a podařilo se mně ověřit další lokalitu našeho netřesku Jovbibarba globifera. Lokalita se nachází kousek od obce Blatno v severozápadní Čechách. Kytky na lokalitě byly víceméně otevřené, tmavě zeleně vybarvené, splývají s okolí. Jedná se o pár větších trsů na zastíněné skalce.

5 J globifera.jpg
Jovibarba globifera na lokalitě u Blatna

6 J globifera CZE Blatno.jpg
Jovibarba globifera na lokalitě u Blatna
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 12 lis 2017, 20:55

V dnešním příspěvku ukážu netřesk, který lze u nás ve středu Evropy považovat za poněkud exotický. Malé znalosti o těchto rostlinách jsou dány především jeho malou znalostí z lokalit výskytu. Rostlinou je Sempervivum ekimii. Pojmenování Sempervivum ekimii získaly až v roce 2008. Neznamená to, že by dříve nebyly tyto netřesky známy, naopak, ve starší literatuře se setkáme s jiným názvem pro tyto netřesky - Sempervivum minus var. glabrum. Na základě značných odlišností v pylových zrnech, velikosti i odění listů získaly rostliny hodnotu druhu.
Sempervivum minus roste v pohoří Kačkar na severovýchodě Turecka v polohách nad 2100 metrů v okolí žulových skalek a balvanů. Rostliny jsem pozoroval nad vesničkou Yukari Kavrun v trávě v okolí žulových balvanů. A jen tak pro okraj - výška lokality, ze které pochází fotografované rostliny je 2740 metrů. Ale rostou i výše.

26 S ekimii lokalita.jpg
Lokalita Sempervivum ekimii, rostou na okrajích žulových balvanů

34 S ekimii.jpg
Růžice Sempervivum ekimii

32 S ekimii.jpg
Květy Sempervivum ekimii
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 25 pro 2017, 12:46

Již před časem jsem se zde v tématu zmínil o Sempervivum klepa. Popis byl uveřejněn v roce 1998 a do roku 2011 jsme o těchto kytkách nevěděli vůbec nic. V roce 2013 jsem se dostal na stanoviště těchto rostlin. Musím uznat, že stanoviště těchto rostlin je takové neobvyklé. V létě je to suchá, vyprahlá a kamenitá krajina, rostliny rostou ve spárách mezi kameny a poblíž kamenů od výšky 700 metrů. I podle přiložených fotek je zřejmé, že se jedná o Sempervivum ciliosum a popis je zřejmě nadbytečný. I Sempervivum ciliosum, které roste na velkém území v jižní části Balkánského poloostrova je značně proměnlivá kytka.

41 S klepa.jpg
Sempervivum klepa růžice

43 S klepa.jpg
Sempervivum klepa růžice

67 S klepa.jpg
Sempervivum klepa květy
-- Administrátor --

Martin
 poděkoval: 259 krát
Obdržel poděkování: 24 krát

Příspěvekod Martin » 27 pro 2017, 09:01

Moc pěkná forma. Jak vůbec tyhle jižní druhy snáší naše zimy, dají se pěstovat normálně venku?

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 27 pro 2017, 11:12

Třeba okruh Sempervivum ciliosum a Sempervivum octopodes jsou docela potvory. Všechny tyhle kytky pěstuji v miskách a květináčích, zemina je tak ze tří čtvrtin písek, zbytek je normální zahradní zemina. Přebytečná voda rychle odteče. Přes sezonu, tedy přibližně od poloviny března do poloviny listopadu je pěstuji venku. Zvolil jsem pro ně nejvíce výhřevné a nejvíce osvětlené místo ve sbírce. Rostou bez problémů, odnožují bez problémů a kvetou také bez problémů. Nervózní jsem jen při déletrvajících obdobích vlhka, na druhou stranu letošní vlhký podzim zvládly kytky bez problémů. Na zimu stěhuju kytky do skleníku, kde jsou bez vody až do jara. Maximálně někdy po polovině února přehodím přes kytky sníh (pokud je).
Ostatní kytky z jižních částí Balkánu problémové nejsou. Rostou venku bez problémů i venku.

Pozor dej ještě u Sempervivum marmoreum var. dinaricum. Pochází z hor podél pobřeží Jadranu, kde přes léto téměr neprší a kytky jsou u nás v létě dost citlivé na větší vlhkost. Pro kytky z Černé Hory to platí dvojnásobně. Dinaricum proto pěstuji celoročně v pařeništi s otevřenými boky.

U kytek původem z jihu je dobré zjistit co nejvíce informací o jejich původu. Dost to pomůže s dalším pěstováním.
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 06 led 2018, 20:40

Kvůli srovnání ukážu v dnešním příspěvku rostliny Sempervivum ciliosum. Tyto rostliny pochází z Bulharska, ze západního okraje nejvyššího pohoří Bulharska Rily. Pozoroval jsem je zde na obcí Rila, růžice rostly ve výšce 600 metrů, okolí bylo značně suché, hornina byla zřejmě sopečného původu (u určení hornin prosím o prominutí s nepřesnostmí, nejsem geolog a ani chemik). Pro ještě větší názornost ukazuji fotku růžic z přírody, z kultury a květy.

28 S ciliosum BG Rila.jpg
Růžice v přírodě

89 S ciliosum BG Rila.jpg
Růžice v kultuře

66 S ciliosum BG Rila.jpg
A květy
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 25 úno 2018, 12:50

V dnešním příspěvku ukážu trochu netypické Sempervivum erythraeum. Sempervivum erythraeum roste výhradně v Bulharsku, najdeme jej v pohoří Rila, Pirin a Rodopi.Údaje o Sempervivum erythraeum pochází i z pohoří Vitoša, či z kopců okolo města Pernik. Zdá se, že tyto rostliny rostou pouze na kyselých horninách, vápencům a dolomitům se vyhýbají.
Rostliny na obrázku pochází ze severní části pohoří Rila z docela nízkých poloh. Jak už je na první pohled vidět, vypadají trochu zvláštně. Růžice obsahují méně listů a jsou docela mohutné, což u Sempervivum erythraeum nebývá obvyklé. Také květy jsou neobvyklé - bílý pruh na okrajích jednotlivých okvětních lístků je docela patrný, ač jej obvykle u Sempervivum erythraeum skoro nenajdeme.
I tak se jistě jedná o zajímavé rostliny.

80 S erythraeum BG Rila Beli Iskar.jpg
Sempervivum erythraeum - S část Rily, růžice

82 S erythraeum BG Rila Beli Iskar.jpg
Sempervivum erythraeum - S část Rily, květy

85 S erythraeum BG Rila Beli Iskar.jpg
Sempervivum erythraeum - S část Rily, květy
-- Administrátor --

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“